3-05-24
Czersk. ZDJĘCIA, FILM
CZERSK. 233. rocznica uchwalenia
Konstytucji 3 Maja – oficjalna część obchodów
Dziś (3.05) obchodzimy w Czersku 233. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 8.45 - w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi, Orkiestrą Dętą OSP z Czerska i grupami Mażoretek z GCK, samorządowcami, delegacjami instytucji i stowarzyszeń – przeszli przez centrum miasta pod Cmentarz Honorowy w Czersku na ul. Dworcowej, gdzie złożono kwiaty. Wartę przy pomniku pełnili harcerze.
Film z przemarszu można obejrzeć poniżej:
FILM dostępny jest również TUTAJ
Okolicznościowe przemówienie wygłosił ustępujący burmistrz Przemysław Biesek-Talewski, obecnie pełniący obowiązki włodarza:
"Szanowne Mieszkanki, Szanowni Mieszkańcy Gminy Czersk!
Obchodzimy dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jak co roku, po uroczystej Mszy Świętej spotykamy się tutaj, pod pomnikiem przy Cmentarzu Honorowym, aby oddać cześć „Tym, którzy poświęcili życie Ojczyźnie”.
Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie i druga na świecie - to ostatni chlubny akord pierwszej Rzeczypospolitej pokazujący światu, że i w naszej Ojczyźnie powstają rzeczy wielkie i wyprzedzające innych.
Po pierwszym rozbiorze Polski, który nastąpił w 1772 roku, elity Rzeczypospolitej podejmowały próby ratowania naszej państwowości i niezawisłości, dążąc do zreformowania ustroju naszej ojczyzny. Jesienią 1788 roku kolejny raz zwołany został Sejm. Jego obrady, zamiast zwyczajowych kilku tygodni, zaczęły przeciągać się przez miesiące i lata, nie przynosząc konkretnych rozwiązań. Dlatego na początku maja 1791 roku grupa reformatorów, pod przywództwem Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, przy poparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, postanowiła wykorzystać fakt, że większość posłów rozjechała się do domów na święta wielkanocne i w obecności zaledwie 1/3 członków obu izb sejmu zgłosiła projekt Ustawy rządowej, która w dniu 3 maja została przyjęta przez aklamację. Konstytucja 3 maja miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan oraz wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Jej zasady zaczęto wcielać w życie. Jednak już rok później opozycja pod kuratelą Rosji ogłosiła konfederację przeciwko trzeciomajowej konstytucji. Wkrótce nastąpił drugi, a w 1795 roku trzeci rozbiór Polski i nasza ojczyzna na 123 lata zniknęła z mapy Europy.
Mimo tego, że Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez rok, jest przedmiotem naszej, Polaków dumy. I zawsze, gdy Polska była wolna, rocznicę jej uchwalenia obchodzono w szczególnie uroczysty i radosny sposób. Tak było w dwudziestoleciu międzywojennym, tak jest w ostatnim trzydziestopięcioleciu, odkąd nasz kraj jest znowu wolną i niezawisłą Rzeczpospolitą Polską.
Szanowni Państwo!
Dziś w moim przemówieniu skupię się na naszej Małej Ojczyźnie – Gminie Czersk. Za nami wybory samorządowe. Mieszkańcy zdecydowali, że w organie stanowiącym, czyli Radzie Miejskiej, zasiądą przedstawiciele dwóch komitetów wyborczych, w tym w zdecydowanej większości z komitetu, który również ja reprezentuję, który miał największy wpływ na to wszystko, co działo się w naszej gminie w ostatnich pięciu latach. Co oznacza ten werdykt wyborców? Że chcą kontynuacji działań zapoczątkowanych w zakończonej kilka dni temu kadencji, chcą stabilnego rozwoju naszej gminy. Ale jednocześnie mieszkańcy zdecydowali o zmianie burmistrza, którym od najbliższego wtorku będzie pan Daniel Szpręga.
W trakcie mojego wystąpienia w tym miejscu w dniu 11 listopada ubiegłego roku, niedługo po wyborach parlamentarnych, mówiłem o ówczesnej sytuacji i nowym rządzie, który miał powstać, w ten sposób „(Rząd) Będzie miał też przed sobą trudne zadanie wywiązania się z wielu przedwyborczych obietnic, w tym z deklaracji zakończenia wojny polsko-polskiej i pojednania narodowego. W obliczu zewnętrznych zagrożeń jest to niezwykle ważne i potrzebne, ale czy realne? Ostatnie lata, a w zasadzie dekady, to coraz większy podział naszego społeczeństwa na wrogie polityczne obozy, to coraz większa polaryzacja podsycana w mediach, Internecie i przy każdej możliwej okazji. Zakończona niedawno kampania wyborcza to kampania oparta praktycznie wyłącznie na emocjach, i to głównie negatywnych, na negacji konkurentów politycznych, ich osiągnięć, działań oraz planów, na straszeniu sobą nawzajem. Czy nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko to się zmieni i partie polityczne zaczną rywalizować na argumenty, programy i wizje przyszłości? Bardzo chciałbym w to uwierzyć, jednak to bardzo trudne. Wierzę natomiast głęboko, że na poziomie samorządów, szczególnie gmin, można odejść od „wielkiej” polityki, od partyjniactwa, od negatywnych emocji, a kierować się dobrem wspólnym, jakim są nasze małe ojczyzny.”
Niestety, moja wiara w inny niż przy wyborach ogólnopolskich przebieg kampanii wyborczej w naszej gminie nie spełniła się. Zostały po niej podziały, zostały rany, które będą się pewnie długo zabliźniać. I została nowa dla nas sytuacja, w której wszyscy będziemy musieli się nauczyć funkcjonować – sytuacja, w której organ wykonawczy, czyli burmistrz, nie ma większości w organie stanowiącym, czyli Radzie Miejskiej. Czy i jak ułoży się współpraca – pokaże czas. Jestem jednak przekonany, że wszyscy będziemy pamiętać o tym, co najważniejsze. A najważniejsze jest dobro Naszej Gminy i jej mieszkanek i mieszkańców, i o to dobro wszyscy przez nich wybrani będą zobowiązani dbać.
Szanowni Państwo!
Stoję tu dzisiaj przed Państwem po raz ostatni w swojej dotychczasowej roli – Burmistrza Czerska. Dziękuję wszystkim, z którymi dane było mi współpracować na różnych płaszczyznach przez ostatnie pięć i pół roku. Jestem dumny z tego, czego wspólnie dokonaliśmy. Zostawiam naszą gminę w dobrej kondycji, z wieloma zainicjowanymi już zadaniami na przyszłość. Liczę na to, że Gmina Czersk będzie, tak jak do tej pory, dynamicznie się rozwijać, a jej mieszkańcy będą się w niej czuli dobrze.
Tego wszystkim Państwu życzę.
Dziękuję bardzo."
Przemówinie miał również burmistrz elekt Daniel Szpręga
- nagranie , kliknij w zdjęcie poniżej lub TUTAJ
Po części oficjalnej nastąpił przemarsz na część artystyczną uroczystośći - na Plac Józefa Ostrowskiego.
(red)