30-07-21
Czersk. Argumenty „za” i „przeciw”
CZERSK. Koszenie trawników na terenach zieleni miejskiej

Kosić czy nie kosić -  to  temat, który budzi często dużo kontrowersji, ma swoich zwolenników i przeciwników. Podejmując decyzje w tej kwestii należy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty „za” i „przeciw”.

Jednak może wcześniej warto zadać sobie pytanie:  Po co nam trawniki? Nie tylko po to, by było ładnie. Krótko przycięty trawnik bez chwastów uchodził do niedawna za estetyczny ideał. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są trawniki na terenie miasta. Poza estetyką, funkcją rekreacji, trawnik  ma jeszcze funkcję biologiczną z punktu widzenia ochrony środowiska. Trawniki wydzielają też fitoncydy, co ma bardzo pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia.

Wracając do argumentów „za” i „przeciw”

Za koszeniem trawników przemawiają jedynie walory estetyczne,  lecz czy zawsze są one wystarczające? Koszenie trawników w okresie upałów czy długiej suszy nie daje oczekiwanych rezultatów, trawa szybko wysycha, staje się żółta, czasami całkowicie zamiera.

Często słyszy się  opinię, że w wysokiej trawie żyją kleszcze – to fakt, lecz dla kleszczy nie ma  znaczenia, czy trawa jest wysoka czy niska. Doskonała ich zdolność do aklimatyzacji w nowych warunkach sprawia, że obecnie występują prawie wszędzie, nie tylko w lesie czy w parku. Można na nie trafić w miejskich skwerach, w ogrodach przydomowych jak i na działkach rekreacyjnych.

Argumenty przeciw koszeniu:

- Trawnik, który nie jest skoszony, utrzymuje wilgoć czyli przeciwdziała przesuszaniu się gleby. Skoszony trawnik, żeby był piękny, zielony, musiałby być regularnie podlewany, bo krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci. W kilku ostatnich latach występowały susze, również na naszym terenie a  woda jest bezcenna i powinniśmy ją oszczędzać.

- Trawa obniża temperaturę powietrza. To szczególnie ważne, kiedy zmagamy się z upałami. Im wyższa trawa, tym – zdaniem ekspertów – lepiej działa. Trawnik może być nawet o 30 st. chłodniejszy od asfaltu i o 20 st. od gołej ziemi.

- Trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Dla przykładu - według badań, jakie przeprowadzono w Nowym Jorku, trawy tylko w Central Parku usuwają z atmosfery ok. 6 ton dwutlenku węgla rocznie. Trawy pochłaniają też szkodliwe pyły i cząsteczki z powietrza odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza.

- Wysokie trawy to bioróżnorodność. To prawdziwy raj dla mniejszych i większych zwierząt.  Trawy i drzewa to nasi najwięksi sojusznicy w walce o klimat i przetrwanie. Dla dobra środowiska coraz częściej w wielu miejscach Polski pozwala się trawom rosnąć wysoko, a koszenie przynajmniej na terenach należących do miasta ogranicza się do dwóch razy w sezonie.

- Kosiarki, traktorki czy kosy spalinowe są źródłem hałasu, produkują też mnóstwo spalin.

Pamiętajmy też o tym, że trawa też kwitnie – kwitnienie, czy inaczej kłoszenia się traw jest procesem całkowicie normalnym i naturalnym, zarówno na trawnikach koszonych, jak i pozbawionych tego zabiegu. Zazwyczaj jednak na trawnikach nie koszonych wytwarza się znacznie więcej  kwiatostanów.

Dlatego też w okresie lata niekoszony trawnik wydaje się mniej atrakcyjny, jakby przesuszony i żółtawy, dzieje się tak gdyż zaczynają zamierać łodyżki kłosków. Nasiona traw wysiewają się, co pozytywnie wpływa na jego zagęszczenie czy samo regenerację. Nasiona są też pożywieniem dla wielu ptaków. Po mimo tych zalet to ten etap cyklu wzrostu traw, pomimo że całkowicie normalny, bywa często źle odbierany przez niektórych mieszkańców.

Są jednak miejsca, gdzie trzeba trawę skosić systematycznie i te czynności są wykonywane. Kosi się wszędzie tam, gdzie trawa może ograniczać widoczność, a tym samym stwarzać niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego kosi się wzdłuż dróg, przy skrzyżowaniach. W Parku Borowiackim kosi się trawę wzdłuż głównych alejek, przy placu zabaw, na boisku. Od 19.07.2021 rozpoczęto wykaszanie wszystkich powierzchni trawników.

Mając na uwadze nie tylko zmiany klimatyczne i problemy ekologiczne, które musimy traktować bardzo poważnie, powinniśmy jak najmniej ingerujemy w naturę, tym większą szansę dajemy na przetrwanie nie tylko rozmaitym gatunkom roślin i zwierząt, ale też sobie i następnym pokoleniom.

Łąka w Parku Borowiackiego spełnia swoją rolę – rozkwitło wiele ciekawych i sprzyjających owadom kwiatów, min: ogórecznik lekarski, facelia błękitna, chabry, żmijowiec, gipsówka i lepnica  o  białych kwiatach, lepnica rozdęta. W kolorach żółtych  gorycznik pospolity i mnóstwo maków.

Kwietne łąki odgrywają ważną rolę w ochronie różnorodności biologicznej. Rośliny takiej łąki  żywią dzikie owady zapylające, zapewniają więcej tlenu przez fotosyntezę, bo mają po prostu większą masę niż źdźbła traw.

Urszula Lipińska





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.