26-07-24
Czarna Woda. Kiedy uruchomienie?
CZARNA WODA. O przychodni
na posiedzeniu komisji (WIDEO)

 

Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Zdrowia i Pomocy Społecznej zostało zdominowane sprawami dotyczącymi ośrodka zdrowia. Uczestniczył w nim Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, które miałoby prowadzić placówkę.

Więcej informacji w materiale filmowym:  


UM Czarna Woda


Poprosiliśmy burmistrza Czarnej Wody o udostępnienie w celu publikacji llistu intencyjnego Gminy Czarna Woda z Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku – jest umieszczony poniżej.


Kliknij, aby powiększyć


Ponadto chcieliśmy dowiedzieć się kiedy zakończony zostanie proces obsady kadry przychodni w Czarnej Wodzie?
Prezes Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku mówi w materiale filmowym, że jest trochę zdziwiony, bo nie udało się do tej pory pozyskać kadry medycznej pomimo przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która powinna dotrzeć do każdego medyka w regionie. Liczy na okres jesienny, gdy nowe osoby będą wchodziły do zawodu medycznego.

Poprosiliśmy włodarza o komentarz do tych słów i zakreślenie terminu uruchomienia placówki, na którą czekają mieszkańcy Czarnej Wody i okolicznych miejscowości.

„Jako samorząd gminny mierzymy się z poważnym problemem. Przed dwoma laty dotychczasowy podmiot, który prowadził ośrodek zdrowia w Czarnej Wodzie, wypowiedział nam umowę. Od tego czasu intensywnie szukaliśmy rozwiązania. Prowadziliśmy rozmowy, między innymi z przedstawicielami placówek w Starogardzie Gdańskim, Czersku, Tczewie, Skórczu czy Skarszewach, a także indywidualnie z lekarzami medycyny rodzinnej, jednak żaden z tych podmiotów nie zdecydował się poprowadzić przychodni w naszej gminie. Po kilku miesiącach poszukiwań udało nam się zainicjować obiecujące rozmowy ze znaczącą instytucją, jaką jest Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku, które zarządza dwoma szpitalami i pięcioma przychodniami. W trakcie tych działań przeprowadziliśmy gruntowny remont pomieszczeń przychodni, poprawiając funkcjonalność i estetykę wewnątrz obiektu, odebrane zostały one bezzwłocznie po jego zakończeniu przez sanepid, straż pożarną i inspektorat nadzoru budowlanego. Przedsięwzięcie to kosztowało nas 475 tys. zł. Dodatkowo przed nami jedna z większych inwestycji, bowiem pozyskaliśmy 6 mln zł na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, wśród których jest m.in. budynek ośrodka zdrowia. Ze swojej strony staraliśmy się zrobić wszystko, co było możliwe. Przez wiele miesięcy szukaliśmy również personelu medycznego, niestety bez oczekiwanego rezultatu. Obecnie kwestią zatrudnienia lekarza i pielęgniarki zajmuje się głównie Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku, które ma szersze możliwości w tym zakresie niż gmina.Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że dojazd do Czarnej Wody nie jest zbyt atrakcyjny dla medyków, którzy wybierają świadczenie swoich usług w dużych miastach, a remont drogi krajowej 22 dodatkowo utrudnia sytuacje. Jesteśmy przekonani, że pomimo dotychczasowych trudności niebawem dojdzie do wznowienia funkcjonowania przychodni.” - brzmi informacja przesłana do redakcji z Urzędu Miejskiego w Czarnej Wodzie.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.