Artykuł reklamowy
KOTŁOTECHNIKA Czesław Wajdzik
- w 3 lata obroty firmy zwiększyły
się 30-krotnie




Hiszpania. Czesław Wajdzik z Jose Maria Ferrer Beltrán Prezesem Valvulas Arco podczas zwiedzania fabryki zaworów.
ARCO to hiszpańska firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji zaworów, akcesoriów i systemów do instalacji wodnych, gazowych i grzewczych.
Zawory objęte 10 letnią gwarancją producenta, do kupienia:
89-650 Czersk, ul. Dr Zielińskiego 21.

W 3 lata zwiększył obroty firmy 30-krotnie. Rozmowa z Czesławem Wajdzikiem założycielem i właścicielem firmy KOTŁOTECHNIKA Czesław Wajdzik, która zajmuje się sprzedażą, serwisem i montażem nowoczesnych systemów sanitarnych, grzewczych opartych o pompy ciepła. „Unia Europejska zakaże Pomp Ciepła.?”

Firma „Kotłotechnika.”, a montujecie pompy ciepła, nie powinniście zmienić nazwy?
Czesław Wajdzik: Na początku naszej działalności układy kotłowe były głównym profilem naszej działalności. Od zeszłego roku prowadzimy również sprzedaż, na chwilę obecną w ofercie mamy trzy grupy urządzeń:
    I. Pompy ciepła i klimatyzatory,
    II. Kotły na gaz.
    III. Kotły na drewno, w tym pieco-kuchnie „Zosia”.
Oczywiście wraz z asortymentem potrzebnych do zamontowania tych układów.

Mógłby Pan zobrazować jak wygląda to w liczbach.?
Cz.W.: Jako firma wykonawcza na obecny chwilę zamontowaliśmy 102 pompy ciepła, natomiast kotłów gazowych i stałopalnych około 30.

Wszystkie urządzenia zamontowane w Powiecie Chojnickim.?
Cz.W.: Jeszcze nie, natomiast obszar naszego działania to powiaty:
    a. pomorskie – chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki, gdański.
    b. kujawsko-pomorskie – tucholski, świecki, toruński, bydgoski i golubsko-dobrzyński.
    c.  wielkopolskie – złotowski, pilski i średzki.
    d.  mazowieckie – żuromiński i wołomiński.
Ponadto mamy bardzo dobre ceny na pompy ciepła, dlatego sprzedaż urządzeń prowadzimy w całej Polsce z tą przewagę, że urządzenia dowozimy własnym transportem i klient płaci dopiero, gdy je widzi, po uprzednim sprawdzeniu czy opakowanie jest całe.  

Producenci niezawodnych i oszczędnych pomp ciepła, to?
Cz.W.: Dobra pompa ciepła to taka, która zostanie profesjonalnie dobrana i zamontowana w naszym budynku i taka, na którą po prostu nas stać.
Z pomp powietrze-woda:
Stiebel Eltron, Panasonic, Vaillant, Nibe i Kaisai.
Z pomp gruntowych najczęściej wybór Inwestora, to:
Stiebel Eltron, Vaillant i Bosch.

Jeden z poczytnych portali pisał, że Unia Europejska zakaże pomp ciepła, że ludzie którzy zamontowali popełnili błąd?
Cz. W.: Kłamstwo! Postawiłbym „bet”, że tego typu artykuły są na rękę producentom kotłów gazowych, czy tych zasilanych paliwem stałym, a których sprzedaż drastycznie zmalała na korzyść pomp ciepła.
Gdzie sens, gdzie logika?
Unia Europejska chce walczyć ze śladem węglowym poprzez elektryfikacje motoryzacji, a miałaby zakazać pomp ciepła, które w znacznym stopniu ten ślad redukują – to tak nie działa.

Dobrze, ale co z czynnikiem, którym napełniane są urządzenia, a który powoduje efekt cieplarniany, Unia go nie zakaże ?
Cz.W.: Mieliśmy dziurę ozonową – zaszła, teraz mamy efekt cieplarniany, a już zaczynamy walczyć ze śladem węglowym, nawet jeżeli Unia wykluczyła z rynku europejskiego niektóre czynniki, to wywoła to skutek wobec urządzeń nowych, a nie tych już zamontowanych.
Czynniki stosowane w układach termodynamicznych pomp ciepła w większości mogą być zastępowalne, koszt 1 kg czynnika R454C kosztuje u nas w hurtowni niecałe 100 zł, a urządzenia zawierają między 0,8 a 1,5 kg czynnika.
Zastanawiał się Pan kiedyś nad czynnikiem w układzie klimatyzacji auta z 2002 i 2022 roku.

Nie.
Cz.W.: Właśnie, bo nikt tego nie podsycał.

