21-09-22
Czersk. Odpowiedź z czerskiego ratusza, sugestia policji
CZERSK. Czytelnik apelował
do burmistrza w sprawie organizacji ruchu


Po niebezpiecznym zdarzeniu, do ktorego miało dojść na ul. Dąbrowskiego w Czersku - w sierpniu br. (zobacz TUTAJ) - czytelnik apelował za pośrednictwem portalu wizjalokalna.pl do burmistrza Czerska, ostatnio wprowadzającego nowe oznakowania w mieście, aby zainteresował się organizacją ruchu we wskazanym miejscu i być może poprawił tam (Dąbrowskiego) stan bezpieczeństwa, na przykład wyznaczając drogę dla rowerów lub stosując inne rozwiązania.

Jakiś czas temu zapytaliśmy włodarza czy już coś postanowił w tej kwestii.

Przypomnijmy, na ul. Dąbrowskiego w Czersku dopuszczony jest ruchu rowerowy w dwóch kierunkach. Z kolei pojazdy mogą poruszać się na tym trakcie tylko w jedną stronę.
Czytelnik wyjaśniał, że jechał samochodem ul. Dąbrowskiego, wjeżdżał od ul. Lipowej. Na odcinku do ul. Batorego, ze względu na ciąg zaparkowanych samochodów, podążał autem trzymając się jezdni z lewej strony. W pewnym momencie pojawił się rowerzysta, jadący z naprzeciwka, na na wprost jego pojazdu. Ostatecznie kierujący jednośladem zjechał z „kolizyjnego kursu” na chodnik.

Odpowiedzi udziela Przemysław Bloch, naczelnik Wydziału Inwestycji i Infrastruktury:
 
„Ulica Dąbrowskiego w Czersku jest drogą o ruchu jednokierunkowym. Od kilku lat istnieje tutaj możliwość jazdy w dwóch kierunkach dla rowerzystów.
Taka organizacja ruchu została zatwierdzona przez Starostę Chojnickiego.
Zgodnie z § 44 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (t.j. - Dz. U. z 2019 r., poz. 2310) znak D-3 z umieszczoną pod nim tabliczką z napisem „Nie dotyczy” i symbolem roweru lub wózka rowerowego umieszczony na drodze o dopuszczalnej prędkości nie większej niż 30 km/h oznacza, że ruch tych pojazdów może odbywać
się bez wyznaczonych pasów ruchu. Ponadto zgodnie z ust. 2 tego samego paragrafu umieszczona pod znakiem D-3 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że ruch pojazdów określonych tabliczką odbywa się w dwóch kierunkach.
Wobec tego, że oznakowanie w ciągu ulicy Dąbrowskiego w Czersku jest zgodne z w/w rozporządzeniem, to nie przewiduje się zmiany obowiązującej organizacji ruchu.”
- informuje naczelnik.

Do sprawy odniosła się też policja. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzili  odcinek drogi - od skrzyżowania ul. Dąbrowskiego z ul. Lipową do ul. Dworcowej w Czersku.
- W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci zasugerowali zarządcy drogi zmianę organizacji ruchu, poprzez wprowadzenie obustronnego zakazu zatrzymywania na ul. Dąbrowskiego oraz wytyczenie kontrapasa ruchu dla rowerów, a także wyznaczenie przejazdu dla rowerzystów. W przypadku pozostawienia możliwości parkowania samochodów przy ul. Dąbrowskiego w ocenie policjantów, ruch rowerów ,,pod prąd” powinien zostać zabroniony – informuje Magdalena Zblewska, rzecznik KPP w Chojnicach.

(red)
fot. arch. - nadesłane

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.