16-11-19
Gm. Czersk. Analiza trwa
Będzie drożej również za wodę i ścieki?Po podjęciu uchwały przez radę Powiatu Chojnickiego, która nakłada nowe – wyższe stawki za zajęcie pasa drogowego o ok. 30 % (pierwotnie podwyżka miała wynieść maksymalnie nawet 200%) wysłaliśmy pytania do burmistrza Czerska:


Czy w związku z tym, że Powiat Chojnicki podniósł stawki za zajęcie pasa drogowego (czerski ZUK będzie musiał zapłacić ok. 60 tys. zł więcej za infrastrukturę wod-kan biegnącą w drogach powiatowych) należy spodziewać się podwyżki cen za wodę i ścieki, aby spółka mogła zbilansować w/w zwyżkę stawek?

Czy czerski samorząd wprowadzi dopłaty, aby pokryć zwiększone opłaty wprowadzone przez Powiat Chojnicki?

- Obecne taryfy opłat za wodę i ścieki obowiązują przez trzy lata (od czerwca 2018 r. do czerwca 2021 r. ) i co 12 miesięcy ulegają nieznacznej podwyżce. To, czy nowe stawki za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych spowodują konieczność zmiany taryfy, przeanalizuje zarząd ZUK sp. Z o.o. W tej sprawie winien wypowiedzieć się dyrektor spółki. W obecnym systemie prawnym w procesie zatwierdzania taryf ani burmistrz, ani rada gminy nie biorą udziału. Co do dopłat do taryf – dopiero po ich ewentualnej zmianie będziemy analizować tę sprawę – odpowiada Przemysałw Biesek – Talewski, burmistrz Czerska.

Pytamy więc dyrektora ZUK o podwyżki. Paweł Garbacki zapowiada analizę zaistniałej sytuacji. Przedmiotem rozważań będzie to, czy zwiększenie wspomnianych opłat przełoży się na konieczność podniesienia cen za wodę i odbiór ścieków dla klientów komunalnej spółki.

Do tematu wrócimy.

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.