4-03-20
Czersk. Relacja
Wspaniały wieczór z sowami

W piątek 28 lutego 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Czersku, odbyło się spotkanie poświęcone pięknym i tajemniczym, a także pożytecznym ptakom – sowom.

Warsztat składał się z 3 etapów.

Pierwszym z nich była godzinna pogadanka o sowach, którą poprowadził członek Stowarzyszenia Ochrony Sów – Damian Ostrowski.

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się jak miękkie i delikatne są pióra tych ptaków, niektórzy na własnej skórze poczuli ostrość ich największej broni – szponów.

Na pewno nie małym zaskoczeniem było to, że sowy to nie tylko ptaki nocne. Są wśród nich takie, które prowadzą dzienny tryb życia. Przykładem jest sóweczka. Jest to zarazem najmniejsza wśród sów zamieszkujących Europę. Spotkać ją można także koło Czerska. Sowy nie są ptakami kolorowymi. Ich upierzenie jest stonowane, dzięki czemu ptaki te mogą unikać drapieżników bądź natrętnych ptaków wróblowych, które gdy dostrzegą sowę, starają się ją wspólnie przegonić. A że niełatwo ją dostrzec, przekonali się uczestnicy, którzy próbowali sił w odnalezieniu sowy na zdjęciu.

Panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Czersku wręczyły dla każdego uczestnika własnoręcznie wykonane zakładki do książki, które przedstawiały sowę i pasowały idealnie do tematu.

Drugim etapem spotkania był wyjazd na nocny spacer do lasu przy Rezerwacie Ustronie. Pogoda dopisała, choć chwilami było nawet zimowo. Wszystkim udało się zobaczyć sowę, która najpierw usiadła na złamane nieduże drzewko, by po chwili w świetle latarki przelecieć w koronę dużego drzewa. Tam odzywała się typowym głosem, jaki wydaje samica puszczyka. Samca było słychać w pobliżu dosłownie przez chwilkę.

Dzięki uprzejmości Pana Szymona Nowakowskiego, podleśniczego leśnictwa Dąbki w nadleśnictwie Woziwoda, wszyscy wysłuchali opowieści o samym rezerwacie i o chronionym na tym terenie Jarzębie Brekinia.

Ostatnim etapem było ognisko, zorganizowane przez nadleśnictwo Woziwoda.  W przyjaznej i miłej atmosferze, uczestnicy warsztatu mieli okazję poznać się trochę bliżej, a kiełbaski w takim gronie smakowały znakomicie.

Gminne Centrum Kultury w Czersku Biblioteka Publiczna w Czersku serdecznie dziękuje.

 Panu Burmistrzowi i Gminie Czersk za ufundowanie upominków dla organizatorów spotkania.

Panu Damianowi Ostrowskiemu za organizację i przeprowadzenie wspaniałego spotkania uczącego nas o życiu sów.

Nadleśnictwu Woziwoda oraz podleśniczemu leśnictwa Dąbki Panu Szymonowi Nowakowskiemu za ciepłe ognisko i przepyszne kiełbaski oraz Stowarzyszeniu Ochrony Sów za piękną książkę o sowach złożoną na ręce kierownik Bibliotek Pani Małgorzaty Kowalewskiej - Remisz.

Pomimo różnorodnej pogody jaka nas w tym dniu spotkała, wszyscy zdobyli nową wiedzę o sowach, spędzili bardzo miło popołudniowy piątkowy czas na łonie natury wśród szumu drzew, przy pięknych dźwiękach wydawanych przez samicę puszczyka oraz ciepłym ognisku i pysznych kiełbaskach.

Dziękujemy wszystkim za wspaniały wieczór z sowami .

Tekst i zdjęcia:
Damian Ostrowski
M. Kowalewska-Remisz

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.