2-10-20
POMORSKIE. RAPORT WSSE – 228 przypadków w województwie, m.in. 9 w pow. chojnickim
Aż 11 pomorskich powiatów trafiło do stref

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od soboty, 3 października w województwie pomorskim w czerwonej strefie będą Sopot i powiat kartuski. Natomiast w żółtej strefie znajdą się Gdańsk, Gdynia oraz powiaty: bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, słupski i wejherowski. Na liście powiatów zagrożonych znalazł się Słupsk. Co oznacza to wprowadzenie kolejnych obostrzeń?

Według informacji z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na 1 października od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 5130 osób, z czego 83 zmarły. Najwięcej zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców odnotowano w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach wejherowskim, kartuskim i kościerskim. Cały czas powstają nowe ogniska. Większość dotyczy szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pracy, szkół, wesel i imprez towarzyskich.

Które powiaty w Polsce są w strefach?


Lista stref powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Według rozporządzenia w całej Polsce do strefy czerwonej wejdzie 17 powiatów: aleksandrowski i żniński (kujawsko-pomorskie), białostocki (podlaskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (wielkopolskie), głubczycki (opolskie), kartuski i Sopot (pomorskie), kłobucki (śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), łęczyński (lubelskie) oraz otwocki (mazowieckie).

Natomiast żółta strefa będzie obejmować aż 34 powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (łódzkie), brzeski i oleski (opolskie), w tym bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, Gdańsk, Gdynia, pucki, słupski i wejherowski (pomorskie), dębicki, Rzeszów i mielecki (podkarpackie), janowski (lubelski), kielecki i Kielce (świętokrzyskie), nowosądecki, Nowy Sącz, suski i wadowicki (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), ostrowski i wolsztyński (wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (mazowieckie), trzebnicki (dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (podlaskie).


Jakie obostrzenia obowiązują?
Przypomnijmy, że 29 września minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia w sprawie nowych wytycznych. Waldemar Kraska dodał 1 października, że zmiany prawdopodobnie wejdą w życie od połowy października. Będą dotyczyły wszystkich stref, tzn. zielonej, żółtej i czerwonej. W zielonej strefie w weselach będzie mogło uczestniczyć do 100 gości, w żółtej do 75, a w czerwonej do 50 osób. Ponadto, w strefie żółtej będzie obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W strefie czerwonej punkty gastronomiczne, restauracje, puby i bary będą czynne do godziny 22.00.

W strefie czerwonej obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 50 osób. Natomiast w imprezach plenerowych do 150 osób. W restauracjach i kościołach trzeba zakrywać usta i nos, obowiązuje też limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach, klubach może przebywać 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne, targi i konferencje nie są organizowane.
Natomiast w strefie żółtej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Obowiązuje jednak 1,5-metrowy dystans społeczny. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w wydarzeniach sportowych może być zajęte 25 proc. widowni. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Mogą odbywać się też targi i konferencje przy limicie osób (1 osoba na 1 mkw).

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Zamknięcie Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach - Komunikat

Szanowni Rodzice, w związku z prawdopodobieństwem wystąpieniem zakażeniem koronawirusem zawiadamiam, że szkoła od dnia 2  października 2020r. od godziny 13.00 zostaje zamknięta (nie dotyczy oddziałów przedszkolnych). Na poniedziałek 5 października 2020r. planowane jest wykorzystanie dnia wolnego ( w tym czasie nie odbywają się żadne zajęcia). W poniedziałek poinformuję o dalszych planach. Proszę śledzić bieżące komunikaty na stronie szkoły.


Aleksandra Mroczkowska


Zobacz dzisiejszy raport (KORONAWIRUS), m.in. 9 przypadków w pow. chojnickim – ZOBACZ RAPORT WSSE Gdańsk (228) - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.