Artykuł partnera

Ból ucha – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból ucha może mieć różne podłoże – wynikać z infekcji bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej lub być związany z doznanym urazem. Dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. W zależności od specyfiki dolegliwości bólowych inna może być przyczyna takiego bólu. Sprawdź, co zwykle go wywołuje. Kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza i jak można pomóc osobie cierpiącej z tego powodu?

Formy bólu ucha

Nasilenie i specyfika bólu ucha są odczuwane w różny sposób, niemniej można wyróżnić kilka często występujących typów takich dolegliwości m.in.:
tępy ból,
ostry ból,
uczucie ciśnienia, pełności w uchu,
uczucie pieczenia lub swędzenia,
ból promieniujący,
obrzęk i tkliwość przy dotyku,
ból przy połykaniu lub żuciu.

Każdy z nich może być objawem innych problemów zdrowotnych i występować w parze z takimi symptomami jak:
zawroty głowy,
utrata lub zaburzenie słuchu,
wydzielina z ucha,
zatkanie ucha,
gorączka,
szumy w uszach,
bóle głowy,
trudności w jedzeniu i piciu.

Bardzo często ból ucha towarzyszy infekcjom, takim jak zapalenie ucha środkowego. Schorzenie to według statystyk występuje choć raz u dzieci do 7. roku życia (w 95% przypadków).

Ból ucha spowodowany infekcją

Ostry, kłujący ból w uchu, podobnie jak tępy i pulsujący, może towarzyszyć zapaleniu. Infekcja dotyka każdej jego części, a więc zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zapalenie ucha zewnętrznego lub wewnętrznego może powodować intensywny, odczuwalny głęboko ból. Bardzo często infekcji towarzyszy obrzęk i tkliwość przy dotykaniu.

Ból ucha spowodowany infekcją przewodu słuchowego zewnętrznego najczęściej związany jest z uszkodzeniem skóry lub namnażaniem się chorobotwórczych bakterii w obrębie delikatnej skóry. Natomiast infekcja ucha wewnętrznego występuje, gdy bakterie lub wirusy czy grzyby infekują ucho środkowe.

Jeśli masz natomiast wrażenie, że Twoje ucho pulsuje, ból jest tępy, nieustający, to niewykluczone, że cierpisz na zapalenie ucha środkowego. Początkowo dolegliwości są łagodne, a w ciągu dnia w ogóle możesz ich nie zauważać, ale w godzinach nocnych i wraz z rozwojem infekcji ból staje się coraz silniejszy.

Ból może być jednym z charakterystycznych objawów:
Ostrego zapalenia ucha środkowego – ropne, nieropne, krwotoczne, martwicze.
Wysiękowego zapalenia ucha środkowego.
Zapalenia ucha zewnętrznego – ostre rozlane lub przewlekłe i martwicze.

Przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego oprócz bólu pojawia się wydzielina surowicza lub śluzowa. Może prowadzić ono nawet do niedosłuchu, zwłaszcza u dzieci.

Schorzenie powoduje silny, pulsujący ból ucha, bóle głowy, uczucie niepokoju, dreszcze, szumy uszne, brak apetytu, a nawet biegunkę, rozdrażnienie i wymioty. Pacjent powinien jak najszybciej trafić do laryngologa, który zastosuje odpowiednie leczenie po wykonaniu badania fizykalnego. Podstawą rozpoznania jest otoskopia.

Ból ucha spowodowany urazem
Zdarza się, że to uraz powoduje ból ucha i najczęściej dotyczy on zewnętrznej jego części. Może dojść do oparzenia, odmrożenia czy urazu mechanicznego, które powodują uszkodzenie zarówno skóry, jak i głębiej położonych tkanek. Dochodzi do bólu w wyniku rozwoju stanu zapalnego w tkankach. Ucho może spuchnąć, być zaczerwienione, a chory zgłaszać jego pieczenie. W skrajnych przypadkach dochodzi do powstania pęcherzy surowiczych, martwicy powierzchownej lub głębokiej. Przy takich objawach konieczna będzie interwencja lekarza.

Ból ucha w wyniku zatkania przewodu słuchowego

Jeśli przyczyną bólu jest zatkanie ucha, np. nadmiarem woskowiny, czyli tzw. czopem woskowinowym, można spróbować sobie pomóc we własnym zakresie. Ważne, aby rozpuścić woskowinę, w czym pomocny może być wyrób medyczny w postaci kropli LIX. Po aplikacji rozpuszcza on wosk w uchu i ułatwia jego samoczynne usuwanie na zewnątrz. LIX krople do uszu działają jednocześnie przeciwbólowo, dlatego warto je mieć pod ręką dla doraźnego uśmierzenia dolegliwości bólowych.

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Źródła:

LIX/17908/02/25
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.