AKTUALIZACJA
(27-12-20)
Pierwsza zaszczepiona osoba na Pomorzu
Małgorzata Sobania (zdjęcie powyżej) , pielęgniarka epidemiologiczna z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, jest pierwszą osobą z woj. pomorskiego zaszczepioną przeciw COVID-19. Pomorskie, z Agencji Rezerw Materiałowych, otrzymało dziś 375 pierwszych dawek szczepionki. Czytaj więcej - TUTAJ
27-12-20
REGION. Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?
Szczepienia przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych
Jako pierwsza w Polsce przeciw COVID-19 została zaszczepiona Alicja Jakubowska - naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Fot. KPRM (27 grudnia 2020r.)
Dziś, tj. 27 grudnia, ruszyły szczepienia pierwszych osób z grupy "zero".
Trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz ogłoszenie chojnickiego szpitala – TUTAJ.
Do 28 grudnia 2020 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online.
Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek.
Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?
W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.
Są wśród nich:
- pracownicy szpitali węzłowych,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).
Jestem pracownikiem sektora służby zdrowia – jak się zgłosić?
Większość obowiązków związanych ze szczepieniem wykona Twój pracodawca. Jak wygląda ten proces krok po kroku?
1. Zgłoś się do pracodawcy.
2. Wypełnij oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
3. Twój pracodawca wybierze szpital węzłowy i przekaże zbiorcze zestawienie chętnych do wybranego szpitala.
4. Szpital węzłowy ustali grafik szczepień i zaprosi Cię, a także innych pracowników z Twojej instytucji.
5. Stawiasz się na szczepienie, przechodzisz kwalifikację, podpisujesz zgodę na szczepienie (e-skierowanie jest tylko elektroniczne w systemie P1).
6. Szczepisz się.
7. Umawiasz się na podanie drugiej dawki w tym samym szpitalu węzłowym.
Jak zgłosić pracowników do szczepienia?
Zobacz – czytaj więcej – TUTAJ
mat. gov.pl
Jeszcze w tym roku dostawa 300 tys. szczepionek
W szpitalach węzłowych we wszystkich województwach w kraju rozpoczął się w niedzielę (27.12) proces szczepień przeciwko COVID-19.
- 4 marca br. zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Dzisiaj, po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. Ten powrót do normalności może się wydarzyć dzięki szczepionce - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.
Zapewnione dostawy
W ramach pierwszej dostawy do Polski trafiło ok. 10 tys. dawek szczepionek. Preparat rozdysponowano pomiędzy 72 szpitale węzłowe. Do 18 placówek trafiło od 150 do 900 dawek, do pozostałych - po 75. Jak informował podczas konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, jeszcze w tym roku do Polski dotrze kolejna partia szczepionek: - Do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek do Polski. Potem co tydzień będą takie transporty trafiały do Polski. Jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała – powiedział Michał Dworczyk.
W okresie szczepienia grupy 0 szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.
15 stycznia – zarejestruj się
Warto zapamiętać tę datę. 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Nie warto czekać. - Zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem – zapowiedział premier Morawiecki.
Bo szczepionka to szansa na wyzwolenie się z epidemii. Pracowały nad nią sztaby naukowców na całym świecie. Warto zaufać nauce. Jak mówił Mateusz Morawiecki, dzięki Narodowemu Programowi Szczepień czas wyrzeczeń może się skończyć. Ważne jednak, aby szczepionkę przyjęło jak najwięcej osób.
Zobacz również:
Narodowy Program Szczepień (m.in. kolejność szczepień)
NarodowyProgramSzczepień.pdf 19.80MB
mat. gov.pl
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.