23-04-23
Czersk. WIDEO
CZERSK. ` Są ludzie, których się nie zapomina` - wspomnienie Jerzego Warczaka
„Są ludzie, których się nie zapomina”. Do takich osób należał na pewno śp. Jerzy Warczak, który miesiąc temu zmarł. Wydawało się to niemożliwe, a jednak…Minął już miesiąc, ale dopiero teraz wspomnienia wspólnych chwil, przeżyć docierają do nas. A było ich dużo. Ileż to wspólnych wycieczek, imprez kulturalnych, zebrań, jubileuszy. Tak, pamiętam, gdy jako początkująca nauczycielka prowadziłam kółko recytatorskie w domu kultury. Wspólnie z dyrektorem Warczakiem ustalaliśmy programy na imprezy, na których część artystyczną przygotowywać miało kółko recytatorskie.
Jakież to miłe było, gdy po zajęciu I miejsca w konkursie recytatorskim (Joanna D.) w Bydgoszczy dyrektor wręczał mi kwiaty z gratulacjami. Potem wiele zagranicznych wycieczek, krajowych wyjazdów, dużo spotkań i zebrań, wspólnych śpiewów. Ale chciałabym tu jeszcze wspomnieć o Międzyszkolnym Zespole Pieśni i Tańca ,,Kaszuby’’, który przez ponad 20 lat prowadzili Barbara i Jerzy Warczakowie (od 1975 ). W tamtych czasach to była wspaniała atrakcja. Zespół występował w wielu miastach z okazji różnych rocznic państwowych, imprez regionalnych. Grupa posiadała piękne kaszubskie stroje i każdym swoim występem zdobywała gorący aplauz publiczności. Z roku na rok tych występów było coraz więcej i o coraz szerszym zasięgu, dochodzącym do rangi ogólnopolskiej.
Sukcesów było też coraz więcej. Przez ponad 20 lat działalności zespół zapisał na swoim koncie np. I miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych na Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce 1977”, gdzie uczestnicząc w warsztatach, współpracował ze znanymi reżyserami i folklorystami, a podczas koncertu galowego w Kielcach występ został zarejestrowany na ścieżce radiowej i telewizyjnej. Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 1977/78 najmłodszy uczestnik zespołu - Maciej Warczak - wystąpił w telewizyjnym programie ,,Ekran z bratkiem”, śpiewając piosenkę ,,Kaszubskie nuty’’. „Kaszuby” występowały też w Warszawie w Pałacu Kultury, w II programie TVP i IV programie Polskiego Radia. W 1980 roku nagrali pierwszą kasetę wideo ,,Kwiaty z Polski” dla Polonii. Przyciągało to dzieci i młodzież. Zespół otrzymał wiele nagród, listów gratulacyjnych i dyplomów. W lokalnej prasie ukazywały się artykuły dotyczące ich sukcesów.
Ale wielkim przeżyciem dla członków były wyjazdy zagraniczne (do ZSSR 1987 i do NRD 1988 ). Z mojej klasy kilkoro uczniów należało do „Kaszub”. Po powrocie z tych wojaży dzielili się wrażeniami z owych podróży z pozostałymi uczniami. Były to w tamtych latach niesamowite atrakcje, bo nie wyjeżdżało się wtedy poza granice Polski. W „Kaszubach” występowało wielu solistów dziecięcych, m.in. Aleksandra i Beata Kucharskie. Wszyscy byli członkowie tej grupy folklorystycznej ze łzą w oku wspominają te szkolne czasy, ćwiczenia, próby, występy.
Ponieważ był to zespół dziecięcy, zmagał się z dużą rotacją, co było zjawiskiem normalnym. Potem doszły też problemy finansowe. Wszystko to spowodowało, że działalność tego zespołu zawieszono. Zostały tylko wspomnienia, zdjęcia, nagrania. I w nich właśnie na zawsze pozostanie śp. Jerzy Warczak. Ponad 20 lat pracy w takim zespole to przecież wielki sukces. Słowa podziękowania za wspaniałe chwile na pewno składają Kierownikowi Jerzemu Warczakowi członkowie Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca ..Kaszuby’’ i zapewniają, iż w ich sercach pozostanie ON na zawsze’’. Wspomnienie jest przecież formą spotkania.
Bogumiła Milewska
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.