16-10-20
POMORSKIE. Konsultacje dla mieszkańców woj. pomorskiego
Chorujesz na raka? Potrzebujesz wsparcia,
porozmawiaj z psychologiem



Fot. Pixabay.com


Podczas Warsztatów Świadomości Onkologicznej do 5 grudnia 2020 r. pacjenci zmagający się z rakiem i ich rodziny będą mogli skorzystać ze wsparcia pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. W ramach konsultacji on-line będą porady psychoonkologiczne, wsparcie dietetyczne oraz w zakresie aktywności fizycznej i aktywizacji zawodowej.

Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, już po raz czwarty, organizuje te warsztaty. Wszystkie konsultacje będą prowadzone on-line po rejestracji na numery 792 832 230 lub 792 831 884.

Kto może skorzystać z pomocy?
Projekt o wartości 30 tys. zł jest sfinansowany z budżetu województwa pomorskiego. Jak tłumaczy członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska: „Konsultacje są skierowane przede wszystkim do tych mieszkańców województwa pomorskiego, którzy znajdują się w trakcie leczenia onkologicznego lub diagnozowania choroby nowotworowej”. – Z pomocy mogą jednak również skorzystać ci, którzy zakończyli leczenie onkologiczne lub mają wśród najbliższych kogoś, kto choruje lub chorował onkologicznie. W ramach wsparcia będą udzielane w szczególności porady psychoonkologów, dietetyków, a także dotyczące powrotu na rynek pracy i zachęcające do podejmowania aktywności fizycznej – dodaje Kapała-Sokalska. Rozmowy w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej będą prowadzone przez komunikatory internetowe.

Na raka choruje cała rodzina
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia jedna na trzy osoby zachoruje na raka. Co ważne, dzięki szybkiej diagnostyce, a także postępowi medycyny, udaje się wyleczyć coraz większą grupę osób ze zdiagnozowanymi nowotworowymi. Pojawienie się nowoczesnych programów lekowych wpłynęło na poprawę jakości i długości życia części osób na zaawansowanych etapach choroby. Jednak doświadczanie choroby zależy od wielu czynników. Chodzi m.in. o obecność osób bliskich, sytuację socjoekonomiczną, samodzielność i szeroko pojętą jakość życia. Na chorobę onkologiczną należy spojrzeć w szerszym ujęciu. Dlatego też wsparciem trzeba objąć otoczenie pacjenta, bo sposób funkcjonowania rodziny bardzo się zmienia w takcie leczenia onkologicznemu. – Chcielibyśmy wspomóc kompetencje komunikacyjne i wzajemne relacje między osobą chorującą a jej rodziną, a także pomoc w radzeniu sobie z emocjonalnymi skutkami choroby – informuje rzecznik szpitala Marcin Prusak.

Psychika pomaga w walce z chorobą
Wraz z diagnozą choroby nowotworowej mogą pojawić się obawy, niepokoje i wątpliwości. Spora grupa pacjentów miewa okresowe lub trwałe objawy zaburzeń depresyjnych i lękowych. Osoby takie wymagają profesjonalnego wsparcia, aby wypracować prawidłowe i odpowiednie dla nich strategie radzenia sobie i powrócić do równowagi.

Psychologowie ze szpitala zachęcają do rozmowy o potrzebach. Udzielą wsparcia psychoonkologicznego obejmującego m.in. rozmowę wspierającą dla osoby chorej i bliskich, pomogą parom, w których jedna osoba choruje onkologicznie i doradzą w zakresie aktywności psychoseksualnej. Będzie też możliwość rozmowy z psychoonkologiem dziecięcym.

Lekarstwem jest też praca
Pacjenci w wieku produkcyjnym, po zakończeniu leczenia onkologicznego, coraz częściej chcą uniknąć przechodzenia na rentę i mają potrzebę powrotu na rynek pracy. Dlatego też tak istotne są: aktywizacja zawodowa, wsparcie w rozwoju kariery, przebranżowieniu się lub też rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Ponadto, powracanie do zdrowia to nie tylko leki i pomoc psychologiczna, to także: odpowiednie żywienie, rehabilitacja i aktywność fizyczna, zwłaszcza bezpieczne ćwiczenia ruchowe i motywacja do regularnego wysiłku fizycznego. Część chorych, aby usprawnić funkcje mowy i przełykania, potrzebuje też kontaktu z logopedą. Chodzi o gimnastykę i rehabilitację gardła i górnych dróg oddechowych. Takie holistyczne podejście jest nieodzownym dopełnieniem terapii medycznych i umożliwia kompleksową opiekę nad chorym oraz wsparcie jego najbliższych.

Dorota Kulka
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.