(AKTUALIZACJA - komentarz radnego)
29-04-20
Gm. Czersk. Pismo do przewodniczącego RM - poniżej
Prośba o spotkanie wyjaśniające. Radna krytykuje
zachowanie radnego. Dyskusja na sesji RM
Na wczorajszej (28.04) sesji Rady Miejskiej w Czersku radna Lucyna Zawiszewska złożyła wniosek w celu zorganizowania przez burmistrza spotkania w celu wyjaśnienia sytuacji związanej rozliczaniem funduszu sołeckiego sołectwa Rytel na profilu FB przez radnego Łukasza Formella. Radna krytykowała zachowanie radnego.
Radna złożyła też pismo sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Rytel (treść pisma otrzymanego od sołtysa Rytla umieszczamy poniżej) do przewodniczącego RM, w którym jest prośba o zdecydowaną reakcję i przeciwstawienie się praktykom radnego.
(red)
Zobacz również – rozliczenie jednej z faktur przez radnego z Rytla:
Oświadczenie firmy z Rytla - TUTAJ
Oświadczenie radnego z Rytla - TUTAJ
(AKTUALIZACJA)
Publikujemy komentarz radnego Łukasza Formella do artykułu.
"Szanowni Państwo.
Na wczorajszej sesji Pani radna Lucyna Zawiszewska w charakterystyczny dla siebie sposób odczytała z kartki kilka zdań. Każdy ma swój sposób na zaistnienie podczas sesji. Chociaż akurat wczoraj bardziej liczyłem na poznanie zdania Pani Przewodniczącej opozycyjnego klubu w kwestii zwolnień z podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców albo w kwestii Planu Zagospodarowania Przestrzennego w centrum Czerska. Niestety, widocznie oczekuję za wiele.
Natomiast, dzięki temu mogłem przypomnieć Pani radnej, że jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej powinna pamiętać, że w pierwszym kwartale 2020 w pracach komisji była zaplanowana kontrola wydatków z funduszu sołeckiego największego i najmniejszego sołectwa. Zdumiewające było to, że Pani radna z góry przyjęła pewną tezę, pomimo że jeszcze nie rozpoczęła kontroli i nie jest w posiadaniu żadnych dokumentów. Jak w takim razie będzie miała przeprowadzić kontrolę, kiedy już dostanie do wglądu faktury i zestawienie wydatków???
Komisja Rewizyjna to organ, który ma bardzo duże możliwości i obowiązki kontrolne, na czele z kontrolą pracy Burmistrza, Urzędu i wszystkich podległych jednostek. Jeśli jednak Przewodnicząca Komisji z góry, przed kontrolą i bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych, potrafi wydać osąd podczas Sesji Rady, to moim zdaniem jest to, delikatnie mówiąc, dziwne.
Sam fakt podpisania się wszystkich członków rady sołeckiej pod prośbą oceniam jako duży postęp, zazwyczaj w Rytlu członkowie rady, stowarzyszeń i innych komitetów działali anonimowo. Jest to dość odważne posunięcie, zważywszy na fakt, że członkowie rady sołeckiej nie podpisują faktur i raczej większości z nich nigdy nie widzieli. Nie mają też raczej w większości pojęcia, jak ich społeczna działalność jest wykorzystywana politycznie przeciw instytucjom władz gminy, której wciąż są częścią i wobec której, w myśl Statutu, są jednostką pomocniczą. Jeśli ktoś jeszcze nie przeczytał statutu, to gorąco zachęcam do lektury.
Można się dowiedzieć np. że Sołtys i Rada Sołecka mają współpracować z Radą Miejską i Radnymi, a póki co Wasza współpraca ograniczyła się do zablokowania mnie na tzw. profilu FB o nazwie Sołectwo Rytel. Nie wiem tylko skąd naiwne przekonanie u administratora profilu Pani Joanny Ossowskiej, jednocześnie pracownika gminnego, że ma prawo cenzurować całego FB i próbować mi mówić co mogę, a czego nie. Prawdopodobnie wynika to z przyzwyczajeń z administrowania swoim profilem, gdzie każdy nieprzychylny komentarz można szybko usunąć (wcale nie wulgarny lub obraźliwy, tylko zwyczajnie konstruktywnie krytyczny) a każdego nielubianego zablokować. Właśnie tak buduje się obraz sołectwa w krzywym zwierciadle, tylko na potrzeby zewnętrznego przekazu i dodawania sobie splendoru. Kilka zdjęć i naciągany tekst o tym, jak to w pocie czoła społecznicy budują ich wymarzony Rytel. Później okazuje się, że za czymś, co nazywa się na profilu dobroczynnością, stoi faktura wystawiona przez członka rady sołeckiej. Taka jest smutna rzeczywistość.
