4-04-22
Powiat chojnicki. Jednoślady za 9 tys. zł, policjanci znaleźli przy zatrzymanym cęgi...
CHOJNICE. Ukradł siedem rowerów, ósmy próbował...

Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci z Chojnic otrzymali zgłoszenie o usiłowaniu kradzieży roweru na jednej z ulic miasta.  Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Po kilku minutach  zauważyli mężczyznę, który odpowiadał rysopisem osobie którą szukają. Przeszukując go, znaleźli przy nim cęgi, którymi posłużył się próbując ukraść jednoślad. Policjanci nie mieli już żadnych wątpliwości, co do tego, że zatrzymany 40-latek ( na zdjęciu) usiłował ukraść ten rower. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziono go do chojnickiej komendy.

Następnego dnia policjanci z Chojnic przedstawili mu zarzuty popełnienia przestępstwa. Jak ustalili śledczy, sprawca działał w Chojnicach od stycznia do kwietnia i w tym czasie ukradł siedem jednośladów o łącznej wartości ponad dziewięciu tysięcy złotych. Chojniczanin kradł rowery przecinając zabezpieczenie za pomocą nożyc lub pozostawione bez zabezpieczeń w ogólnodostępnych miejscach np. na podwórkach, klatkach schodowych czy sklepach.

Kryminalni pracując nad tą sprawą odzyskali i zabezpieczyli dwa rowery, które wrócą do swoich właścicieli. Ponadto policjanci ustalili, że podejrzany resztę skradzionych jednośladów sprzedał przypadkowym nabywcom.

Policja przypomina, że jeżeli ktoś kupuje towar po bardzo zaniżonej cenie, to może przypuszczać, że dany przedmiot może pochodzić z przestępstwa, a kto nabywa rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

KPP Chojnice

Przypominamy:
Rozpoczyna się sezon rowerowy. Niestety, rower to również środek transportu, który często pada łupem złodziei. Większość takich zdarzeń ma wspólny mianownik - nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Jak pokazuje doświadczenie, zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć, pamiętając m.in. o tym, że okazja czyni złodzieja. Rowery kradzione są w przeróżny sposób: z klatek schodowych, sprzed sklepów, hal garażowych, domów, z piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je też przed sklepem „na moment” bez żadnego zabezpieczenia.
Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru, należy pamiętać o kilku zasadach:
- nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.,
- nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon),
- stosujmy lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu,
- zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi-łatwo je przeciąć,
- gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku, nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu itp.
- warto wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
- zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
- w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.
- oznakować dodatkowo rower.

Policja





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.