12-06-24
Czersk. Czas podsumowań i plany na najbliższe lata
CZERSK. Maciej Jakubowski powołany
na stanowisko dyrektora SP 2 w Czersku


Burmistrz Daniel Szpręga powołał na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku, na 5 – letnią kadencję, Macieja Jakubowskiego (na zdjęciu). To kolejna kadencja dyrektora na tym stanowisku. Maciej Jakubowski został wyłoniony w drodze konkursu, był jedynym kandydatem.

Publikujemy poniżej podsumowanie dyrektora dotyczące mijającej kadencji i plany na następne lata 2024 – 2029.

„Pięć lat pracy na stanowisku Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku minęło bardzo szybko. Prowadzenie szkoły liczącej ponad pół tysiąca uczniów oraz blisko osiemdziesięciu pracowników, była dla mnie nie lada wyzwaniem. Nie mi oceniać minioną kadencję. Uważam, że najlepiej zrobią to Ci, którzy mieli okazję na co dzień ze mną współpracować, czyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, organ prowadzący, organ nadzoru pedagogicznego, rodzice i przede wszystkim uczniowie.
Od początku mojej pracy w „Dwójce”, starałem się jak najlepiej poznać i jak najwięcej dowiedzieć się, o obowiązującym w placówce systemie wartości, panujących tu tradycjach i zwyczajach. Przez te kilka lat szkoła znacząco się zmieniła.
W czasie pełnienia przeze mnie funkcji dyrektora szkoły, miała miejsce pandemia, która sparaliżowała jej codzienne, stacjonarne funkcjonowanie, a która nauczyła nas szukania skutecznych rozwiązań w radzeniu sobie z nowymi trudnościami. Moja szkoła w nauczaniu zdalnym zdała egzamin na przysłowiową piątkę. Od ponad dwóch lat, toczy się z kolei wojna w Ukrainie. Tu również zachowaliśmy się jak trzeba, zapewniając możliwość nauki ukraińskim dzieciom, a także wspierając ich rodziców.
Przez te blisko pięć lat podejmowałem wiele starań, by unowocześnić szkołę. Wyremontowane zostały łazienki na parterze, klatka schodowa, na salę lekcyjną z zapleczem technicznym, zaadoptowane zostało mieszkanie znajdujące się w tzw. „hoteliku przyszkolnym”. Zaadoptowanych zostało również kilka sal lekcyjnych na nowo otwarte oddziały przedszkolne. Obecnie mamy już w szkole trzy grupy 5-6 latków. Gruntownego remontu doczekał się też pokój nauczycielski.    
Starałem się także zmienić zewnętrzne otoczenie szkoły. Pierwszym krokiem było jej ogrodzenie, które jakby nie patrzeć było i jest jej wizytówką. Kolejnymi były: polbruk na placu przy boisku szkolnym, nowe granitowe schody wyjściowe na boisko, wyłożenie polbrukiem drogi przeciwpożarowej wzdłuż budynku szkoły, czy zmiana zadaszenia wyjścia bocznego na boisko szkolne.
Współpraca ze środowiskiem lokalnym, w tym z tworzącymi je instytucjami, to wg mnie podstawa dobrej pracy. Dzięki wsparciu zawodników MKS Handball Czersk, udało mi się bez kosztów rozebrać, znajdujący się na boisku szkolnym budynek gospodarczy, którego stan był katastrofalny i zagrażał bezpieczeństwu uczniów. Z kolei dzięki pomocy i zaangażowaniu Rycerzy Kolumba udało się wyremontować przejście stanowiące łącznik pomiędzy szkołą, a przynależącą do niej halą sportową. To kolejne działanie wykonane wspólnymi siłami, bez dodatkowych środków z budżetu miasta. Wspierałem również inicjatywę, dzięki której wielka ściana przylegająca do boiska szkolnego, zmieniła szkolne otoczenie, przybierając kolorytu, poprzez umieszczenie na niej pięknego graffiti.
Dzięki inicjatywie podjętej w ramach Czerskiego Budżetu Obywatelskiego, w miejsce nie wykorzystywanego boiska ze sztuczną nawierzchnią, powstał przepiękny plac zabaw, który służy dzieciom z oddziałów przedszkolnych i uczniom klas edukacji wczesnoszkolnej. Niebawem, w ramach tej samej inicjatywy, wybudowana zostanie wiata rowerowa na potrzeby dojeżdżających do szkoły rowerami uczniów.
W ramach projektu „Posiłek w szkole i w domu” dokonano gruntownego remontu stołówki szkolnej, wyposażając jednocześnie kuchnię szkolną w sprzęt na miarę XXI wieku. Od kilku lat usilnie staram się doprowadzić do skutku montaż wentylacji w szkolnej kuchni i stołówce. W miesiącach letnich inwestycja ta zostanie zakończona i w końcu uczniowie i pracownicy szkoły, będą mogli korzystać ze standardów niedostępnych dla nich od 1987 roku.
Staram się wsłuchiwać w potrzeby innych, zawsze jednak na pierwszym miejscu stawiam dobro dziecka. Należyty rozwój uczniów jest dla mnie najważniejszy.
Czuję się usatysfakcjonowany czasem spędzonym w „Dwójce” i z zapałem czekam na kolejne wyzwania, związane z pracą w tej szkole. Jestem świadom tego, ile jeszcze trzeba w niej zmienić. Już latem czeka nas I etap przebudowy. Zakres prac jest bardzo ambitny. Przebudowa wejścia głównego szkoły, budowa nowej klatki schodowej, windy, dostosowanie szkoły do wymagań przeciwpożarowych, czy remont holu i sekretariatu. A później, mam nadzieję, realizacje kolejnych dwóch etapów. Jeśli do tego dodamy zmieniającą się co rusz politykę oświatową, a co za tym idzie zapatrywanie na funkcjonowanie szkół, to jestem pewien, że nudy w szkole nie będzie.”
- wyznaje  Maciej Jakubowski.

(red)
fot. nadesłane





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.