Artykuł reklamowy
Assistance za granicą – co warto wiedzieć przed podróżą?
fot. www.freepik.com
Wybierasz się w podróż za granicę? Aby żadna sytuacja na drodze nie była dla ciebie zaskoczeniem, warto się odpowiednio do tego przygotować. Koniecznością jest nie tylko wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia OC czy zadbanie o Zieloną Kartę. W razie nieprzewidzianych zdarzeń może przydać się również assistance. Sprawdź, jaką polisę należy wykupić w przypadku wyjazdu poza granice kraju.
Ubezpieczenie assistance należy do nieobowiązkowych polis, dlatego zakres ochrony zależy wyłącznie od warunków ustalonych przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli decydujesz się na jego wykupienie musisz sprawdzić, na jakich zasadach będzie działać.
Co obejmuje assistance?
Assistance stanowi rozszerzenie obowiązkowej polisy. Pozwala na uzyskanie pomocy drogowej w razie nieprzewidzianych sytuacji w trasie. Pakiet może obejmować m.in.:
• naprawę w miejscu zdarzenia,
• holowanie,
• doładowanie akumulatora,
• otwarcie zatrzaśniętych drzwi,
• dostarczenie paliwa.
Ponadto w wersji rozszerzonej może zapewnić nocleg kierowcy oraz pasażerom, pokryć koszty przewozu medycznego czy hospitalizacji.
Assistance za granice – czy działa?
Zastanawiasz się, czy assistance za granice będzie działać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia ustalana przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Istnieje możliwość rozszerzenia ochrony np. o kraje należące do Unii Europejskiej, aczkolwiek może się to wiązać z dodatkowym kosztem.
Należy przede wszystkim podkreślić, że tego typu polisa będzie działać zagranicą przede wszystkim w pakiecie rozszerzonym. Jak wynika z analizy ubezpieczeń ASS mini, spośród wybranych firm tylko Aviva oferuje wsparcie w Polsce i na terenie innych krajów Europy.
Jak to wygląda w przypadku assistance w wersji rozszerzonej? Tutaj oferta jest znacznie szersza – obejmuje m.in. takie towarzystwa ubezpieczeniowe jak np. Allianz, Uniqa, Aviva, Link4.
Assistance za granicą – na jaką pomoc można liczyć?
Fakt, że ubezpieczenie assistance obejmuje kraje europejskie, wcale nie oznacza identycznego zakresu ochrony jak w przypadku zdarzenia na terenie Polski. Warto więc wcześniej sprawdzić, na jaki rodzaj pomocy drogowej będzie można liczyć. Należy podkreślić, że zakres ochrony zależy od konkretnego ubezpieczyciela, dlatego warto z wyprzedzeniem zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
Przykład 1. Assistance za granicą w Link4 w podstawowej wersji będzie obejmować:
• samochód zastępczy po wypadku lub w razie kradzieży – do 4 dni,
• holowanie do 200 km,
• naprawę na miejscu – do 1000 zł w Europie,
• zakwaterowanie – 1 dzień.
Przykład 2. Assistance za granicą w Uniqa (wersja Premium) będzie obejmować:
• naprawę na miejscu zdarzenia – do 500 euro,
• holowanie po awarii lub wypadku – do 400 km,
• pojazd zastępczy – czas użytkowania zależy od rodzaju zdarzenia,
• kierowca zastępczy – przy min. odległości 25 km od domu.
Jak widać, zakres ochrony ASS jest bardzo zróżnicowany. Z tego powodu warto porównać dostępne oferty i wybrać taką, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania. Cena powinna być natomiast kryterium drugiego rzędu.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.