18-11-19
Powiat chojnicki. Przygotowali rezerwistów na czas potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny
Ćwiczenia EGIDA -19, również w Chojnicach

16 listopada 2019 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach odbyły się ćwiczenia” Egida 19”. Celem ćwiczeń było przygotowanie rezerwistów do wykonywania zadań służbowych w Policji na czas potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.

Szkolenie miało w założeniu praktyczne sprawdzenie przyjętych celów i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób cywilnych tzw. rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy komendami powiatowymi, miejskimi, rejonowymi a komendami wojewódzkimi i komendą stołeczną policji i dalej z Komendą Główną Policji.

W pięciu wytypowanych  jednostkach policji na terenie województwa pomorskiego odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-19. To praktyczna weryfikacja tego, jak działa system powoływania rezerw, bowiem Policja obok wojska jest drugą co do wielkości formacją dysponującą takimi siłami. Całość koordynował Główny Sztab Policji KGP.

W ramach ćwiczeń rezerwistów wcielono na jeden dzień w szeregi funkcjonariuszy Policji.

W garnizonie pomorskim takie ćwiczenia odbyły się w Komendach Powiatowych w Chojnicach, Człuchowie, Pruszczu Gdańskim, Bytowie i Malborku.

W ramach „ Egida- 19” poborowi uczestniczyli w serii wykładów z prezentacjami multimedialnymi, których celem było przekazanie im najważniejszych elementów wiedzy m. in. dot. bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań służbowych, funkcjonowania Policji w systemie obronności RP, podstaw prawnych działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowania interwencji.

„Egida – 19” była też doskonałym sprawdzianem dla policjantów obsługujących szkolenie i prowadzących zajęcia, bowiem ćwiczenia to też dość spore przedsięwzięcie edukacyjno- logistyczne.

W czasie 12 godzinnego szkolenia rezerwiści mieli też możliwość zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy  przedmedycznej oraz podstawami prawnymi, zasadami, przypadkami i sposobami posługiwania się bronią palną.

W ćwiczeniach, które odbyły się w sąsiadującej z jednostką Policji szkole uczestniczyło 20 rezerwistów. Osoby te miały przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadane  przez wojskowego komendanta uzupełnień do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji.

Po zakończeniu ćwiczeń poborowi otrzymali z rąk Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Chojnicach podinsp. Jarosława Piechowskiego certyfikat, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz drobne upominki oczywiście związane z tematem bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że nasi rezerwiści oprócz sporej dawki wiedzy wyniesionej ze szkolenia, będą mile wspominać pobyt na tego typu szkoleniu.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.