21-09-22
Czersk. PiS złożył projekt ustawy
Burmistrz Czerska odnosi się do perspektywy
przedłużenia kadencji samorządówFot. arch.
Na zdjęciu moment oficjalnego ogłoszenia swojej kandydatury na burmistrza Czerska przez Przemysława Bieska-Talewskiego (Czersk – Plac Kalinowskich, 16 kwietnia 2018r.). Kandydat chyba nie przypuszczał wtedy, że gdy wygra wybory przyjdzie mu rządzić gminą, jak się może wkrótce okazać, przez ponad 5 lat, w ciągu jednej kadencji. Na fotografii również Bogumiła Ropińska, ówczesna kandydatka na stanowisko wiceburmistrza.  


Kilka dni temu posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy wydłużający kadencję samorządów do 30.04.2024 roku. Celem projektu jest przesunięcie wyborów samorządowych z jesieni 2023, by nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi. Swoją opinię na ten temat wyraził już starosta: https://www.wizjalokalna.pl/b-pow-chojnicki-starosta-jest-przeciw-manipulowaniu-terminem-wyborow-samorzadowych-b-art54417

Jaka jest opinia w tej kwestii burmistrza Czerska?

Odpowiedzi udziela burmistrz Czerska, Przemysław Biesek-Talewski:

„Powrót do wiosennego terminu wyborów samorządowych (tak, jak to było w latach 90-tych XX wieku) jest jak najbardziej wskazany. Pozwoli nowo wybranemu wójtowi lub burmistrzowi przejąć obowiązki na początku roku i przygotować własny projekt budżetu na kolejny rok. Absolutorium i wotum zaufania  za pierwszy rok nowej kadencji także będzie dotyczyło już nowo wybranego włodarza, a nie jego poprzednika. Nowo wybrana rada gminy także miałaby łatwiej rozpoczynając swoją kadencję na początku, a nie pod koniec roku.

W mojej opinii wybory samorządowe, szczególnie wybory do rad gmin oraz wybory burmistrza/wójta/prezydenta powinny być maksymalnie odpartyjnione. Organizacja wyborów samorządowych w terminie zbliżonym do parlamentarnych na pewno upartyjniłaby te wybory. Kampania wyborcza, prowadzona głównie przez komitety partii politycznych, m.in. w telewizji i innych mediach dawałaby preferencje kandydatom popieranym przez te partie, stawiając na gorszej pozycji kandydatów niezależnych, reprezentujących lokalne komitety wyborcze.

Jako były wieloletni sekretarz Gminy Czersk odpowiadający za organizację wyborów w naszej gminie zdaję sobie również sprawę, że ze względów organizacyjnych, logistycznych oraz obowiązujących zasad finansowania kampanii wyborczej przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i samorządowych w niemalże tym samym czasie byłoby bardzo trudne.

Reasumując – uważam, że oddzielenie w czasie jednych i drugich wyborów oraz oddzielna kampania wyborcza przed każdymi z nich jest dobrym rozwiązaniem.”


(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.