4-11-21
Czersk. Była awaria, od 2022 roku wymiana opraw
CZERSK. Ciemno i niebezpiecznie, również
w rejonie przejść dla pieszych


Czytelnik sygnalizuje problem niedostatecznego oświetlenia kilku ulic w Czersku. We wtorek (2.11) na ul. Dworcowej – od ul. Sikorskiego, w kierunku dworca PKP przy samym dworcu PKP, ul. Kolejowej, Batorego i Dąbrowskiego nie działało sporo lamp. Było ciemno, i jak zauważa mężczyzna, niebezpiecznie z powodu ograniczonej widoczności szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, np. przy markecie Biedronka (ul. Dworcowa) czy ul. Dąbrowskiego i Batorego.

Mężczyzna apeluje o interwencję i przywrócenie oświetlenia we wskazanym rejonie miasta oraz doświetlenie (np. wymianę żarówek na mocniejsze) przejść dla pieszych.

Informacja została przekazana do czerskiego magistratu wczoraj rano wraz ze zdjęciami czytelnika z dn. 2 listopada (poniżej).

- W dniu 2 listopada br. doszło do awarii oświetlenia na kilku ulicach w centrum Czerska. Takie rzeczy niestety się zdarzają i będą się zdarzać. Awarię zauważył również pracownik Urzędu Miejskiego i zgłosił ją jeszcze tego samego dnia do firmy wykonującej usługi związane z konserwacją oświetlenia ulicznego. W dniu 3 listopada br. oświetlenie już działało, co zostało osobiście sprawdzone przez pracownika Urzędu Miejskiego. Proszę, aby awarie oświetlenia zgłaszać również poprzez zakładkę na stronie internetowej Gminy Czersk "zgłoś awarię", co przyspieszy ich usunięcie.
Jeśli chodzi o sprawę poprawy jakości oświetlenia ulicznego, to obecnie jest opracowywana dokumentacja związana z jego modernizacją, tj. wymianą opraw sodowych na ledowe, dla oświetlenia będącego w zarządzie ENEA Oświetlenie Sp. z o.o., znajdującego się na napowietrznej linii energetycznej. Wstępne opracowanie ma być gotowe do końca listopada br. Wtedy to też przedstawiona zostanie analiza finansowa kosztów przeprowadzenia tej modernizacji, która ma dotyczyć ok. 1500 punktów świetlnych. Po zaakceptowaniu przez Gminę Czersk przedstawionej oferty i podpisaniu umowy, ENEA Oświetlenie Sp. z o.o. rozpoczęłaby sukcesywną wymianę opraw na początku 2022 roku. Natomiast koszty zrealizowanej modernizacji oświetlenia byłyby spłacane przez ok. 8 lat z oszczędności powstałych w wyniku mniejszego zużycia energii przez oprawy ledowe.
Po wykonaniu w/w inwestycji powinna poprawić się jakość oświetlenia ulic i dróg, gdyż dla poszczególnych lokalizacji punktów świetlnych będą dobierane oprawy o takiej mocy i skierowane w taki sposób na drogę, aby w jak najlepszy sposób doświetlać teren, w tym również przejścia dla pieszych – zapowiada Przemysław Bloch, naczelnik Wydziału Inwestycji i Infrastruktury z Urzędu Miejskiego w Czersku.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.