Artykuł sponsorowany

Basen stelażowy 457x122 – jak przygotować go na zimę?

Latem duży, przestronny ogrodowy basen stelażowy 457 x 122 cm zapewniał Ci ochłodę podczas upalnych dni, był miejscem relaksu i rodzinnej zabawy. Po sezonie czas odpowiednio o niego zadbać. Jak zabezpieczyć basen przed nadchodzącą zimą? Jak zadbać o niego, żeby w przyszłym roku ponownie móc cieszyć się kąpielami na świeżym powietrzu? Skorzystaj z naszych porad!

Basen stelażowy 457 x 122 cm – co go wyróżnia?

Baseny stelażowe, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na stelażu – czyli konstrukcji podtrzymującej obrzeża oraz ściany zbiornika z wodą. Dzięki zastosowanemu wzmocnieniu mogą mieć różne głębokości, kształty i wielkości. Stelażowy basen ogrodowy 457 x 122 cm spośród innych modeli wyróżnia się rozmiarem. Jest przestronny, co sprawia, że dobrze sprawdza się jako miejsce do zabaw dla rodzin z dziećmi oraz odpoczynku w większym gronie znajomych.

Basen stelażowy 457 x 122: prostokątny czy okrągły – na jaki model warto się zdecydować?

Kupując basen ze stelażem, do wyboru masz modele w różnych kształtach. Jeśli zależy Ci na tym, żeby niecka była łatwa w konserwacji, zdecyduj się na okrągłą wersję. W takim zbiorniku nie ma zakamarków, które trudno wyczyścić – basen stelażowy 457 x 122 tego rodzaju znajdziesz między innymi tutaj: https://dollo.pl/turystyka-i-ogrod/baseny-ogrodowe/baseny-stelazowe-457x122. Z kolei modele prostokątne są bardziej przestronne, dzięki czemu pływa się w nich naprawdę wygodnie.

Co zrobić z basenem stelażowym po sezonie?

Niezależnie od tego, czy masz okrągły, czy prostokątny basen ze stelażem, po sezonie powinieneś odpowiednio o niego zadbać. Możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to wyczyszczenie niecki, złożenie jej i schowanie do izolowanego budynku. Drugą opcją jest pozostawienie basenu w ogrodzie – w tym przypadku musisz upewnić się, że producent dopuszcza takie rozwiązanie, a zbiornik został solidnie zabezpieczony.

Producenci basenów tymczasowych zwykle odradzają pozostawianie takich niecek jesienią i zimą na dworze. A to dlatego, że mróz negatywnie wpływa na zbiorniki, które zwykle są wykonane ze sztucznych materiałów. Niska temperatura często zmniejsza elastyczność i trwałość powłoki, przez co łatwiej o jej pęknięcie i zmianę pierwotnego kształtu. Jeśli chcesz, żeby Twój basen stelażowy przetrwał zimne miesiące na zewnątrz, musisz dobrze przygotować do tego zbiornik – o tym, jak to zrobić, piszemy niżej.

Zimowanie basenu stelażowego w ogrodzie

Zanim zdecydujesz się zostawić basen w ogrodzie po zakończeniu sezonu, najpierw sprawdź zamieszczone w instrukcji producenta zalecenia i zastosuj się do nich. Najczęściej rekomendowane jest częściowe opróżnienie niecki do poziomu około 15 cm poniżej skimmera. W kolejnym kroku usuń z wody zanieczyszczenia i oczyść wodę, stosując chemię basenową. Wodę, która została w niecce, zabezpiecz przed działaniem mrozu – użyj do tego specjalnych bojek albo zwykłych plastikowych butelek po napojach. Następnie zabezpiecz zawory, osusz filtr i instalację grzewczą, dysze przykryj korkami, a basen okryj specjalną pokrywą.

Jak zadbać o basen stelażowy, który składamy na zimę?

By zabezpieczyć basen stelażowy 457 x 122 z pompą piaskową – bądź inną nieckę, która zimą ma być złożona – zacznij od usunięcia znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń. Przy pomocy sitka lub podbieraka pozbędziesz się owadów, liści i gałązek, które mogłyby zatkać pompę filtrującą. Następnie usuń wodę z basenu i wysusz go. Dno zbiornika wyczyść specjalnym odkurzaczem basenowym lub szczotką, a stelaż zdemontuj zgodnie z zaleceniami producenta. Cały zestaw przechowuj w miejscu, w którym panuje dodatnia temperatura. Dobrze zabezpieczony na zimę basen posłuży Ci w kolejnym letnim sezonie.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.