21-08-19
Gm. Czersk. Śladem naszych publikacji
Są wyniki badań węgorzy z Jeziora Ostrowite

Wracamy do tematu śniętych węgorzy w Jeziorze Ostrowite. O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Wtedy czerski ratusz informował o przekazaniu próbek do badań. Dziś otrzymaliśmy informację o ich wynikach.

Poniżej komunikat z UM w Czersku:

„Po otrzymaniu informacji o padniętych węgorzach w Jeziorze Ostrowite przekazaliśmy 2 szt. węgorzy do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii – Pracownia Chorób Ryb w Gdańsku.

Otrzymane wyniki nie wskazują jednoznacznie na przyczynę padnięcia tych ryb. Raport z badań został skonsultowany z lokalnymi lekarzami weterynarii oraz omówiony z osobą wykonującą te badania. Nie stwierdzono objawów chorób zakaźnych, brak też zagrożenia skażeniem chemicznym. Z dużym prawdopodobieństwem przyczyną śnięcia ryb, były warunki środowiskowe i specyfika naszego jeziora, gdzie przy bardzo płytkim dnie woda osiąga 20 stopni Celsjusza, a ilość tlenu jest niewielka. Dodatkowo zachodzą w tej strefie procesy związane z obumieraniem roślinności. Woda w jeziorze jest ciągle badana pod kątem biologicznym przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Chojnicach, a wyniki badań są bardzo dobre.

Nie da się wykluczyć również ewentualnych działań kłusowników, w związku z czym została zwiększona kontrola w tym zakresie.

W przypadku kolejnych informacji o padniętych rybach, jesteśmy gotowi do wykonania ponownych badań z wykorzystaniem lepszego materiału badawczego. Jesteśmy w stałym kontakcie z Zakładem Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku.

Od kilku dni nie znaleziono martwego węgorza”. – informuje Wojciech Laska, naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska z Urzędu Miejskiego w Czersku. 

(red)

Po ukazaniu się powyższej publikacji otrzymaliśmy zdjęcia węgorzy (poniżej) znalezionych w Jeziorze Ostrowite w dniu wczorajszym i dzisiejszym, łącznie kilku sztuk.

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.