30-07-23
Powiat chojnicki. ZDJĘCIA
Chojniczki najpiękniejszą wsią

Chojniczki – to najpiękniejsza wieś powiatu chojnickiego w tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Powalczy teraz o tytuł najatrakcyjniejszej w województwie pomorskim. Z kolei zagroda Patrycji i Marcina Sikorskich z Windorpia zmierzy się z  pozostałymi zagrodami z pomorskiego. Wręczenie nagród odbyło się podczas Święta Powiatu Chojnickiego.

Na scenie oprócz starosty Marka Szczepańskiego oraz dyrektor wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa lilli Sząszor pojawili się przedstawiciele sołectw, które znalazła się na powiatowym podium. Obok Chojniczek bowiem dyplomy, puchary oraz nagrody finansowe od starosty trafiły do Laski w gminie Brusy (6 tys. zł)  oraz Ciecholew w gminie Konarzyny (3 tys. zł). Natomiast na konto zwycięskich Chojniczek wpłynęło 10 tys. zł.

Starosta podczas wręczania nagród gratulował zwycięzcom. -  Tego typu konkursy pomagają w podkreśleniu bogactwa dziedzictwa kulturowego i tradycji wsi, ale także przyczyniają się do integracji lokalnej społeczności – mówi starosta Marek Szczepański.

 Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wieś i zagroda. Chojniczki, w których sołtysem jest Tomasz Sujak to prężnie rozwijająca się wieś, wyposażona w kilka placów zabaw, świetlice i wiatę do spotkań integracyjnych. Wieś ma już pozwolenie na budowę Domu Kultury.   Integralną częścią wsi są rolnicy, którzy zajmują się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt.   Z kolei zagroda Patrycji i Marcina Sikorskich położona jest malowniczo przy rzece Zbrzycy we wsi Windorp, w gminie Brusy i harmonijnie się wpisuje w otaczający krajobraz. Właściciele posiadają wydzielone miejsce na odpoczynek, wybudowaną obszerną altanę, wydzielone miejsca do zabawy dla swoich dzieci oraz staw rybny. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 70 ha, z czego 45 ha stanowią lasy, a 25 ha ziemia orna, na której uprawiane są głównie: gryka, łubin i trawy.

Chojniczki – pełen opis

Chojniczki to malownicza wieś położona w gminie Chojnice, w powiecie chojnickim,
w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, wzdłuż drogi powiatowej 2632G Chojnice – Chojniczki oraz 2628G Chojniczki – Charzykowy.

Pierwsze wzmianki o Chojniczkach odnaleźć możemy w Atlasach Historycznych Miast Polskich, kiedy to komtur krzyżacki 09.10.1326 r. nadaje miejscowości przywilej lokacyjny.

Aktualnie miejscowość liczy sobie 1422 mieszkańców. Na przestrzeni ostatnich lat Chojniczki bardzo rozwinęły się demograficznie. Do 2002 r. liczba mieszkańców oscylowała w okolicy 400 osób.
W latach 2003-2006 Gmina Chojnice przeznaczyła pod zabudowę mieszkaniową 50 hektarów,
co spowodowało dynamiczny przyrost osób zamieszkujących wieś. Pomimo nowych zabudowań, Chojniczki nadal zachowały swój wiejski charakter. W centrum wsi dominuje zabudowa zagrodowa, która otacza teren rekreacyjno – integracyjny dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy dbają o stan
i estetykę posesji i środowisko naturalne poprzez segregację odpadów, inwestują w odnawialne źródła energii tj. panele fotowoltaiczne, a i pomp ciepła przybywa co raz więcej, gdyż mieszkańcy wymieniają na nie swoje zainstalowane piece gazowe lub na tzw. ekogroszek. W 2022 r. wieś otrzymała tytuł „EKOPOSESJA” w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Chojnicki Alarm dla Klimatu oraz Starostwo Powiatowe w Chojnicach. Większość wsi jest przyłączona do kanalizacji sanitarnej, a pojedyncze domy, które takiego przyłącza nie posiadają są wyposażone w ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Chojniczki w ostatnim czasie wzbogaciły się również o sporą ilość nowych utwardzonych polbrukiem lub masą bitumiczną dróg. Inwestycją, która w znaczący sposób poprawiła bezpieczeństwo we wsi jest również 3,5 km linia oświetleniowa LED wzdłuż ścieżki rowerowej prowadzącej przez całą wieś. W listopadzie ubiegłego roku zainstalowano testowo dodatkowo 2 lampy LED, które posiadają własne zasilanie z paneli fotowoltaicznych, a prąd wyprodukowany w ciągu dnia gromadzony jest w akumulatorze, co pozwala na wykorzystanie wyprodukowanej energii po zmroku. W obejściu stawu znajdują się również 2 nowe wiaty rowerowe, a na ich dachach panele fotowoltaiczne, które pozwalają na podładowanie rozładowanego telefonu, czy hulajnogi, jeśli ktoś z przejeżdżających cyklistów będzie w takiej potrzebie.

 Od 1987 r. w Chojniczkach funkcjonuje świetlica wiejska, która jest jedną z najstarszych tego typu placówek w całej gminie, a w której cyklicznie odbywają się zajęcia dla dzieci i seniorów. Obecnie wieś posiada już pozwolenie na budowę nowego Domu Kultury, który będzie służył mieszkańcom. Gotowe do realizacji tej inwestycji jest również przyłącze gazowe.

