19-08-22
Czersk. Pytania o Czersk
CZERSK. Czytelnik zadaje pytania, burmistrza odpowiada

Otrzymaliśmy list z pytaniami oraz prośbą, aby za naszym pośrednictwem odniósł się do nich burmistrz Czerska. Poniżej umieszczamy treść korespondencji, stanowisko włodarza oraz zdjęcia Parku Borowiackiego, które 10 sierpnia br. przysłał czytelnik.
 
„Dzień dobry, za Waszym pośrednictwem chciałbym zapytać o kilka spraw naszego Pana Burmistrza.

Po pierwsze - dlaczego w naszym mieście jest tak mało atrakcji dla rodzin?

Czersk wcale nie jest tak małym miastem i ludność nasza jest też wystarczająca i tu w tym mieście nic się nie dzieje ciekawego to już Panu Burmistrzowi powiem tak; Uniwersytet Trzeciego Wieku ma o wiele więcej atrakcji niż my z rodzinami; Do czego zmierzam? Wyjaśniam - Otóż w naszym mieście kompletnie nikt nie zadbał o rodziny, których nie stać na jakiekolwiek wyjazdy z dziećmi, a przecież mamy piękny Park Borowiacki, gdzie można stworzyć dla rodzin miejsce wypoczynku i zabaw; Dlaczego Burmistrz i Radni nie potrafią zadziałać ? Proszę spojrzeć np. na inne miasteczka choćby Kościerzyna ; Tam stworzono Plac dla rodzin ,można posiedzieć z dziećmi, napić się soku i zobaczyć zadowolone dzieciaki. Czy dużym wysiłkiem jest utworzenie takiego miejsca dla rodzin ? Nasz Park Borowiecki ma dość dużą powierzchnię ,a więc jakieś dmuchane zjeżdżalnie, czy park linowy niewielki, kąpiel w pianie no pomysłów jest ogrom tylko brak woli ze strony władzy!!

Kiedyś już było pytanie odnośnie zadaszeń dla starszych osób w Parku, ale i to zostało bez echa. Nasza władza powinna zająć się tym czego ludzie oczekują, a nie jakimiś zmianami tablic nazw ulic !!! Czy podwyżkami dla władz!! Znamy wasze odpowiedzi - brak funduszy ! a to nie tak Wy po prostu nie chcecie widzieć ani słyszeć głosu czerszczan ! Zapytam jeszcze raz -

Czy betonowe miejsce przy fontannie jest dla dzieci i rodzin? [nie ujmując miejscu] ,czy Park Borowiecki jest miejscem gdzie można stworzyć, dać odrobinę radości rodzinom? Przecież wczasowicze również mogliby korzystać z tego - prawda?

Po drugie - Super że odbył się u Nas koncert – gratuluję, ale mam pytanie kolejne - Czy  my jesteśmy wymarłym miasteczkiem ? Czy nas nie stać już na to, aby po takim koncercie odbyła się potańcówka? Czy każdy musiał pójść grzecznie spać !! Czersk stał się miastem uschłym, nudnym. Dlaczego nie wykorzysta Pan Burmistrz Parku Borowieckiego do stworzenia Jarmarku ?,przecież tam na terenie stadionu jest o wiele więcej miejsca i można zaprosić o wiele więcej ludzi sprzedających swoje piękne rękodzieła, twórczości itd..? bo u Nas też jest wielu ludzi, którzy mają talenty!

Po trzecie, mamy dzieciaki, które uwielbiają jazdę na deskach , rolkach - czy dla takich atrakcji nie można zrobić zawodów? Czy nikt się nie interesuje naszą młodzieżą ? Miasto bez perspektyw, bez zaangażowania i działania ze strony władz; Tak to widzę!

Po czwarte - proszę nie wmawiać nam ,że nie ma na to pieniędzy ! bo jak się chce cokolwiek zrobić dla społeczności to pieniądze zawsze się znajdą ; To też jest jakieś zaangażowanie ludzi do pracy [choćby na sezon letni] . Skoro na wymianę drzwi w Urzędzie pieniądze są to rozumiem ,że potraficie uzyskać na zmianę i zaprojektowanie tak Parku, aby on służył rodzinom!

Po piąte - cieszę się że dbacie o przyłącza , chodniki itd... gratulacje ;

Natomiast, już słyszę że był piknik w Odrach , Będźmierowicach, itd... ale tu nie chodzi o te miejsca tylko o nasz Czersk!!! Wystarczyłoby zobaczyć oczami, a nie pieniędzmi !! Trochę woli ze strony Burmistrza jak i radnych. Kolejne wydarzenie jakie ma się odbyć u nas w Czersku - to budowanie Amfiteatru ? Ok rozumiem , to kolejne betonowe coś dla kogoś ,ale nie dla dzieci ! Gdzie w tym są dzieci ? Na występach ? Ile możecie przekazać na rozwój dla rodzin pieniędzy ? Nie dla betonowych atrakcji, czy wymiana tablic z ulicami ? lub kamery w Urzędzie do śledzenia ludzi na Alei jak jeżdżą ?