Dobrze, a co z rejestracją Pomp Ciepła w urzędzie Dozoru Technicznego.?
Cz.W. Klient fizyczny nie musi rejestrować pompy, której konstrukcja jest układem typu monoblok, a w układzie typu split jeżeli układ zawiera poniżej 5 kiloTon czynnika chłodniczego. Dobieramy urządzenia tak, żeby klient nie musiał ich nigdzie rejestrować.

Pompa Ciepła musi współpracować z fotowoltaiką.?
Cz.W.: Nie, jeżeli klient rezygnuje z ogrzewania np. na ekogroszek czy pellet i przejdzie na ogrzewanie pompą ciepła, to licząc koszt tego opału po cenach z przed 24 lutego 2022r., w większości przypadków koszt ogrzewania pompą ciepła będzie podobny, a czasami nawet mniejszy.

Ceny montażu – ile to kosztuje.?

Cz.W.: Zakres cenowy to między 30 do 60 tysięcy, w zależności od wielkości budynku i rodzaju instalacji.

Jest jakaś dotacja na montaż pompy ciepła.?

Cz.W.: Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie – budynki modernizowane, Moje Ciepło – budynki nowe.
Wysokość dofinansowania to minimum 55 proc., a nawet 90 proc. przy modernizacji i 30 procent w przypadku budynków nowych.
Trzeba pamiętać, że przysługuje też ulga termomodernizacyjna.

Dobrze. Tytuł artykułu. Jak finansowo wygląda KOTŁOTECHNIKA. Czesław Wajdzik?
Cz.W.: Obrót firmy za 2019 rok, to 120 tysięcy złotych, za 2022 rok to już 3 mln 11 tysięcy złotych. Jesteśmy firmą stabilną zdolną realizować instalacje i być gwarantem na poprawne działanie w latach kolejnych.
Bilans z księgi i KPiR do wglądu redakcji.

Rzeczywiście jest tak. Jak radzicie sobie względem konkurencji.?
Cz.W.: Myślę, że tak jak w każdej branży, są podmioty z którymi współpracujemy, jeździmy razem na szkolenia i są firmy, które można by określić powiedzeniem „Pies głośno szczeka, zanim ugryzie – bo się boi.”

A jak ugryzie.?
Cz.W.: Zmiażdży zęby.

To ciekawe, więc jakie dalsze plany?
Cz.W. Obecnie bardzo mocno rozwijamy sprzedaż, płynnie zmienimy nazwę na „HURTOWNIA INSTALACYJNA CENTRUM”, czyli to o co Pan pytał,  poszukujemy nowej większej lokalizacji dla naszej działalności celem ekspozycji towaru i zwiększenia asortymentu, wszystkie dochody firmy inwestuje w asortyment, nie wykluczam też upłynnienia majątku prywatnego i przeznaczenia go na rozwój firmy.
Chętnie nawiązywalibyśmy współpracę w zakresie wspólnej dzierżawy powierzchni z podmiotem handlującym chemią budowlaną lub asortymentem dla ogrodnictwa, taka synergia opłaciłaby się obu stronom.

Nie boi się Pan inwestować w tak trudnych czasach?
Cz.W.: Kryzys wywołany masowym skupem surowców produkcyjnych i energetycznych, który rozpoczął się jeszcze przed wybuchem pandemii dobiega końca. Obecnie mamy recesję, która jest poniekąd szansą na rozwój. Przykład mamy nawet na naszym lokalnym rynku. Zamknęła się jedna z fabryk, co dało szansę rozwoju podmiotom silniejszym, dobrze zarządzanym i dobrze wyglądającym pod względem posiadanego kapitału, korzyść dla tych firm, to pozyskanie wysoko wykfalifikowanej kadry pracowniczej. Ktoś kupi budynki, rozpocznie produkcje lub handel, tak musi się dziać, to jest cykliczne.

Ciekawa teoria, chciałby Pan coś dodać.?
Cz.W. Rozwój firmy zawdzięczam Inwestorom, którzy nam zaufali, Pracownikom, którzy na co dzień wykonują świetną robotę oraz Żonie i Dzieciom, które są motorem do działania.
Biznesu nie należy zwijać, zawsze trzeba go rozwijać.
Wszystkich tych, który chcieliby zakupić lub zlecić montaż Instalatorom z którymi współpracujemy, urządzeń z zakresu techniki grzewczej i sanitarnej, zapraszamy:
ul. Dr Zielińskiego 21 (ostatni lokal od targowiska), 89-650 Czersk, e-mail: [email protected], telefon: 889 862 616.

Z nami nie przepłacasz !

O zmianie lokalizacji poinformujemy za pośrednictwem portalu.

Dotosfera – dotacje: Czyste  Powietrze, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie: 733 400 109.
Kredyty na OZE – Santander Marek Piesik: 502 635 681.








Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.