6-12-22
Czersk. Wysokie koszty – KOMUNIKAT poniżej
CZERSK. Nie będzie sztucznego lodowiska w sezonie 2022/2023

Publikujemy komunikat (nadesłany z UM w Czersku) ze spotkania konsultacyjnego i stanowisko jego uczestników w sprawie sztucznego lodowiska w Czersku:


"Podczas spotkania konsultacyjnego w sprawie lodowiska została podjęta decyzja o nieotwieraniu obiektu w tym roku. Główną przyczyną rezygnacji z organizacji lodowiska są wysokie koszty energii oraz długi i kosztowny czas dostosowania rolkowiska. Jednocześnie Burmistrz Czerska zadeklarował kontynuację poszukiwań środków finansowych w 2023 roku, które znacznie ułatwią utworzenie i zmniejszą koszty organizacji lodowiska w sezonie 2023/2024.

W piątek, dnia 2.12 br. odbyło się spotkanie konsultacyjne zorganizowane przez burmistrza Czerska w sprawie uruchomienia w bieżącym sezonie zimowym lodowiska. W spotkaniu uczestniczyli: wiceburmistrz Bogumiła Ropińska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Kosobucki, radny Maciej Bruski, dyrektor SP nr 1 Dominika Oksentowicz, dyrektor AZK Maciej Janikowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Miejskiego Przemysław Bloch oraz przedstawiciel sekcji Orły Czersk Mirosław Moga.

Podczas spotkania jego uczestnicy szczegółowo przeanalizowali możliwości otwarcia lodowiska w tym sezonie zimowym. Okazało się, że byłoby to bardzo czasochłonne. Przygotowanie lodowiska, czyli m.in. demontaż mat ochronnych, montaż instalacji do mrożenia lodu i uruchomienie instalacji mrożącej wymagałoby pracy około 10 osób przez minimum dwa tygodnie. Do tego, ze względu na różnicę poziomów istniejącej posadzki betonowej wynoszącą ok. 6 cm, zachodziłaby konieczność wylania dużej ilości wody, która zapewniłaby odpowiednią grubość lodu – to kolejny tydzień prac. W zeszłym roku to właśnie wylewanie wody było najbardziej czasochłonne oraz pracochłonne. Osoby w to zaangażowane pojawiały się w obiekcie co kilka godzin i dolewały wodę.

Kolejna przeszkodą jest brak ogrzewanego pomieszczenia przeznaczonego do ustawienia maszyny do czyszczenia lodu, czyli „rolby”. Już w zeszłym roku wolontariusze pracujący na lodowisku sygnalizowali, że przy temperaturach minusowych utrudniona jest praca tego urządzenia. Przypomnijmy, że „rolba” wyjeżdżała na taflę nawet kilka razy dziennie.

Kolejnym kosztem, koniecznym ze względu na bezpieczeństwo i samą organizację funkcjonowania obiektu, jest zatrudnienie opiekunów lodowiska. Jeszcze większe wydatki to wysokie ceny energii, ponad 3-krotnie wyższe niż w ubiegłym sezonie. Szacunkowy koszt energii potrzebnej do zasilania lodowiska w okresie zimowym to 100 tys. zł. W związku z tymi kosztami konieczne byłoby pobieranie opłat od użytkowników lodowiska. To wiąże się ze zmianami organizacyjnymi i koniecznością ich przygotowania.

Zebrani uznali, że w tym roku lodowisko nie będzie otwarte i że w 2023 roku zostaną podjęte działania zmierzające do uruchomienia lodowiska w kolejnych sezonach. Burmistrz zadeklarował kontynuację poszukiwania dofinansowania na dokończenie inwestycji. W trakcie roku 2023 mają zostać wygospodarowane środki na wykonanie nowej posadzki betonowej, w której „zatopiona” zostanie instalacja do chłodzenia (koszt około 100 tys. zł) oraz na budowę pomieszczenia na rolbę (koszt również ok. 100 tys. zł). Zostaną przygotowane również odpowiednie rozwiązania formalne i organizacyjne. To pozwoli uruchomić lodowisko w kolejnym sezonie zimowym.”


(red)


Zobacz również:
Sztuczne lodowisko funkcjonowało w poprzednim sezonie - zobacz artykuł:
CZERSK. "Lodowisko otwarte" (ZDJĘCIA, WIDEO)


 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.