23-01-20
Gm. Czersk. Będzie zmiana, czy na lepsze?
Burmistrz Czerska: Nowe logo ma być znakiem
dla całego naszego samorządu
i wszystkich mieszkańców

Urząd Miejski w Czersku  zamierza wprowadzić nowe logo. W związku z krytycznymi uwagami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej dotyczącymi pomysłu jego powstania – są głosy, że obecne logo jest ładne i się sprawdza – poprosiliśmy burmistrza o udzielenie odpowiedzi na pytania.

Czy warto kontynuować, zmieniać istniejące logo i tworzyć coś nowego? Kto wyszedł z inicjatywą powstania nowego logo? W przestrzeni publicznej pojawiło się kilka
propozycji na zmienione logo, czy gmina Czersk poniosła już koszty z tym związane? Ile mają wynieść koszty (np. szacunkowe) powstania logo?

- Odświeżanie lub zmiana logo firmy, instytucji, organizacji czy samorządu to bardzo powszechna i często stosowana praktyka. Zmieniają się mody, style, techniki i za tym podąża identyfikacja wizualna. Miasta czy gminy w Polsce systematycznie odnawiają swoje logotypy. Gdańsk, Rybnik, Słupsk, Elbląg, Władysławowo, Pruszków, Trzcianka – to tylko niektóre przykłady zmian z ostatnich lat. Logo Czerska, którym się teraz posługujemy, powstało w 2008 roku. Dotyczy ono wyłącznie miasta, a nie całej Gminy Czersk. I to należy zmienić. Nowe logo ma być znakiem dla całego naszego samorządu i wszystkich mieszkańców. Dotychczasowy logotyp nie spełnia już także wymagań nowoczesnych trendów w grafice. Jest niepraktyczny i nie pozwala na to, żeby używały go gminne jednostki. Obecna grafika jest tak zaprojektowana, że nie pozwala na jej modyfikacje, które są niezbędne na potrzeby gminnych instytucji czy przy okazji różnego rodzaju gminnych przedsięwzięć.
Zamierzamy kompleksowo podejść do nowej identyfikacji wizualnej. Z nowego logo będzie korzystał nie tylko Urząd Miejski, ale też gminne jednostki organizacyjne.
Przy zmianie gminnego logo nie przewidujemy rewolucji i likwidowania starego znaku na różnych materiałach promujących gminę czy na innych elementach. Nowy logotyp będzie wprowadzany jedynie przy nowych realizacjach.
Opublikowane przez nas robocze propozycje na zmienione logo służyły wywołaniu dyskusji publicznej i wsłuchaniu się w opinie mieszkańców. Teraz te opinie analizujemy i po tej analizie podejmiemy dalsze decyzje. Do tej pory Urząd Miejski nie poniósł żadnych kosztów związanych z przygotowaniem logo. Bardzo dziękuję mieszkańcom za wiele cennych uwag w tej sprawie, czekamy na kolejne – informuje burmistrz Czerska,  Przemysław Biesek-Talewski.

(red)
Grafiki – Urząd Miejski w Czersku

Obecne logo:
Robocze propozycje na zmienione logo:

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.