4-09-20
Powiat chojnicki. Każdy z nas bywa pieszym
Bądź widocznym - noś odblaski !!!
- to może uratować Twoje życie…

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zmieniły się warunki pogodowe, które nie ułatwiają poruszania się po drogach. Pogarszające się warunki atmosferyczne, a także zmierzch i zmrok potęgują zagrożenia z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg.


W sposób szczególny dotyczy to niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są grupą bardzo narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na własne bezpieczeństwo mają oni sami.

Policjanci, pełniąc codziennie służbę na drogach, zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach najczęściej dochodzi do tragedii.

Dlatego tak ważne jest, aby BYĆ WIDOCZNYM. Ta zasada powinna przyświecać nie tylko dorosłym pieszym, ale powinniśmy mówić o tym naszym dzieciom oraz zadbać o ich bezpieczeństwo. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na  reakcję w przypadku pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy.

Jak korzystać z odblasków? Odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do środka jezdni. Zwróćmy uwagę czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. Więcej znaczy lepiej- kilka elementów umieszczonych np. na nogach, garderobie i przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących.

Przepisy nakładają obowiązek korzystania z elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym, warto jednak korzystać z nich również w mieście i w ciągu dnia. Noszenie odblasków przez pieszych czy rowerzystów da kierowcom potrzebny czas na odpowiednie manewry i zachowanie na drodze.

Każdy z nas bywa pieszym. Niezależnie od okoliczności zadbajmy o własne bezpieczeństwo i dajmy się zobaczyć na drodze.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.