29-08-21
Powiat kościerski. ZDJĘCIA, WIDEO
Ćwiczenia LAS-2021. W działaniach uczestniczyli
również strażacy z KP PSP w Chojnicach


W dniach od 24 do 26 sierpnia na terenie powiatu kościerskiego odbyły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "LAS - 2021" dla sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz służb współdziałających.

Organizatorem ćwiczeń była Państwowa Straż Pożarna i brały w nich udział siły i środki z województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego w liczbie ponad 450 strażaków i 130 pojazdów. Wsparcia udzieliły m. in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Nadleśnictwa w Kościerzynie, Kaliskach, Lipuszu oraz Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, a także Gmina Karsin. Podczas manewrów prowadzonych głównie na terenach leśnych zaplanowano realizację założeń i epizodów przypominających te, które były wykorzystywane przez Państwową Straż Pożarną podczas gaszenia pożarów w Szwecji w 2018 roku oraz są obecnie prowadzone na terenie Grecji przez Polski Moduł Państwowej Straży Pożarnej. Strażakom pomagały m.in. bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowce oraz samolot gaśniczy Lasów Państwowych.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie również była zaangażowana w organizację ćwiczeń. Ponadto funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Kościerzynie wraz z zastępem GCBA 5/32/4 MAN oraz z przyczepą pompową P 48/2 brali udział w ćwiczeniach w ramach Kompanii Gaśniczej HEWELIUSZ. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie oraz Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP zaangażowani byli w pracę sztabu na miejscu ćwiczeń. Podczas ćwiczeń w ramach wsparcia logistycznego sztabu wykorzystano również namiot pneumatyczny GTX38 będący na wyposażeniu JRG w Kościerzynie.

Opracowanie: asp. Mateusz Szmaglik
KW PSP Gdańsk

W działaniach uczestniczyli również strażacy z KP PSP w Chojnicach
W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki centralnego odwodu operacyjnego z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy. Łącznie w przyjętym scenariuszu wzięło udział 470 strażaków.
Chojniccy strażacy brali czynny udział w ćwiczeniach. Z KP PSP Chojnice zostały zadysponowane zastępy:
GCBA 8/50 + przyczepa pompowa,
SLRR + przyczepa z namiotem,
SLRR + przyczepa wężowa (1000 m W110 wraz ze zbiornikiem 13 m3).
W celu przygotowania jednego z epizodów, z chojnickiej komendy oddelegowano jeszcze pięciu funkcjonariuszy oraz GCBA + łódź “Marims”, SLOp (OSP Brusy) + łódź “Whaly”.
Dodatkowo zabezpieczenie powiatu chojnickiego pełniła OSP Chojnice.

KPPSP Chojnice

Fot. KW PSP Gdańsk, KP PSP Chojnice

Ewakuacja poszkodowanego podczas epizodu, który przygotowywali strażacy z KP PSP Chojnice (WIDEO):Link do filmu: https://fb.watch/7GXVqr7NbR/

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.