25-03-19
Czersk. Książka „Przemilczane”
Aneks Literacki – spotkanie
z Joanną Ostrowską w Czersku

W sobotę w Centrum Informacji Turystycznej było spotkanie z Joanną Ostrowską, autorką książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Spotkanie odbyło się w ramach "Aneksu Literackiego". 

Joanna Ostrowska gościła w Czersku już drugi raz. Za pierwszym razem opowiedziała o książce "Cholernie mocna miłość" Lutza van Dijka. To opowieść o bolesnych konsekwencjach miłości homoseksualnej w czasie II wojny światowej między młodym Polakiem, a Austriakiem wcielonym do Wehrmachtu. Książkę tę przetłumaczyli na język polski: Agata Chmielecka oraz Filip Fierek.
Tym razem Joanna Ostrowska przedstawiła swoją pracę dotyczącą seksualnej pracy przymusowej w czasie II wojny światowej. Autorka dotarła do kilkudziesięciu archiwów, w tym tego w IPN-ie czy w obozie w Auchwitz. Jej badania okazały się pionierskie, bo o krzywdzie Polek przez lata milczano.

Nawet w obozach śmierci były burdele, także dla więźniów. I pracowały w nich Polki. Po wojnie milczały. Nie opowiadały nawet najbliższym. Musiały sobie same radzić ze swoją traumą. U kresu życia wiele z nich gotowych było opowiedzieć swoją historię, ale nikt nie pytał.
Dlaczego? To właśnie najbardziej frapuję autorkę.  Mówi, że to właśnie o tym jest ta książka. I odpowiada - milczano, bo opowiadanie tych historii kłóciłoby się z figurą Matki Polki.
 

(red)

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.