2-05-25
Czersk. ZDJĘCIA, WIDEO
CZERSK. Konferencja STOP HEJT - ważny
głos w ważnej sprawie (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dziś (2.05) w Gminnym Centrum Kultury w Czersku odbyła się konderencja, której temat dotyczył ważnego i aktualnego zagadnienia jakim jest mowa nienawiści.

Prelegentami dzielącymi się wiedzą byli adwokat Jakub Słomiński, Zuzia Kociałkowska (uczennica SP Łąg), Bartek Wasilewski, Daniela Łobocka (rektor UTW), Michał Gortatowski (uczeń LO Czersk) oraz Marek Jasnoch (przedstawiciel policji).

Spotkanie rozpoczęło się od występów artystycznych uczestniczek zajęć tanecznych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury oraz krótkiego wykładu adw. Jakuba Słomińskiego. Zgromadzeni mogli zapoznać się z definicą oraz zakresem mowy nienawiści oraz `hate speech`. Zaprezentowano różnicę między krytyką a hejtem, a także przedysktowano pojawiający się już w dyskursie publicznym temat wolności słowa oraz jej granic. Wszystko omówiono w kotekście społeczno-historycznym, z nawiązaniem do współczenych środków przekazu oraz ich roli jako nośnika negatywnych komunikatów. Mecenas predstawił również cykl mowy nienawiści.

Prowadzący dyskusję Jakub Słomiński rzucili szerokie światło na wątki prawne mowy nienawiści - ewolucje w orzecznictwie czy literaturze, aspekty cywilno-prawne czy prawno-karno-materialne. Wśród tych drugich pojawił się aspekt prawa prasowego i odpowiedzialności redakcji za publikowane treści, opcji pozwu za artykuł wypełniający znamiona tekstu ksenofobicznego. Omówiono również problematykę anonimowości w sieci, dóbr osobistych czy rodzajów roszczeń jakich pokrzywdzony może się dopomnieć. 

W punkcie poświęconym zwiazkom prawa karnego z mową nienawiści przedstawiciel policji, Marek Jasnoch, wyjaśnił procedurę zgłaszania przestępstwa z nienawiści. Omówiono także rodzaje wspomnianych czynów penalizowanych i krymializowanych w oparciu m.in o 212 k.k, 216 k.k, 256 k.k, 257 k.k, a także wskazał na dostępne formy reakcji prawnych, reakcję karną oraz najbardziej popularne sposoby złamania kodeksu karnego. Prowadzący podjęli również temat roli organizacji pozarządowych i watchdogów. Wskazali również na nowe formy przekazu w postaci np. memów, a także dochodzenie ochrony prawnej poprzez dostępność pomocy adwokatów. 

Szeroko omówiono aspet psychologiczny oraz społeczno polityczny mowy nienawiści. Wskazano na powiązania między hejtem a przemocą podkreślając nie tylko ryzyko eskalacji w fizyczne ataki na ofiary `hate speech`, ale także zanaczając ogólnospołeczne konsekwencje w postaci polaryzacji czy wzrosti przestępstw z nienawiści. Przedstawiciele szkół pokazali perspektywę młodych osób na problematykę hejtu w social mediach.

Na sam koniec, zaraz przed dyskusją wskazano na istotną rolę profilaktyki w procesie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z hejtu.Swoimi doświadczeniami oraz wartością pozytywnego przekazu w strefie publicznej podzielił się gość specjalny dzisiejszego wydarzenia, zwycięzca 15. edycji programu `Mam talent`, Bartek Wasilewski.

Ostatnim punktem konferencji była dyskusja. Wśród tematów pojawiły się granice wolności słowa, sposoby na przeciwdziałanie mowie nienawiści na co dzień.

Postawiono również pytanie czy penalizacja mowy nienawiści to cenzura?

Transmisja z wydarzenia - TUTAJ

(red)

 


 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.