1-08-18
Powiat chojnicki. Apel o rozwagę
Akcje policji w dniach 1-2 sierpnia
(motocykle, bezpieczny pieszy)


POMORSCY POLICJANCI PRZEPROWADZĄ DZIAŁANIA „MOTOCYKLE”

W środę, 01 sierpnia na terenie województwa pomorskiego zostaną przeprowadzone działania „MOTOCYKLE”, których celem jest zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach związanego z nieprawidłowymi zachowaniami motocyklistów.

01 sierpnia pomorska Policja przeprowadzi działania pn. „Motocykle”, których celem jest m.in. eliminowanie z ruchu drogowego kierujących motocyklami, którzy nie posiadają uprawnień do tej kategorii pojazdu, kontrola stanu technicznego motocykli.

Wraz z ładną pogodą na naszym drogach pojawiła się większa liczba motocykli. Jest to także czas, w którym dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie. Przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa spójrzmy uważnie w lusterka. Motocykl często staje się widoczny dopiero w ostatnim momencie.


POMORSCY POLICJANCI PRZEPROWADZĄ DZIAŁANIA „BEZPIECZNY PIESZY”

W najbliższy czwartek, 02 sierpnia na terenie województwa pomorskiego zostaną przeprowadzone działania „Bezpieczny pieszy”, których celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

02 sierpnia pomorska Policja przeprowadzi działania pn. „Bezpieczny pieszy”, których celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Na terenie całego województwa będzie można spotkać większą liczbę funkcjonariuszy w okolicach przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych. Mundurowi zwrócą także uwagę na odcinki dróg, gdzie piesi oraz rowerzyści zmuszeni są do korzystania z jezdni.

Pieszych i rowerzystów nie chronią poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, karoseria. Kask rowerowy nie jest w stanie ich zastąpić, pieszy nie ma nawet kasku. W przypadku zderzenia z pojazdem skazany jest na ciężkie obrażenia. W momencie uderzenia z prędkością większą od dozwolonej w obszarze zabudowanym, jego szanse na przeżycie drastycznie maleją.

 

APELUJEMY O ROZWAGĘ NA DRODZE

Nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy też nieustąpienie pierwszeństwa to główne przyczyny wypadków drogowych. Bardzo często błędy na drodze wynikają ze zmęczenia kierującego.

Poruszając się w ruchu drogowym mało kto myśli o tym, że może stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku. Ufając niemal w 100% systemom bezpieczeństwa montowanym w samochodach zapominamy, że bezpieczeństwo na drodze zależy także od zachowania kierującego. Chwila nieuwagi, drobny błąd, gorsza dyspozycja psychofizyczna, czy też niewłaściwe zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii. Podczas upałów, gdy nasz organizm jest przegrzany, nasza koncentracja może ulec pogorszeniu, a czas reakcji wydłużeniu.

Pomorska drogówka apeluje o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie apelujemy o prawidłowe przewożenie dzieci.

Jeśli wybieramy się w podróż:

- jedźmy wypoczęci, po uprzednim zaplanowaniu trasy oraz czasu jej trwania,

- zadbajmy o dobry stan techniczny pojazdu,

- w trakcie drogi róbmy regularne przerwy, aby nasza koncentracja zawsze była na najwyższym poziomie,

- jeśli jesteśmy zmęczeni – prowadzenie pojazdu przekażmy drugiemu kierowcy lub przerwijmy podróż; lepiej dojechać na miejsce później niż wcale;

- zadbajmy o dobrą widoczność – nie warto wyprzedzać, gdy nie do końca widzimy co dzieje się na drodze przed nami lub gdy przed nami jest wzniesienie.

Pamiętajmy, że wieziemy ze sobą osoby nam najdroższe, a w domu czekają na nas bliscy.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.