17-11-22
Gm. Czersk. Wzmianki o miejscowościach - pomorskie. eu

Czersk i Łąg

Wzmanki o miejscowościach na profilu FB pomorskie.eu:

Czersk

📌 Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII w. Wtedy jeszcze osadę znano pod nazwą Czirsk.

📌 W dokumentach z 1382 roku znajdziemy zapiski o lokacji wsi na prawie chełmińskim i jej zdegradowaniu w 1772 roku. Prawa miejskie nadano miejscowości 1 lipca 1926 roku.

📌 W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego znajdziemy zapis mówiący, że pod zaborem pruskim miasto nosiło nazwę Polnisch Czersk – Czersk Polski.

📸 Jedną z wizytówek miasta jest piękny, neogotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny (na zdjęciu). Najcenniejszym dziełem sztuki jest tu późnorenesansowy ołtarz główny z obrazami Hermana Hana oraz romańskie, kamienne kropielnice (przy wejściu głównym).


Łąg, j.kaszb. Łãg
Nazwa pochodzi od słowa łęg, oznaczającego podmokłą łąkę, często porośniętą krzewami lub wikliną; lub też las liściasty o gęstym poszyciu i bujnym runie; las łęgowy.
Ciekawostką może być, że mieszkańcy mówią o tej miejscowości Łęg, a nie według nazwy administracyjnej - Łąg.

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu wczesnej epoki żelaza, tzw. kultury wschodniopomorskiej (650-100 p.n.e.). Z tego okresu pochodzi 10 grobów skrzynkowych z płasko łupanych płyt piaskowca. Nieopodal odkryto wcześniejsze ślady (z epoki łużyckiej 1200-650 p.n.e.) w postaci kamiennych kręgów w pobliskim Złym Mięsie (zniszczone przed 1877 r.), Starzyskach (zniszczone w 1875 r.) i w bardziej znanych Odrach.

Z zapisków historycznych wynika, że do 1330 r. Łąg z Czerskiem, Brusami i Wielem należał do kasztelanii zaborskiej. Pod panowaniem Krzyżaków w 1330 wszedł w skład komturstwa tucholskiego. Pierwszy zachowany dokument lokacyjny pochodzi z 1354 r. W nim to Wojciech Doryng i jego stryj Paweł nadali sołtysom Tomaszowi i Hieronimowi 60 włok ziemi. Otrzymano też przywilej odprawiania 2 mszy w tygodniu. W tym też czasie zaczęto wznosić w Łągu pierwszą drewnianą kaplicę. O tym wydarzeniu opowiada jedna z trzech legend dotyczących kościoła.
Od 2009 odbywa się tu impreza plenerowa Łęskie Kapuśniaki, w jej ramach odbywa się m.in. Ogólnopolski Rzut Kapustą o Puchar Sołtysa Łęga.

mat. https://www.facebook.com/pomorskie.eu





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.