Artykuł reklamowy
Cięcie wodą czy plazmą? Nie musisz
wybierać! Poznaj wycinarki wodno-plazmowe



Technologia cięcia to kluczowy aspekt, który należy brać pod uwagę, wybierając maszynę CNC. Każda z nich ma swoje zalety, ale również pewne ograniczenia. Podejmowanie decyzji nie zawsze będzie jednak konieczne. Do dyspozycji pozostają wycinarki hybrydowe, które mogą połączyć na przykład cięcie wodą i plazmą.

Wybierz metodę obróbki dostosowaną do potrzeb
Współczesne wycinarki CNC wykorzystują różne technologie umożliwiające obróbkę materiałów. Planując zakup urządzenia, musisz prawidłowo określić potrzeby swojego zakładu. Na tej podstawie możliwe stanie się wskazanie, która technologia cięcia sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.
Pod uwagę weź przede wszystkim:
    • Materiały, które będą poddawane obróbce: nie każda metoda sprawdzi się w przypadku każdego materiału. Część z nich jest przeznaczona do cięcia wyłącznie ściśle określonych surowców.
    • Grubość materiałów: kolejnym istotnym czynnikiem jest grubość materiału, który zamierzasz poddawać obróbce. Część metod sprawdzi się lepiej przy cieńszych elementach, inne poradzą sobie lepiej z grubymi materiałami.
    • Jakość obróbki: nowoczesne maszyny do cięcia CNC gwarantują naprawdę wysoką jakość, jednak część metod będzie w stanie zapewnić jeszcze lepsze rezultaty.
    • Tempo pracy: w przypadku części firm niezwykle ważną rolę odgrywa efektywność. Niektóre metody cięcia wymagają jednak czasu.
    • Ekonomiczność: z kosztami wiąże się nie tylko wdrożenie maszyny do cięcia CNC, ale również jej eksploatacja. Część technologii generuje wysokie koszty, a niektóre są zdecydowanie tańsze.

Wybór nie zawsze konieczny – rozwiązania hybrydowe
Niekiedy osiągnięcie kilku celów jednocześnie, na przykład cięcie zróżnicowanych materiałów i uzyskanie szybkiego tempa procesów bez konieczności inwestowania w kilka maszyn, wydaje się niemożliwe. Ale z pomocą przychodzi najnowsza technologia. Wycinarki CNC oferujące dostęp do dwóch metod obróbki równocześnie oferuje firma Eckert.
Przykładowo: Opal Waterjet Combo wykorzystuje potencjał cięcia wodą i cięcia plazmą. Możesz korzystać z tych technologii niezależnie lub nawet w ramach realizacji różnych fragmentów jednego projektu. Dzięki temu wykorzystanie pełni potencjału dwóch metod cięcia jest zdecydowanie prostsze i po prostu tańsze.
Poniżej znajdziesz scenariusze, w których sprawdzi się cięcie plazmą oraz cięcie wodą.

Cięcie plazmą: kiedy to dobry wybór?

Cięcie plazmą wykorzystuje potencjał plazmowego łuku elektrycznego. To rozwiązanie, którego historia sięga połowy ubiegłego wieku, ma naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim oferuje wysoką prędkość cięcia i możliwość obrabiania nawet grubych materiałów.
Jednocześnie samo cięcie charakteryzuje się wysoką jakością i precyzją, a wąska strefa wpływu ciepła sprawia, że straty materiałowe są minimalne. W większości przypadków dalsza obróbka szczeliny nie będzie potrzebna.
Maszyny CNC do cięcia plazmą są więc wyjątkowo wydajne i oferują bardzo wysoką jakość. Ale mają też poważną wadę. Ze względu na charakterystykę tej technologii cięcie plazmą można stosować wyłącznie w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny. Maszyna poradzi sobie znakomicie np. ze stalą czy aluminium, ale nie z tworzywami sztucznymi.

Cięcie wodą: uniwersalność i precyzja
Na zupełnie innych zasadach działają maszyny CNC do cięcia wodą. W ich przypadku obróbka materiału jest możliwa dzięki strumieniowi wody pod wysokim ciśnieniem, do którego można dodać również ścierniwo. To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim wodą można przecinać niemal dowolny materiał, w tym na przykład stal, ceramikę czy tworzywa sztuczne.
Maszyna do cięcia poradzi sobie także z grubymi elementami (do 200 mm). Pozwoli na uzyskanie bardzo wysokiej precyzji bez ryzyka zniszczenia materiału, tym bardziej że obrabiany element nie podlega żadnemu podgrzewaniu.
Z drugiej strony cięcie wodą wiąże się często ze stosunkowo długim czasem obróbki, a co za tym idzie również kosztami. W związku z tym zastosowanie wyjątkowo szybkiej i ekonomicznej metody cięcia, jaką jest cięcie plazmą, może okazać się w niektórych projektach lepszym wyborem.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.