4-03-19
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
"Bezpiecznie, zdrowo, twórczo i aktywnie…"
na zimowisku w Zespole Szkół w Łęgu

Upragnione i długo wyczekiwane dwa tygodnie zimowego odpoczynku od obowiązków szkolnych - idealne, żeby podładować baterie, wyjechać gdzieś i poznać nowych ludzi, przeżyć wspaniałe przygody! I to w samym środku zimy, najpiękniejszej pory roku!

Co prawda ferie szkolne nie trwają długo, ale z nami pierwszy tydzień ferii dzieci wykorzystały na 200%. Dzięki środkom finansowym uzyskanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łąg w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Czersk, w Zespole Szkół w Łęgu odbyło się zimowisko, w którym wzięło udział 25 uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej. Zimowisko zorganizowane zostało w pierwszym tygodniu ferii (11.02 – 15.02.2019).

I dzień

O godz. 8.00 uczniowie zebrali się w świetlicy szkolnej, gdzie została sprawdzona obecność. Wspólnie z p. Anitą Ćwiklińską serdecznie przywitałyśmy uczniów biorących udział w zimowisku. Następnie został przedstawiony regulamin oraz zasady bezpieczeństwa podczas wycieczek szkolnych i zajęć, a także program zimowiska. W następnej kolejności udaliśmy się na pyszne śniadanie, przygotowane przez nasze wspaniałe panie z kuchni. Dzieciom bardzo smakowało i uśmiechnięci wyruszyliśmy w daleką podróż do Parku Edukacyjnego – ZOO Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie. Chociaż pogoda była kapryśna, nie przeszkodziła dzieciom w zdobywaniu nowych doświadczeń. Na miejscu przywitał nas sympatyczny p. Jacek, który od początku do końca zadziwiał dzieci bogatą wiedzą na temat flory i fauny jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Zostaliśmy także wprowadzeni w kolorowy świat papug, co można zaobserwować na załączonych zdjęciach. Nasi uczniowie, a także opiekunowie wykazali się ogromną odwagą biorąc na "swoje barki" nietypowe zwierzęta. Dzieci zachwyciły się także bajką filmową w 3D pt. "Wielka przygoda chomików". Po seansie w kinie udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji, gdzie wszyscy uczniowie z wilczym apetytem spałaszowali, aż do ostatniego kęsa, podany posiłek. Chwilę później udaliśmy się do naszego autokaru i wróciliśmy do szkoły. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i przygoda w pierwszy dzień zimowiska dobiegła końca. Uczniowie zadowoleni, pełni wrażeń wraz z rodzicami udali się do swoich domów.

II dzień

Podobnie jak w dniu poprzednim dzieci zebrały się w świetlicy, gdzie sprawdziłyśmy obecność. Przypomniałyśmy także o zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli w basenie. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na pyszne śniadanie, nie zapominając o higienie mycia rąk. Po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem do Parku Wodnego w Chojnicach. Podczas podróży promienie słońca wpadały przez szyby autokaru wprost na uśmiechnięte buzie dzieci. Gdy dojechaliśmy na miejsce uczniowie beztrosko bawili się podczas kąpieli wodnych. Po dwóch godzinach zabawy w wodzie wróciliśmy autokarem do szkoły, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Następnie udaliśmy się do świetlicy, i tam też odbył się turniej gier planszowych. I tak, zakończył się drugi dzień naszej zimowiskowej przygody.

