Artykuł sponsorowany
Ciąża kobiety pracującej – jej prawa i obowiązki
Lekarz potwierdził ciążę, a Ty zastanawiasz się, jakie przysługują Ci prawa? Polski kodeks pracy przewiduje ich całkiem sporo. Na zwolnieniu lekarskim, które Cię zapewne interesuje najbardziej, obowiązują jednak pewne ograniczenia.
1. Szczególne prawa pracownicze przysługujące ciężarnej
Kobiety, które zachodzą w ciążę, bardzo często zastanawiają się, jakie prawa przysługują im wówczas w związku z wykonywanymi obowiązkami. Warto więc podkreślić, że w tym czasie polski system prawny bardzo je chroni. I to na różne sposoby. Zarówno w odniesieniu do podpisanych uprzednio umów, jak i wielu, innych kwestii.
Niezależnie od tego, jaki zapis masz w umowie – Twój pracodawca nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać. Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony, okres jej trwania wydłuża się aż do dnia porodu. Co więcej, nie musisz o to w żaden sposób zabiegać, bo czynność ta następuje z mocy prawa.
Co więcej, w ciąży pracodawca nie może delegować Cię do pracy w godzinach nocnych ani w godzinach nadliczbowych. Przysługuje Ci także szereg innych przywilejów. Szef nie może oczekiwać od Ciebie wykonywania obowiązków służbowych przy komputerze przez ponad 4 godziny dziennie. W tym czasie nie powinnaś także przyjmować zlecenia prac uciążliwych i być delegowana poza standardowe miejsce pracy.
2. Obowiązki ciężarnej, która przebywa na zwolnieniu chorobowym
Jeśli źle się czujesz, zwolnienie lekarskie przysługuje Ci już od samego początku 9-miesięcznej ciąży. Ciężarna kobieta może bowiem skorzystać z pełnego okresu tak zwanego chorobowego, a dokładnie 270 dni przebywania na zwolnieniu. W dokładnym przeliczeniu oznacza to odpoczynek aż do dnia porodu.
Jednak poza przysługującymi prawami, musisz sobie zdawać sprawę także z nałożonych na Ciebie obowiązków i ograniczeń. A te mają zazwyczaj związek z charakterem otrzymanego zwolnienia. Lekarz ginekolog lub internista skieruje Cię na L4 z kodu 1, lub 2. Pierwszy oznacza tak zwane chorobowe „leżące”, a drugi „chodzące”. Co to dokładnie oznacza?
Podczas przebywania na zwolnieniu numer jeden musisz skupić się przede wszystkim na sobie, ewentualnie czynnościach niezbędnych do zaspokojenia podstawowych czynności życiowych. W trakcie zwolnienia numer dwa masz nieco więcej możliwości i swobody, ale nie możesz wykonywać pracy zarobkowej – zarówno w stałym miejscu zatrudnienia, jak i poza nim.
3. Zasiłek przysługujący ciężarnej podczas zwolnienia chorobowego
Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim nadal będziesz otrzymywać środki finansowe. Zasiłek początkowo przelewany przez pracodawcę, po czasie wypłaca ZUS. Jego wysokość wynosi 100% średniomiesięcznego wynagrodzenia, o ile powodem zwolnienia jest właśnie ciąża. W każdym innym przypadku osiąga próg 80%.
Szukasz przykładów konkretnych wyliczeń? Znajdziesz je między innymi na stronach poświęconych wskazanej kwestii, między innymi: https://aleo.com/pl/blog/zwolnienie-lekarskie-w-ciazy-wszystko-co-musisz-wiedziec/.
Na podstawie przestawionych treści doskonale widać, że na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wpływają premie, refundacje, zasiłki nocne etc. W ten temat warto jednak zagłębić się nieco bardziej, by wiedzieć, na co finalnie można liczyć. W końcu odpowiedzialne przygotowanie się do narodzin dziecka to współcześnie dość duże wyzwanie finansowe.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.