06-06-22
Gm. Czersk. Malarstwo
Plener malarski w gminie Czersk (ZDJĘCIA)

Od piątku (03.06) w gminie Czersk trwa plener malarski. Udział bierze 12 artystów, a koordynatorem jest pan Dariusz Bożyk. Artystów można spotkać w różnych miejscach, gdzie malują pejzaże związane z naszą gminą. Gmina zapewnia artystom wyżywienie i noclegi, a w zamian za to każdy z artystów przekaże po jednym obrazie.



Wernisaż prac namalowanych przez artystów podczas tego pleneru, ale też obrazów które przywieźli ze sobą odbędzie się w sobotę, a w niedzielę przewidziane jest zakończenie.

Dziś malarzy można było spotkać niedaleko Urzędu Miejskiego - tam malował pan Adam Kunikowski oraz na peronie stacji kolejowej, gdzie budynek dworca był głównym tematem obrazu pani Zofii Orczyńskiej. Niektórzy zostali w Ostrowitem, gdzie również malowali.

AKTUALIZACJA
W sobotę (11.06), o godz. 17:00 w Galerii u Fierka (nowy budynek Agrotech`u, naprzeciw targowiska miejskiego, 1 piętro) odbędzie się wernisaż, na którym zostaną przedstawione prace, które zostaną w gminie Czersk. Poza obrazami stworzonymi w trakcie pleneru, będzie można podziwiać inne prace autorów. (UM w Czersku)


Fot. Pan Adam wykonał już dwa obrazy, jeden z nich przedstawia kościół, a drugi (w trakcie tworzenia) ulicę Kościuszki metodą olej na płótnie.




Fot. Pani Zofia była już kiedyś w Czersku i wtedy pomyślała o tym, że chciałaby namalować budynek dworca, bo bardzo jej się spodobał i tym razem udało jej się zrealizować ten plan. Zamierza również przygotować kolejną pracę w ramach pleneru. Jej ulubioną techniką jest pastel suchy, ale dworzec maluje farbami akrylowymi, a wykańczać go będzie farbami olejnymi.

Lista uczestników pleneru:

- Adam Kunikowski - artysta malarz, urodzony w 1950 r. w Warszawie, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (ZPAMiG). Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Najchętniej podejmuje temat pięknego krajobrazu, martwej natury, scen rodzajowych i batalistycznych. Laureat wielu nagród i wyróżnień, uczestnik plenerów i przedsięwzięć artystycznych.

- Andrzej Sobieraj – urodzony w Elblągu w 1952 r. Służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1973 r. w Pracowni Plastycznej w Gdyni. Uczelnię ukończył w 1981 r. Na przestrzeni 40 lat uczestniczył w dziesiątkach wystaw i plenerów w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Uhonorowany medalem „Gloria Artis”.

- Brygida Susko-Tumielewicz – dziennikarka, malarka urodzona w Wejherowie. Malarstwem para się od 5 lat. Uczestniczyła w zbiorowej wystawie malarstwa oraz miała w kwietniu bieżącego roku indywidualną wystawę w Galerii Kwadrat. Maluje pejzaże oraz portrety.

- Dariusz Bożyk – urodzony w 1961 r. w Gdyni. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i uzyskał dyplom magistra sztuki. Uczestnik Kilkudziesięciu wystaw, konkursów i plenerów. Uprawia malarstwo, głównie pejzażowe – w tym marynistyczne.

- Emilia Sobieraj – ukończyła ASP w Poznaniu. Uprawia wielkoformatowe malarstwo sztalugowe w technice akrylu i oleju. Uczestniczyła w 70 wystawach w kraju i za granicą, była autorką 10 indywidualnych wystaw.

- Krzysztof Ryfa – absolwent PWSSP w Poznaniu (obecnie ASP). Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczył w wielu plenerach w kraju i za granicą, swoje prace prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych uzyskując nagrody i wyróżnienia.

- Maria Majka Zuzańska - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Należy do ZPAP. Maluje w różnych technikach ostatnio najczęściej tworzy w akrylu i akwareli kompozycje od figuratywnych do abstrakcyjnych. W poszukiwaniu własnej przestrzeni estetycznej generuje u odbiorcy skrajne stanowiska aprobaty lub sprzeciwu.

- Maryla Giszczak - absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS – u w Lublinie oraz Informatyki na Politechnice Lubelskiej. Rysunek jest jej ulubioną techniką artystycznej wypowiedzi. Jej  malarstwo to obrazy olejne i akrylowe głównie krajobrazy w różnych porach roku.

- Czesław Tumielewicz – malarz, grafik, od 1994 profesor ASP w Gdańsku. Brał udział w przeszło 400 wystawach w kraju i za granicą. Laureat nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. W 2012 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” z rąk ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

- Wojciech Górecki – ukończył Gdańską Akademię Sztuk Pięknych, na wydziale Malarstwa i Grafiki. Uprawia przede wszystkim malarstwo plenerowe, rysunek i grafikę warsztatową. Za swoją twórczość w 2009 i 2011 roku otrzymał prestiżowe, honorowe wyróżnienie przyznane przez The Art Renewal Center w USA. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

- Zofia Orczyńska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wykonując pracę architekta, zajmuje się również twórczością artystyczną malując, rysując bądź rzeźbiąc. Większość prac wykonuje w technice suchego pastelu. Maluje głównie w plenerze.

- Władysław Pitala – urodzony w 1956r. Studia plastyczne ukończył w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Swobodnie posługuje się wieloma technikami plastycznymi z różnych dziedzin. Tworzy głównie w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki.

(red)






Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.