10-03-20
Region. Komunikat wojewody
Stan podwyższonej gotowości w szpitalach,
również w Chojnicach

Wojewoda Pomorski w związku z zagrożeniem pojawienia się na terenie woj. pomorskiego koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, wydał w poniedziałek, 9 marca 2020 r.) kolejne decyzje wprowadzające stan podwyższonej gotowości w szpitalach.

Stan podwyższonej gotowości wprowadzono w:

- Szpitalu Puckim, ul 1-go Maja 13 a, Puck,

- SPSZOZ w Lęborku, ul. Węgrzynowicza 13,

-  Szpitalu Miejskim w Miastku, ul. Wybickiego 30,

- Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, ul. Piechowskiego 36,

- Szpitalach Tczewskich, ul. 30-go Stycznia 57/58,

- Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach, ul. Leśna 10.

Stan podwyższonej gotowości w tych szpitalach oznacza: poszerzenie wolnej bazy łóżkowej, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przygotowanie do przyjęcia i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Ponadto, stan podwyższonej gotowości wprowadzono w Pomorskim Centrum Toksykologii w Gdańsku, ul. Kartuska 4/6, w zakresie konieczności zabezpieczenia miejsc izolacji z możliwością intensywnej terapii oraz przygotowanie się na przyjmowanie pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, bez konieczności wstrzymania przyjęć ostrych.

Wcześniej wydane decyzje wprowadzające stan podwyższonej gotowości w pomorskich szpitalach.:
http://www.gdansk.uw.gov.pl/4119-komunikat-wojewody-pomorskiego
http://www.gdansk.uw.gov.pl/4106-komunikat-wojewody-pomorskiego
http://www.gdansk.uw.gov.pl/4129-komunikat-wojewody-pomorskiego

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

 

Odwołane zostały wszystkie imprezy masowe.
Na Pomorzu nie ma żadnego zachorowania

Sytuacja w regionie
Według danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku przebadano 16 próbek i żadna z nich nie miała pozytywnego wyniku. Oznacza to, że na Pomorzu dotąd nie wykryto przypadku koronawirusa. Natomiast 25 osób poddano kwarantannie domowej/samoizolacji domowej. Dwie osoby przebywają w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia Covid-19. Nadzorem epidemiologicznym objęto 708 osób (stan na 9 marca, godz. 14.00).

Sytuacja w kraju
W Polsce jest 18 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (stan na 10 marca, godz. 11.00).  Pacjenci przebywają w szpitalach Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Krakowie, Raciborzu i Poznaniu. Są w wieku od 26 do 74 lat. Kilku pacjentów jest w stanie poważnym.

W związku z rozprzestrzenieniami się koronawirusa na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Taką informację przekazał na konferencji we wtorek, 10 marca premier Mateusz Morawiecki. Decyzje w regionach zostaną ogłoszone przez wojewodów. Na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy: „Po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Wojewoda Pomorski rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych" (stan z 9 marca). Pojęto też decyzję o wstrzymaniu wymian studencikach i konferencji naukowych. A w niektórych miastach np. Poznaniu, Cieszynie odwołano zajęcia w szkołach. Ponadto, w ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, wprowadzono kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych. Wszystkie zalecenia będą na bieżąco aktualizowane i zmieniane w miarę rozwoju sytuacji.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.