30-12-24
Czersk. Policja prosi o przekazywanie informacji
CZERSK. APEL w sprawie petard
– pojawiło się wiele krytycznych uwag
Wczoraj (29.12) po publikacji apelu (zobacz TUTAJ) w sprawie używania petard pojawiło się wiele krytycznych głosów (komentarze) dotyczących odpalania środków pirotechnicznych poza wyznaczonymi dniami.
Poniżej kilka z nich:
„Przede wszystkim powinno się zakazać używania petard/ fajerwerków w przestrzeni publicznej oraz ograniczyć czas w którym można je używać do nocy sylwestrowej. Niestety przez skrajnie nieodpowiedzialne podejście ludzi konieczne są działania w kierunku ograniczenia lub nawet zakazu używania materiałów pirotechnicznych.”
„Popieram apel w sprawie petard huki petard słychać od początku grudnia do połowy stycznia uważam, że sprzedaż petard wcześniej niż 31.12. powinna być zakazana , a poza tym uważam że tego typu przyjemności przynoszą więcej szkody niż pożytku w dużych miastach są piękne atrakcje laserowe”
„Policja powinna mieć patrole i wlepiać mandaty. Dzisiaj ok godziny 12, dwóch szczyli (z daleka było widać że to dzieciaki) strzelała hukowymi petardami ok 30 min było słychać strzały w parku borowieckim. Kamery podobno są... gdzie policja ? Okoliczne biedne psy dostawały szału od strzałów.”
„Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na osoby z niepełnosprawnościami, ale także osoby starsze. Wiele mówi się o strachu zwierząt i to również ważna kwestia, jednak zwróćmy uwagę na to, iż huk petard szczególnie tych większych może powodować nawet zawały u osób starszych, a także silny lęk u osób z autyzmem, czy też fonobią.”
„Wielu nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ na zwierzęta mają głośne wybuchy petard. Koty, które są szczególnie wrażliwe na hałas, często reagują panicznie – chowają się w ciemnych kątach, biegają z ogonem w dole, nie rozumiejąc, co się dzieje. To dla nich ogromny stres, który może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak przyspieszony puls, problemy z trawieniem czy nawet zawały. Psy z kolei próbują uciekać, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, takich jak wypadki czy ucieczki. Boją się wyjść, żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Zwierzęta nie mają pojęcia, co oznaczają te hałasy, i nie potrafią się przed nimi schować. Warto więc zastanowić się nad alternatywami, które nie narażają naszych pupili na taki stres. Zamiast petard, wybierzmy inne formy zabawy i radości, które nie będą miały negatywnego wpływu na ich zdrowie i samopoczucie. Dbajmy o nie, tak jak one dbają o nas. Dlatego błagam zgłaszajcie wszelkie incydenty.”
Policja apeluje, aby zgłaszać używanie petard poza wyznaczonymi dniami lub incydenty, np. rzucanie ich pod nogi pieszych czy pod samochody.
Funkcjonariusze zapewniają, że interweniują, gdy widzą podobne zdarzenia, jednak nie wszędzie mogą być stąd apel o przekazywanie informacji – najlepiej pod nr 112.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.