14-02-20
Powiat chojnicki.  Uwaga na oszustów- kolejna osoba straciła pieniądze metodą na „policjanta i prokuratora”
93-latka z Chojnic pieniądze w reklamówce
wyrzuciła przez okno wprost w ręce oszustów

Oszuści działający metodą „na policjanta i prokuratora” wciąż próbują oszukać starsze osoby. Ofiarą oszusta padła 93-letnia mieszkanka Chojnic, do której w środę kilkakrotnie dzwonili oszuści i poprzez presję namówili ją do wzięcia udziału w policyjnej akcji mającej na celu zatrzymanie oszustów, którzy okradają seniorów. Pokrzywdzona zaufała przestępcom, przez co straciła wszystkie swoje oszczędności. Policjanci szukają sprawców i po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Pomimo licznych apeli policjantów o ostrożność, działań profilaktycznych, spotkań z seniorami wciąż dochodzi do przestępstw, podczas których starsi mieszkańcy Chojnic i okolicznych miejscowości tracą swoje oszczędności.

W środę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zostali poinformowani przez członka rodziny, iż ich krewna została oszukana metoda na „policjanta i prokuratora”. Natychmiast po otrzymaniu takiej informacji policjanci z wydziału kryminalnego przystąpili do działania. 

W toku czynności okazało się, że do 93-latki kilkakrotnie dzwonili przestępcy, którzy powiedzieli jej, że prowadzą obserwację jej domu, bo mają informację, że może ona stracić swoje oszczędności, które kobieta trzymała w domu. W trakcie rozmów wywierając na seniorce presję namówili ją do wzięcia udziału w akcji policyjnej podczas której miała wyrzucić reklamówkę z pieniędzmi przez okno i przekazać je policjantowi, który czekał przed jej domem. Po przeprowadzonych działaniach przez rzekomych stróżów prawa miała otrzymać całą gotówkę z powrotem.

Przestępcy instruowali pokrzywdzoną, co doprowadziło do tego, że kobieta przekazała pieniądze wyrzucając je prosto w ręce przestępców.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Pamiętajmy, że zasada  ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową stratą, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji

- policjanci nigdy nie poproszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za policjanta, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętaj !!! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Zatroszcz się o osoby bliskie w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerem telefonu alarmowego 112.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

KPP Chojnice

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.