19-02-19
Gm. Czersk. Nie stwierdzono nieprawidłowości
AKCJA „BEZPIECZNE FERIE 2019”,
TYM RAZEM W ŁĘGU

W ramach ogólnopolskiej akcji prewencyjnej „Bezpieczne Ferie 2019” policjanci z Czerska  wspólnie ze strażakami kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, tym razem podczas zimowiska w szkole w  Łęgu. Oprócz sprawdzenia, czy miejsca te są bezpieczne dla najmłodszych, czy spełniają wymagania techniczne oraz przeciwpożarowe, mundurowi wspólnie przeprowadzili krótkie pogadanki prewencyjno – edukacyjne dotyczące bezpiecznych zachowań w czasie zimowego wypoczynku.

Czy można wchodzić na zamarznięte jezioro, rzekę czy staw? Jak zachować się kiedy zobaczymy osobę pod którą załamał się lód? Co należy zrobić kiedy to pod nami załamał się lód? Jak udzielić pomocy osobie wyciągniętej z zimnej wody? – to tylko część pytań, na które odpowiedzieli mundurowi podczas spotkania z małymi „urlopowiczami”.

Funkcjonariusze informowali również, gdzie zadzwonić w razie potrzeby wezwania służb ratunkowych i w jaki sposób prowadzić rozmowę z dyspozytorem. W trakcie pogadanek nie zabrakło również tematu dotyczącego „cichego zabójcy” jakim jest czad. Mundurowi apelowali, aby mali słuchacze przekazali rodzicom w jaki sposób można uchronić się przed tym zagrożeniem, a także zachęcali, aby w ich domach założyć niedrogi czujnik, który może ustrzec przed tragedią niejedną rodzinę.

Ponadto w trakcie spotkania policjanci przypomnieli o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania na drodze, w tym o stosowaniu elementów odblaskowych, dzięki którym piesi są bardziej widoczni dla kierowców. Przypomnieli również o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Uczestnicy zimowiska na zakończenie pogadanki mogli zobaczyć jak wyposażony jest policyjny radiowóz, a także chętni mogli usiąść za kierownicą auta, co było dla niejednego uczestnika niemałą frajdą.

Od początku ferii zimowych policjanci sprawdzają  również tzw. „dzikie lodowiska” w rejonach zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatu chojnickiego, aby wyeliminować zagrożenia mogące wystąpić podczas załamania się lodu, a w szczególności w przypadku przebywania tam osób nieletnich.

W wyniku przeprowadzonych do tej pory kontroli, nie stwierdzono nieprawidłowości, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla dzieci oraz osób dorosłych.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.