Pomysłów na zorganizowanie atrakcji w Czersku jest mnóstwo, to przyciąga również ludzi z innych miejsc jak i wczasowiczów i oni mogliby być zadowoleni i polecać nasze Miasto ;

Być może Burmistrz i Rada jest w stanie poszerzyć swoje pole widzenia właśnie w tym kierunku ? Czy pole widzenia skupi się tylko na tym co jest ,czyli niczym?

Prawda jest taka ,że Park Borowiecki wygląda jak  coś co jest zbędne bo niezadbane !!! Czersk szczyci się tylko i wyłącznie tym ,że mamy nowe drzwi do Urzędu, jakiś tam dworzec [choć nie do końca wykorzystany ] dużo kamer ,gdzie tylko i wyłącznie kierowcy samochodów dostają mandaty ,a inni np. piesi ,rowerzyści są traktowani ulgowo, no bo po co nam chodniki dla rowerzystów skoro wolą ulice! tablice ulic nowe itd.. można by jeszcze wymieniać... I tu nie chodzi o niezadowolenie z tych rzeczy, ale chodzi o to, aby nie tylko o takich sprawach myśleć lecz o rodzinach !!!

Nas nie interesują przetargi !! tylko Wasze działania, Czersk jest miastem „uschłym”, bo nic się tu nie dzieje !! każda wioska coś działa, ale my żyjemy w Czersku !!!”



Do listu odniósł się burmistrz:


„Gmina Czersk jest rozległą gminą miejsko-wiejską, więc miejsca do aktywnego spędzania czasu, a także planowane imprezy i atrakcje muszą obejmować cały jej obszar. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkańcy miasta korzystali z imprez organizowanych poza Czerskiem.

Przykłady imprez zorganizowanych w tym roku w naszej gminie skierowanych do całych rodzin to:

-     maj: Borowiacka Dycha w Ostrowitem i biegi dla dzieci i rodziców, Majówka z Borowiakiem połączona z gminnym dniem dziecka – mnóstwo atrakcji dla dzieci,

-     początek lipca: Urodziny Czerska - całe przedpołudnie poświęcone rodzinom z dziećmi, moc  atrakcji dla dzieci,

-     lipiec: Święto Pstrąga w Wojtalu z konkursami i atrakcjami dla najmłodszych,

-     sierpień: Łęskie Kapuśniaki i Dni Rytla – także sporo atrakcji dla dzieci,

-     27 sierpnia – Gminne Dożynki Rolniczo-Leśne w Czersku z atrakcjami dla całych rodzin,

-     sezon wiosenno-letni: biegi rodzinne na stadionie.

Przez cały sezon letni odbywają się także inne, nieco mniejsze imprezy w wielu miejscowościach gminy Czersk. Czekają nas jeszcze na pewno Mikołajki, a pewnie i więcej ciekawych przedsięwzięć.

Ponadto przypominam Czytelnikowi, że w trakcie naszych gminnych imprez były i będą organizowane tzw. „potańcówki":

-     Urodziny Czerska – po koncercie IRA (DJ Radex)

-     Łęskie Kapuśniaki (DJ Karol)

-     Dni Rytla (DJ Benio)

-     Święto Grzyba w Gutowcu (będzie DJ Benio)

-     Gminne Dożynki Rolniczo - Leśne w Czersku (będzie Zespół Adamo).  

W tym roku wiele ciekawych imprez dla dzieci i całych rodzin przygotował też Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej  funkcjonujący przy Centrum Usług Społecznych w Czersku, m.in.

-     organizacja cyklicznych zajęć profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci - trzy razy w tygodniu w trakcie trwania roku szkolnego - w godzinach popołudniowych (w ramach zajęć między innymi: organizacja imprez okolicznościowych oraz wycieczek dla dzieci),

-     organizacja profilaktyczno-edukacyjnego zimowiska dla dzieci,

-     realizacja zajęć socjoterapeutycznych,  

-     organizacja projektu grupowych zajęć dla rodziców w zakresie doskonalenia swoich umiejętności wychowawczych "Rodzic - to Brzmi Dumnie!",

-     realizacja kampanii profilaktycznej: "Reaguj na Przemoc i Zaloguj się do życia!"  

