4-05-20
Gm. Czersk. Oświetlenie uliczne
Czytelniczka ma propozycję dla burmistrza Czerska

Do redakcji wpłynął list od czytelniczki (publikujemy poniżej) w sprawie oświetlenia ulicznego, który nawiązuje do wypowiedzi burmistrza Czerska zawartej w artykule: http://wizjalokalna.pl/b-miasto-chojnice-nie-planuje-wygasic-latarni-na-noc-jak-bedzie-br-w-czersku-b-art35305 .

„Wyłączania lamp ulicznych w Gminie Czersk

Jestem zdziwiona faktem że Burmistrz nie wie co zrobić aby zaoszczędzić nasze pieniądze na oświetleniu. Panie Burmistrzu od kilku lat interweniowałam (nie tylko ja) u radnych, u pracowników Gminy odpowiedzialnych za oświetlenie ulic, że są nieprawidłowo ustawione czujki przy oświetleniu ulicznym w całej gminie. Niestety otrzymywaliśmy lakoniczne odpowiedzi, że trzeba by na nowo ustawić czujki. No i mija lat ok.5 i nadal jest tak samo. Moja propozycja jest taka: przestawić załączanie i wyłączanie ulicznego oświetlenia o np.,1 godz. Rano wcześniej a wieczorem później. Nie wiem jaka to będzie kwota oszczędności ale myślę że w całej gminie będzie to sporo. Bardzo byłabym wdzięczna gdyby Pan Burmistrz zechciał się odnieść do tej propozycji.”

Poprosiliśmy włodarza o odniesienie się do kwestii podnoszonych w liście czytelniczki.

- Nie napisałem, że nie wiem, co zrobić, żeby zaoszczędzić na oświetleniu ulicznym. Napisałem, że nie planujemy wyłączania oświetlenia oraz to, że nie ma technicznych możliwości wyłączania co drugiej lampy lub w określonych godzinach nocnych. Czytelniczka źle zrozumiała moją wypowiedź.

Nasz system oświetlenia działa głównie w oparciu o czujniki zmierzchowe, które reagują na natężenie światła i decydują o załączeniu oświetlenia w poszczególnych obwodach. Czujniki te są różnej jakości, w różnym wieku i różnym stanie technicznym. Różnie też mają ustawiony poziom jasności, który przekłada się na godzinę zapalania i gaszenia lamp. To wywołuje nieustanne problemy. Sygnały o nieprawidłowym działaniu oświetlenia są niezwłocznie przekazywane do firmy Enea Oświetlenie, która zajmuje się eksploatacją i konserwacją znacznej części naszego oświetlenia. Niestety, nie zawsze działania są podejmowane szybko i skutecznie. Rozwiązaniem, do którego będziemy zmierzać, jest wprowadzenie sterowania oświetleniem za pomocą zegarów astronomicznych. Taka operacja wymiany sterowników jest dość kosztowna, ale przyniesie wymierne korzyści, również finansowe.

Co do propozycji czytelniczki, aby przestawić załączanie i wyłączanie oświetlenia o godzinę – pomijając fakt, że przy czujnikach zmierzchowych jest to niemożliwe, to takie rozwiązanie zdecydowanie pogorszyłoby bezpieczeństwo. W porze zmierzchu i świtu oświetlenie jest najbardziej potrzebne, a przez dużą część roku zmierzch i świt występują w porach nasilonego ruchu – wyjaśnia Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska.

(red)

(AKTUALIZACJA)

"Do Pana Burmistrza w sprawie oświetlenia

Bardzo Panu dziękuję że tak szybko ustosunkował się Pan do mojej propozycji odnośnie wyłączania lamp ulicznych w naszej gminie. Ale chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Ja nie proponowałam wyłączania świateł jak jest ciemno ale jak jest jasno. Światła zapalają się wieczorem gdy jest jeszcze widno a powinny zapalać się gdy zapada zmrok. Tak samo jest rano, jest jasno a światła palą się w najlepsze. Dlatego proponowałam na nowo ustawić czujki.

Pozdrawiam"

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.