Zapraszam jednak członków rady sołeckiej, chętnie pokażę im całość wydatków, których póki co nieświadomie bronią. Nie chodzi o sam fakt wydatku lub o jego wartość, tylko o kreatywny sposób w jaki realizowano, pod przykrywką „promocji walorów gminy”, zupełnie inne, niż na opisie faktury, cele. Do tego dochodzi celowy chaos chronologiczny, jak np.: faktury wystawiane po 3 miesiącach od wydarzenia, za które należy zapłacić lub nawet faktury w kolejnym roku kalendarzowym i budżetowym.
Publikowanie przeze mnie faktur nie ma nic wspólnego z funkcją, którą pełnię. Nie jest to żaden przywilej bycia radnym. Każdy może złożyć wniosek do Urzędu i takie dokumenty uzyskać. Nie ma to nic wspólnego z ochroną danych osobowych, ponieważ RODO nie obejmuje przedsiębiorstw, które wystawiają faktury na rzecz jednostki samorządowej. Wspomniane faktury publikuję, bo uważam że świadome poświadczanie nieprawdy trzeba piętnować. Z całą świadomością nazywam to oszustwem. Nie znam innego określenia sytuacji, w której ktoś pisemnie poświadcza nieprawdę. Szanowni Państwo, jeśli Sołtys Rytla podpisuje się na fakturze i oświadcza, że dokonała zakupu usługi na rzecz „mieszkańców biorących udział w jarmarku”, a tak naprawdę doszło do zamówienia i zakupu towaru w postaci odzieży i przekazania jej innej instytucji o charakterze prawnym (co przyznaje na łamach Wizjilokalnej wystawca danej faktury), to naprawdę proszę się zastanowić, jak nazwać inaczej takie świadome działanie?
Jeśli ktoś czuje się urażony moimi słowami, że popełnił oszustwo, to przecież może sprawę zgłosić organom ścigania i sąd rozstrzygnie czy pisemne poświadczanie nieprawdy jest oszustwem, czy może czymś więcej? Po co zasłaniać się całą radą sołecką? Wciąż istnieje jakieś dziwne przekonanie, że „w kupie siła”.
W naszym systemie prawnym odpowiedzialność zbiorowa nie istnieje i ja też nie zamierzam wyciągać konsekwencji wobec całej rady sołeckiej za błędy jednego z członków. Każdy powinien zostać rozliczony tylko i wyłącznie za swoje czyny.
Pisanie prośby do Przewodniczącego Rady oraz apelu do Pana Burmistrza o spotkanie z radą sołecką, za pomocą pośrednika, odbieram jako marny propagandowy spektakl, który ma na celu odwrócenie uwagi od meritum sprawy. Zapewniam, że w żaden sposób nie zatrzyma to publikacji przeze mnie kolejnych faktur, ponieważ uważam że mieszkańcy Rytla mają prawo do wglądu i kontroli funduszu sołeckiego, który sami, jako zebranie sołeckie, zatwierdzają.
Bardzo dziwne zwyczaje zapanowały, sam rozważam prośbę do Przewodniczącego Rady o stanowczą reakcję wobec praktyk stosowanych przez Panią Radną Zawiszewską, która podczas Sesji Rady dokonuje osądu sytuacji, której jeszcze nie zbadała, bo nie posiada nawet danych źródłowych, a jej jedyne źródło, to przekaz od organu, który ma być tej kontroli poddany. Łączenie funkcji sędziego i adwokata w tej samej sprawie, to niespotykana dotąd praktyka.
Pozdrawiam
Łukasz Formella
Radny Rady Miejskiej w Czersku
VIII Kadencji 2018-2023"
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.