21-10-20
Powiat chojnicki. Powodów remontu jest kilka
Budynek starostwa czeka rozbudowa
- Mamy gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Jednak w tym momencie nie decydujemy się na to, bo sytuacja jest taka jaka jest (pandemia koronawirusa - przyp. red.). Pieniądze są potrzebne gdzie indziej - mówi starosta Marek Szczepański.
Dwa najważniejsze etapy przebudowy to bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz stworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. | fot. ilustracyjne
W czerwcu tego roku na biurko starosty chojnickiego trafił skończony już projekt rozbudowy budynku starostwa. Tego typu dokumentacja ważna jest pięć lat, więc w tym czasie można się spodziewać zmian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz powstałego w drugiej połowie XIX wieku budynku. Powodów remontu jest kilka. Dwa najważniejsze to bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz stworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
- Mieliśmy kontrole straży pożarnej i dała nam zalecenia związane z naszymi zbyt długimi ciągami komunikacyjnymi, które będzie trzeba odgradzać i tym podobne rzeczy. Tak, by w razie czego pracownicy i petenci byli bezpieczni. Mamy też starą instalację, zarówno elektryczną jak i teleinformatyczną. Obie potrzebują już wymiany - wylicza Marek Szczepański. Ponadto obiekt nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Mamy podjazd, ale tylko i wyłącznie na parter. Na dalsze konsygnacje nie ma możliwościowi żeby osoba niepełnosprawna dotarła, więc w ramach projektu przewidziana jest również winda - dodaje.
Co konkretnie ma zmienić się w budynku? - Ta drewniana klatka schodowa, która jest po prawej stronie, jak się wchodzi na piętro, zostanie zlikwidowana. W tym miejscu pojawi się szyb windowy. Trochę inaczej poukładają się piętra, ale ogólnie rzecz biorąc budynek ma być bardziej dogodny dla osób niepełnosprawnych - zapewnia starosta. Kolejną zmianą będzie wejście do budynku. To usytuowane zostanie od strony podwórza, mniej więcej naprzeciwko wejścia do Urzędu Gminy Chojnice. - Tam zaprojektowano klatkę schodową z dojściem do szybu windy. Z tamtego miejsca ma być też dojście na wszystkie kondygnacje starostwa. Przy okazji uda się dobudować kilka pomieszczeń biurowych - mówi Marek Szczepański.
Wstępnie, w 2021 roku, starosta planuje złożyć do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wniosek o dofinansowanie windy. Jeśli urząd dostanie pieniądze, wówczas rozpocznie się poszukiwanie funduszy na resztę remontów. Szacunkowy koszt realizacji zadania to 3 mln zł.
Anna Zajkowska
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.