28-06-21
Powiat chojnicki. Powyżej 90 proc. teleporad
Przychodnia wiejska w Chojnicach na czarnej liście NFZ
NFZ opublikował listę poradni, z którymi nie przedłuży umów po 1 lipca. Powód? Nadużywanie teleporad. POZ w Chojnicach przy ulicy Kościerskiej ma zapewnione finansowanie tylko do 30 czerwca br.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że część poradni udzielała powyżej 90 proc. teleporad, a to "nie gwarantuje bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentem". Dotyczy to także przychodni w Chojnicach. | fot. ilustracyjne
Poradnia POZ, do której byli zapisani pacjenci, udzielała ponad 90% teleporad. Ten poziom nie mógł zagwarantować bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentem. Umowa tej placówki z NFZ wygasa 30 czerwca, ale Fundusz nie zamierza jej przedłużyć - to komunikaty, jakie oddziały NFZ opublikowały w tej sprawie.
Co ciekawe w uzasadnieniu nowego zarządzenia prezesa NFZ obniżającego wyceny za teleporady placówek, które udzieliły ich ponad 90 proc. jest 400. Zatem 339 nadal działa, a tylko 71 ma nieprzedłużone kontrakty. Według eksperta PZ resort zdrowia postanowił ostatnią decyzją ukarać około 60 tys. pacjentów, których od 1 lipca pozbawia się opieki podstawowej nie tylko lekarza, ale także położnej, pielęgniarki środowiskowej. Przerwany zostanie cały proces leczenia, pielęgnacji obłożnie chorych, nie odbędą się planowane badania.
Pacjenci tych placówek nie pozostaną bez opieki - zapewnia MZ. Oddziały wojewódzkie NFZ, w których miały miejsce przypadki nadużywania teleporad, przygotowały wykazy placówek, które udzielą pacjentom niezbędnej pomocy medycznej od 1 lipca 2021 roku - taki komunikat pojawił się na stronie płatnika.
(red.)
(AKTUALIZACJA)
„Mam zapewnienie, że od 1 lipca przychodnia wiejska będzie normalnie funkcjonowała”
- Czekam na informację, że jest już podpisana umowa z porozumieniem zielonogórskim. Dyrektor wiejskiej przychodni trzyma rękę na pulsie i od przyszłego miesiąca nic się dla naszych pacjentów nie zmieni - mówi nam wójt Zbigniew Szczepański.
Wójt po konsultacjach z dyrektorem gminnych lecznic, Janem Kowalskim, mówi, że to nieporozumienie i zbyt ogólne traktowanie pewnych zapisów i określeń. | fot. A. Zajkowska
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę poradni, z którymi nie przedłuży umów po 1 lipca. Jako powód podając nadużywanie teleporad (łącznie zarzut ten dotyczy 200 placówek w kraju). Na czarnej liście NFZ znalazła się m.in. Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice przy ulicy Kościerskiej w Chojnicach.
Wójt po konsultacjach z dyrektorem gminnych lecznic, Janem Kowalskim, mówi, że to nieporozumienie i zbyt ogólne traktowanie pewnych zapisów i określeń. - Chodzi o tzw. błąd kodowania pewnych usług medycznych. Każda usługa medyczna ma określony kod i w systemie elektronicznym nie było do tej pory jednoznacznych interpretacji, jak kodować usługę np. zlecenie laboratoryjne, poradę, receptę. Telefony do gabinetu lekarskiego były traktowane po postu jako teleporada.
- Minister Zdrowia wyszedł z założenia, że jeżeli ktoś dzwoni do przychodni i prosi np. o receptę na leki, które zażywa regularnie to lekarz zaznajamia się z całą kartą, historią, pacjenta, przeprowadza wywiad dotyczący zdrowia i dopiero przepisuje leki. Taki telefon po receptę jest traktowany, jako pełna usługa medyczna. Gdyby odjąć takie telefony, to w naszych przychodniach teleporady zmniejszyły z ponad 90 proc. do 55 proc. - wyjaśnia włodarz. - Osobiście uważam, że nie można karać pacjentów za dużą ilość teleporad, bo nawet ilość tych telefonów świadczy o tym, że przychodnia jest potrzebna i nie można jej po prostu zamknąć - komentuje Zbigniew Szczepański.
Nieporozumienie wyjaśnia Federacja Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, do którego należy m.in. przychodnia wiejska gminy Chojnice. Jej przedstawicielem w województwie pomorskim jest doktor Andrzej Zapaśnik. To właśnie on wójta Szczepańskiego i dyrektora Kowalskiego zapewniał, że temat zostanie dokładnie omówiony, wyjaśniony z NFZ i zostaną podpisane nowe umowy. Po południu, podczas briefingu prasowego, sprawę skomentował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
- Osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi, które dotyczy przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy. To ewenement, że udało się to porozumienie podpisać na tak długo - mówił. Zaznaczył też jednak, że dzisiejsze rozmowy ze środowiskiem lekarskim pokazały jak wiele fundamentalnych zmian należy uskutecznić z Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Reforma winna się opierać na trzech wytycznych: zmianie systemu finansowania, zwiększeniu możliwości prowadzenia badań na poziomie POZ i wprowadzeniu wskaźników, po przekroczeniu których, jednostki POZ będą dostawały premię.
Anna Zajkowska
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.