14-01-22
Powiat chojnicki. Kaszuby, Bory Tucholskie
Do kwietnia w Kurzej Stopie wystawa haftu

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach zaprasza na indywidualną wystawę twórczości chojnickiej hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej - Pociej. Ekspozycja dostępna jest do 20 kwietnia w Baszcie Kurza Stopa.


Haft kaszubski jest naturalnym elementem lokalnego dziedzictwa (Kaszuby, Bory Tucholskie).   |  fot. ilustracyjne

Elżbieta Chrapkowska - Pociej urodziła się 28 listopada 1941 roku w Kościerzynie. Działalność twórczą rozpoczęła w 1970 r. jako uczestniczka koła hafciarskiego prowadzonego przez Annę Katrzonkową przy PSS „Społem” w Chojnicach. Jednak – dzięki sąsiadce i mamie - haft był jej bliski już wcześniej. Do głównych obszarów jej twórczości należy haft kaszubski na płótnie oraz haft szychem – na kaszubskich czepcach i serdakach, a także sztandarach, które wykonywała dla szkół i różnych organizacji.

Od 1970 roku otrzymuje stypendium twórcze, jest wielokrotną uczestniczką kiermaszów twórczości ludowej i laureatką konkursów hafciarskich. Za swoją działalność została nagrodzona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980 r.), a w 2019 r. przyznawaną przez Burmistrza Miasta Chojnice „Statuetką Dokonań Roku” w kategorii „Osobowość”.Prace hafciarki znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach oraz w Historycznym Muzeum/Parku Polskich Kaszubów w kanadyjskim Wilnie w stanie Ontario, a także w rękach prywatnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na wystawie prezentujemy niewielki fragment jej wspaniałej twórczości.

M-HE

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.