W centrum wsi znajduje się plac zabaw, wyposażony zarówno w zabawki „retro”, ale i nowoczesny zestaw zjeżdżalni, drabinek i mostków, jak również w uwielbianą przez dzieci tyrolkę. Jest to jeden z 4 placów zabaw dla dzieci w Chojniczkach. W centrum wsi znajduje się wiata ogniskowa w formie ośmiokąta, która wybudowana została na skutek realizacji wniosku mieszkańców w ramach projektu inicjatywy lokalnej w strukturach Gminy Chojnice, jak również boisko do siatkówki, które w tym roku doczeka się rewitalizacji, gdyż wieś otrzymała 6 tys. zł dofinansowania, które chce przeznaczyć na świeży piasek na boisku, agrowłókninę, nowe ławki, śmietniki, ułożenie polbruku pod wiatą ogniskową oraz nowe ławkostoły. Obecnie wieś oczekuje na rozstrzygnięcie konkursu, dotyczącego czyszczenia i pogłębienia stawu, instalacji fontanny do natleniania wody z podświetleniem RGB, zarybienia oraz instalacji stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Od 2019 r., cyklicznie organizowane są akcje sprzątania samej miejscowości i okolic jeziora Niedźwiedzie, a co roku wspólne czyszczenie stawu znajdującego się w centrum wsi. Przy drodze nad jezioro Niedźwiedzie, które jest miejscem wypoczynku nad wodą, znajduje się stary cmentarz katolicko – ewangelicki, który przez lata był zapomniany i zarastał krzakami. Obecnie został uporządkowany, wykarczowany, zbudowano schodki, a na wiosnę tego roku zostały posadzone młode buki, które prowadzone mają być w formie naturalnego żywopłotu okalającego cmentarz.

Rolnicy, którzy z pokolenia na pokolenie uprawiają ziemię i hodują zwierzęta nadal są integralną częścią wsi, a pianie koguta o 5 czy 6 rano usłyszeć możemy nie tylko w starszej części wsi, ale i na nowych osiedlach. Tym jak bardzo tradycja uprawy roli i łąk integruje się z lokalnym nowo zamieszkałym społeczeństwem świadczy fakt, że sąsiad hodujący krowy mleczne latem kosi trawę
na siano, natomiast zimą użycza terenu dzieciom, aby jak tylko spadnie śnieg mogły się cieszyć pomykając na sankach, jabłuszkach, talerzach i nartach z górki. Spora część mieszkańców nadal zajmuje się hodowlą królików, drobiu i innych zwierząt.

Zagroda Państwa Patrycji i Marcina Sikorskich – pełen opis

Zagroda Państwa Patrycji i Marcina Sikorskich położona jest malowniczo przy rzece Zbrzycy we wsi Windorp, w gminie Brusy, w powiecie chojnickim  i harmonijnie się wpisuje w otaczający krajobraz.

Pan Marcin przejął gospodarstwo po swoich rodzicach. Siedlisko charakteryzuje wysoki ład i porządek. Wjazd na posesję odbywa się przez bramę wjazdową. Budynki są zadbane, estetyczne oraz w miarę możliwości unowocześniane. W skład gospodarstwa wchodzi budynek mieszkalny, który jest odnowiony i ocieplony, kryty blachą, obory, garaże na samochody osobowe i wiaty na maszyny  rolnicze. Budynki gospodarcze są otynkowane
i pomalowane. Usytuowanie poszczególnych budynków gospodarczych wokół podwórka zapewnia swobodny dojazd maszynami i sprzętem rolniczym. Właściciele posiadają wydzielone miejsce na odpoczynek, wybudowaną obszerną altanę, wydzielone miejsca
do zabawy dla swoich dzieci oraz staw rybny. Teren otoczony jest nowym ogrodzeniem, przy którym właścicielka ma założone rabaty kwiatowe, klomby, obsadzone rodzimą roślinnością. Tereny zielone są pięknie zagospodarowane i regularnie pielęgnowane. W obejściu znajdują się sad z drzewami i krzewami owocowymi, a także wydzielony i ogrodzony warzywnik.
Na posesji Państwa Sikorskich rośnie stary dąb, który jest pomnikiem przyrody. Przed posesją znajduje się odnowiona kapliczka. Właściciele zajmują się również agroturystyką, mają wybudowane 3 domki drewniane, które są położone w dalszej części gospodarstwa,
w okolicach lasu i jeziora. Hobbistycznie hodują również konie.

Właściciele w chwili obecnej korzystają z własnego ujęcia wody, a ścieki odprowadzane są do szamba, natomiast odpady komunalne regularnie wywożone są przez ZGK w Brusach. W gospodarstwie prowadzona jest segregacja śmieci, a odpady biodegradowalne poddawane są kompostowaniu, natomiast do składowania nawozów naturalnych wykorzystywane są płyty obornikowe. Gospodarze korzystają z odnawialnych źródeł energii, na dachach budynków gospodarczych zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne, dodatkowo został wymieniony piec do ogrzewania co i cwu.

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 70 ha, z czego 45 ha stanowią lasy, a 25 ha ziemia orna, na której uprawiane są głównie: gryka, łubin i trawy. Państwo Sikorscy prowadzą gospodarstwo w sposób ekstensywny. Specjalizują się w hodowli bydła mięsnego, dodatkowo mają kury i inny drób, jak również kucyka. Nadmienić należy, że podczas nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 r. – 3,53 ha lasów uległo całkowitemu zniszczeniu, które jednakże w chwili obecnej właściciele już mają odnowione i prowadzona jest nowa uprawa leśna.

Wspólnie z właścicielami i ich dziećmi zamieszkują również rodzice Pana Marcina  (rodzina wielopokoleniowa).

Starostwo Powiatowe w Chojnicach





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.