23-08-24
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. „Niepełnosprawność i co dalej…” – śniadanie biznesowe w CIT



W czwartek (22.08) w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Czersku odbyło się spotkanie w formie „śniadania biznesowego”, pn. „Niepełnosprawność i co dalej…”, którego inicjatorem była Gmina Czersk we współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Debrznie przy Stowarzyszeniu „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno”. 

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: prezes Spółdzielni Inwalidów „Równość” Roman Kraiński, dyr. Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 Leszek Mroziński, dyr. Środowiskowego Domu Samopomocy Aleksandra Staniszewska, p.o. kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej Katarzyna Grubich wraz z przewodniczącą Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Działających na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych Grażyną Przesławską, Lena Jaroszewska i Zuzanna Lis z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, prezes Spółdzielni Socjalnej „Fenix” Natalia Dahlke, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” Jolanta Lipska, zastępca dyr. Centrum Usług Społecznych Katarzyna Grada oraz Zdzisława Hołubowska, Jagoda Modrzejewska oraz Aleksandra Kazmierczak z OWES Debrzno.

Jednym z punktów spotkania było przedstawienie różnych możliwości kompleksowego wsparcia osób z niepełnosprawnością w aktywizacji społecznej i wejścia bądź powrotu na rynek pracy. Przedstawiono proces tworzenia, funkcjonowania oraz źródła finansowania takich podmiotów jak: Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ), Centra i Kluby Integracji Społecznej (CIS/KIS) oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (COM). Lena Jaroszewska, z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, szczegółowo omówiła funkcjonowanie ww. podmiotów oraz ich kluczową rolę w budowaniu silnej społeczności. Dodatkowo przedstawiła statystyki dotyczące działalności tych jednostek w województwie pomorskim.

Wypracowany model opieki nad osobami z niepełnosprawnością, który funkcjonuje w Czersku jest bardzo dobry, co jednogłośnie stwierdzili obecni goście. Osoba z niepełnosprawnością ma zapewnioną opiekę już na etapie szkoły podstawowej, a poprzez warsztaty i zajęcia w ŚDS czy WTZ ma możliwość nabycia nowych umiejętności. Dzięki funkcjonowaniu, jednego z większych zakładów pracy chronionej w okolicy - SI „Równość”, może podjąć pracę.

„Śniadanie biznesowe” było doskonałą okazją do omówienia problemów, z którymi borykają się czerskie placówki, które na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnością, w tym Spółdzielni Inwalidów „Równość.  – Będziemy dokładać wszelkich starań, aby wspomóc SI „Równość” w ich trudnym okresie. Zależy nam, aby zakład funkcjonował dalej, a nasi podopieczni w przyszłości mogli znaleźć tam stabilne zatrudnienie – mówił burmistrz Daniel Szpręga.

Projekt pn.: „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Debrzno – subregion południowy woj. Pomorskiego” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
 
UM Czersk
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.