III dzień

Rozpoczął się bardzo aktywnie. Uczniowie w strojach sportowych udali się na śniadanie, gdzie pożywili się zdrowymi kanapkami, na których królowały świeże, pachnące pomidory i ogórki. Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie w kręgu rozpoczęliśmy pogadankę na temat szkodliwości takich używek jak papierosy, e-papierosy oraz alkohol. Dzieci podzieliły się swoją wiedzą na ten temat. Wspólnie z p. Anitą przedstawiłyśmy uczniom w jaki sposób wymienione używki szkodzą zdrowiu oraz jak dzieci mają reagować na sytuacje, gdy ktoś namawia do ich spróbowania. Następnym punktem w programie zimowiska były zajęcia taneczne (zumba). Uczniowie świetnie się bawili podczas "wygibasów" tanecznych, a przy tym nauczyli się kilku nowych kroków. Zagraliśmy także w grę uwielbianą przez dzieci – zbijaka. Następnie zmęczeni udaliśmy się do świetlicy by pobawić się w kącikach zainteresowań. W dalszej części zajęć dzieci podzieliły się wiedzą na temat sportów zimowych, a także zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą pracę plastyczną związaną z ulubionym sportem zimowych. I miejsce zajął Eryk Andrearczyk, II miejsce Lena Makowska i Piotr Koliński oraz III miejsce Wiktoria Gełdon. Oczywiście wszystkie dzieci za wykonane prace otrzymały nagrody, a wyróżnionym serdecznie pogratulowałyśmy. Po dużej dawce emocji zrobiliśmy się bardzo głodni i z wilczym apetytem udaliśmy się na pyszny obiad do szkolnej stołówki. Po obiedzie dzieci relaksowały się podczas zabaw dowolnych. Na sam koniec trzeciego dnia zimowiska udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie rozegrał się mały turniej piłki nożnej. I tak trzeci dzień zimowiska zakończył się bardzo aktywnie.

IV dzień

Został poświęcony na bezpieczeństwo podczas ferii. Odwiedzili nas wspaniali goście p. Marek Jasnoch i p. Marcin Jagodziński, którzy na co dzień pracują w  policji oraz Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej p. Andrzej Kuchenbecker. Panowie przekazali uczniom bogatą wiedzę na temat niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci podczas ferii. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z uroków zimy. Dodatkowo poznali pracę wymienionych funkcjonariuszy, a także mogli z bliska zobaczyć służbowy radiowóz policyjny. Wszystkim funkcjonariuszom bardzo dziękujemy za przekazanie cennej wiedzy oraz przede wszystkim za poświęcony czas. W dalszej części zajęć zimowiskowych przenieśliśmy się do stołówki, gdzie wspólnie przygotowaliśmy przepyszne wafle z kremem czekoladowym oraz sałatkę owocową z jogurtem. Jak widać na zdjęciach wszystkim, dużym i małym, bardzo smakowały przygotowane pyszności. Zrobiliśmy również słodką niespodziankę p. dyrektorowi, którą wręczyły dzieci z podziękowaniami za możliwość wzięcia udziału w zimowisku szkolnym.  Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się do świetlicy na odpoczynek przy grach planszowych. I tym sposobem kolejny już, czwarty dzień za nami.

V dzień

To ostatni dzień, w którym nasza zimowiskowa przygoda się kończy. Ale zaraz jeszcze chwila… bo w tym dniu również dużo się działo… A mianowicie po pysznym śniadanku udaliśmy się autokarem do kina na bajkę filmową pt. "Jak wytresować smoka 3", która uczniom bardzo przypadła do gustu. Po powrocie do szkoły zjedliśmy pyszny obiad, za który wszyscy serdecznie podziękowaliśmy naszym paniom z kuchni oraz za wszystkie przygotowywane posiłki. Następnie udaliśmy się do świetlicy by podsumować cały tydzień zimowiska. Dzieci wyrażały same pozytywne opinie na temat zorganizowanych wycieczek oraz zajęć prowadzonych na miejscu w szkole. Każdy z uczestników zimowiska otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody, które otrzymaliśmy od sponsorów, za co serdecznie dziękujemy.

Wszyscy uczestnicy Zimowiska 2019 w Szkole Podstawowej w Łęgu potwierdzają, że pierwszy tydzień ferii podczas zimowiska spędzili „Bezpiecznie, zdrowo, twórczo i aktywnie…” w duchu dobrej zabawy oraz niezapomnianej przygody.

Opracowała Anna Szyfelbein
ZS w Łęgu

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.