-     realizacja kampanii: "Postaw na Rodzinę", w ramach której odbyły się działania pod hasłem  "Taniec i Rodzina - to wielka siła" cykl warsztatów tanecznych dla rodzin, warsztaty taneczne realizowane w szkołach, spotkanie podsumowujące warsztaty taneczne, podczas którego ustanowiono Rekordu Polski w największej ilości osób jednocześnie tańczących Jerusalema,  organizacja Pikniku Rodzinnego "Postaw na Rodzinę",

-     współorganizacja Dnia Dziecka z MKS Handbal Czersk, jako podsumowania cyklicznych działań profilaktycznych realizowanych przez klub sportowy.

Wiele stowarzyszeń i klubów sportowych organizuje szereg imprez i wydarzeń skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, to w samym Czersku funkcjonują trzy parki służące do aktywności na świeżym powietrzu. W parku Borowiackim (nie „Borowieckim”, jak błędnie nazywa go Czytelnik) jest sporo atrakcji dla dzieci – place zabaw czy skatepark. W sąsiedztwie jest Stadion Miejski, gdzie zlokalizowany jest (modernizowany właśnie) kompleks boisk Orlik oraz powstaje nowe boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, które będzie ogólnodostępne. Kolejnym miejscem rekreacji jest boisko  i plac zabaw przy ulicy Przytorowej, następnym niedawno wybudowany plac zabaw pomiędzy ulicami Transportowców i Wojska Polskiego. Powstało nowe ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 1. Obok jest rolkowisko, które zimą zamienia się w lodowisko otwarte dla mieszkańców, będące doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Każda z czerskich szkół (powiatowych i gminnych) dysponuje salą sportową, gdzie organizowane są zajęcia sportowo-rekreacyjne. Praktycznie w każdym sołectwie jest świetlica, plac zabaw, a w części z nich także boiska. Nad jeziorem  Ostrowite znajduje się kompleks wypoczynkowy. Jest tam między innymi plac zabaw, kąpielisko z ratownikami oraz stanica wyposażona w wodny sprzęt pływający. Wszystkie te obiekty służą całym rodzinom.

Wracając do Parku Borowiackiego - otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych projektu „Rozwój oferty rekreacyjnej i sportowej w Parku Borowiackim w Czersku”, w ramach którego realizowane będą następujące zadania:

-     Rozbudowa oświetlenia – 17 lamp,

-     Budowa boiska do piłki nożnej plażowej,

-     Budowa boiska do siatkówki plażowej,

-     Doposażenie placu zabaw (Zestaw statek, Lokomotywa, TIR, Poduszkowiec duży)

W ramach zadania „Inwestycje w kulturę” dofinansowanego z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych kompleksową modernizację przechodzi Dom Kultury w Czersku, w Parku Borowiackim powstanie muszla koncertowa, a w budynku dworca sala wystawowa. Przebudowywany jest także Dom Kultury w Rytlu. Wszystkie te inwestycje pozwolą rozszerzyć ofertę kulturalną dla dzieci i dorosłych, czyli dla rodzin. W przebudowanej części dworca funkcjonuje już Centrum „Reaktywacja”, w ramach którego powstaje placówka wsparcia dziennego - usługa społeczna skierowana do rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczej. Wsparcie polegać będzie przede wszystkim na prewencji w postaci pomocy w opiece i wychowaniu dzieci.

Przygotowywany jest do realizacji projekt „Rowerem przez Bory Tucholskie” polegający na wyznaczeniu gęstej sieci szlaków rowerowych po terenie gminy Czersk i gmin ościennych. Kończymy pracę nad wieloma projektami ścieżek rowerowych wzdłuż najbardziej ruchliwych dróg. Ścieżki te będą powstawać w najbliższych latach. Już teraz zachęcam do aktywnego spędzania czasu, między innymi do rodzinnych wycieczek rowerowych po naszych pięknych Borach Tucholskich.

Jeżeli któryś z mieszkańców naszej gminy ma pomysły lub uwagi w tej czy innej sprawie to zachęcam do kontaktu osobistego. Można umówić się ze mną lub panią wiceburmistrz na spotkanie w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 12:00. Zachęcam także do kontaktu mailowego na adres urzą[email protected].

Czytelnika, który ma pomysły dotyczące organizacji imprez – na przykład zawodów dla deskorolkarzy – zachęcam do włączenia się do organizacji takiej imprezy za pośrednictwem jednego z wielu stowarzyszeń działających na terenie gminy Czersk bądź Gminnego Centrum Kultury.

Reasumując – trudno zgodzić się z opinią, że „w Czersku jest mało atrakcji dla rodzin”.

Przemysław Biesek-Talewski
Burmistrz Czerska”


(red)


Zdjęcia Parku Borowiackiego, które 10 sierpnia br. przysłał czytelnik:





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.