23-04-25
Czersk. ZDJĘCIA, WIDEO
CZERSK. Przebudowa układu drogowego w rejonie dworca PKP. Mieszkańcy ul. Kolejowej podzielili się swoimi wątpliwościami


W sali konferencyjnej UM w Czersku spotkali się dziś (23.04) mieszkańcy ul. Kolejowej oraz przedstawiciele UM – burmistrz Daniel Szpręga, kierownik Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Przemysław Bloch oraz kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Wojciech Witkowski. Obecny był również przewodniczący RM Przemysław Biesek-Talewski oraz jego zastępca Krzysztof Przytarski. WIDEO z rozpoczęcia spotkania:



Było to spotkanie tematyczne związane z przedstawieniem i omówieniem projektu przebudowy układu drogowego w rejonie dworca PKP. Realizacja zadania ma zostać przeprowadzona do końca 2029 i wymaga również m.in. dobrej woli oraz współpracy z mieszkańcami. Projekt trafil już do Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

W założeniach projektu przedstawionych przez Przemysława Blocha jest m.in. budowa parkingu w miejscu byłego dworca PKS, ul. Kolejowa zostanie poszerzona, w okolicach hurtowni spożywczej powstanie rondo (w planach jest przebudowa dalszego odcinka ul. Kolejowej do ul. Kr. Jadwigi), przed budynkiem dworca PKP zostanie przygotowana zatoczka w stylu "kiss & fly", a niedaleko budynku dworca będzie wybudowana zatoka autobusowa z czterema stanowiskami.
 
 
Mieszkańcy ul. Kolejowej 12A zgłaszali problem m.in. z usunięciem wiaty śmietnikowej podczas przebudowy - chcą deklaracji umiejscowienia nowej wiaty. Przy tym budynku wielorodzinnym ubędą również miejsca parkingowe – lokatorzy nie chcą odszkodowania, chcą "terenu za teren".

Inwestycja pochłonie część działki m.in. na ul. Kolejowej 3 i 5 – mieszkańcy tych budynków również zostaną pozbawieni kilku miejsc parkingowych, jednak pojawiły się propozycje przekazania części terenu wspólnoty na nowe miejsca. Zgłaszano problem z zastojami wody oraz zalewaniem piwnic podczas ulew w okolicach skrzyżowania ulic Dworcowej i Kolejowej – jak poinformował Przemysław Bloch ma to zostać rozwiązane dzięki budowie nowej kanalizacji deszczowej.

Pytano również o wieżę ciśnień, która jest w złym stanie technicznym oraz o znajdujący się niedaleko niej budynek gospodarczy. W planach jest przejęcie tych budynków od PKP, jednak będzie to dopiero tematem kolejnych rozmów. Mieszkańcy martwią się również o ograniczenie terenów zielonych (część z drzew na wspomnianym terenie zostanie wycięta) oraz o hałas przez wzmożony ruch i przesunięcie jezdni w kierunku budynków.

- Chcemy, żeby było ładnie i będzie ładnie - przekazał burmistrz.
 

Podczas spotkania omawiano również pokrótce projekt „Mobilność miejska” łączący się z przebudową ul. Kolejowej – w czerwcu br. zostanie złożony wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Projekt ma obejmować np. budowę jednolitych wiat przystankowych w mieście, dokończenie rewitalizacji budynku dworca PKP, ciągów pieszo-rowerowych, uruchomienie mobilnych miasteczek do nauki zasad ruchu drogowego dla dzieci. 

Przy okazji spotkania jedna z mieszkanek zapytała o schrony na terenie miasta, czy są takie i gdzie się znajdują – burmistrz podkreślił, że jest to bardzo poważny temat, który będzie szerzej omawiany w późniejszym terminie. Wymaga on konsultacji m.in. ze strażą pożarną.

Łączny koszt przebudowy ul. Kolejowej oraz projektu "Mobilność miejska" ma wynieść około 30 mln zł, z czego dofinansowanie - około 20 mln zł.

PROJEKT - KLIKNIJ PONIŻEJ:
 


(red)
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.