15-04-25
Czersk. ZDJĘCIA, WIDEO
CZERSK. Urszula Lipinska: domki dla owadów
– jak i gdzie je przygotować? ODCINEK III


Wiosna to piękna, ale bardzo pracowita pora roku. Trzeba uporządkować ogród, przeprowadzić drobne naprawy, zadbać o trawnik, drzewa i krzewy, założyć grządki warzywne i rabaty kwiatowe. Jeśli chcemy zdążyć ze wszystkim przed nadejściem lata musimy dobrze zaplanować pracę.

Słońce zaczyna ogrzewać ziemię, na rabatach zaczynają kwitnąć wiosenne kwiaty, sadzimy bratki, cieszymy się każdym słonecznym dniem.

Uważam, że ogród to nie tylko miejsce dla roślin, zaprośmy do naszych zielonych przestrzeni owady i ptaki. Umieśćmy domki dla owadów pożytecznych, ponieważ najlepszym sposobem na walkę ze szkodnikami jest obecność ich naturalnych wrogów. Przygotujmy poidełka dla ptaków i owadów. 
 
Domek dla owadów – jak zwabić do ogrodu pożyteczne owady ?

Ogród to nie tylko drzewa, krzewy i kwiaty. Ogród może być miejscem przyjaznym dla fauny – zwłaszcza dla owadów zapylających. Już teraz możemy zadbać o to aby i w naszej zielonej przestrzeni pojawiło się ich jak najwięcej.

Pamiętajmy również o poidełkach dla ptaków i owadów - ZOBACZCIE WIDEO:

WIDEO można zobaczyć również TUTAJ-KLIKNIJ

 
Warunki sprzyjające owadom

Dobrym sposobem zachęcenia ich do zasiedlania naszego zielonego zakątka jest posadzenie w ogrodzie różnorodnych roślin kwitnących. Rośliny długo kwitnące, miododajne czy też niewielkie łąki kwietne z pewnością zwabią owady do takich przestrzeni. Drugim ważnym elementem jest budowa domków, często nazywanych „hotelikami dla owadów” W naszym ogrodzie mam rośliny kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni, mam też duży hotelik. Przygotowałam też inne miejsca gdzie mogą schronić się owady. Gliniane doniczki,  w których mąż wywiercił otwory, wypełniłam suchą trawą i rozmieściłam w różnych miejscach w ogrodzie. Spróchniałe pnie drzew także się przydają.
 

Jak zbudować hotelik dla owadów?

Oczywiście można go zakupić, ale czy nie lepiej wykonać samemu. Jaki powinien być ? - to zależy od miejsca w którym chcemy go umieścić. Wybór formy jest sprawą indywidualna, ważne jest to, aby był wykonany z naturalnych materiałów i to czym wypełnimy go w środku. Ja zbudowałam hotelik z palet, do wypełnienia użyłam różnych materiałów, są to: łodygi rdestowca i miskantów, różne szyszki, siano, kawałki kory i wydrążonych pni oraz cegły z otworami i gliniane doniczki. Pod hotelikiem zostawiłam zagłębione puste miejsce, tam swoje schronienie mają żaby i ropuchy. Od góry należy zabezpieczyć przed deszczem, ponieważ całe wypełnienie musi być suche i ciepłe.

Gdzie umieścić hotelik dla owadów?

Najważniejsze to znaleźć bezpieczne, zaciszne i ciepłe miejsce w ogrodzie, nie stawiajmy ich w głębokim cieniu. W pobliżu mojego hoteliku zawsze ustawiam poidełka z wodą. 
Małe hoteliki o prostej konstrukcji można powiesić na drzewie, na ścianie altany, szklarni, nawet na balkonie. Domek najlepiej zawiesić najbliżej roślin, które mają być zapylane. Hoteliki mogą być też bardziej rozbudowane, o większych rozmiarach, takie stawiamy w ogrodzie. Domek ma służyć zapylaczom przez cały rok, ma być azylem na czas upałów, deszczu, wiatrów i burz, ale też ma być to miejsce gdzie mogą się spokojnie rozmnażać.
 

Kto mieszka w hotelu dla owadów?

Owady to najliczniejsza grupa  zwierząt na całym świecie (w Polsce występuje ok. 470 gatunków pszczół, z czego większość to pszczoły samotnice i ok. 30 gatunków trzmieli). 
Mimo że wiele osób ich nie docenia i traktuje wyłącznie jako małych, nieproszonych gości, część z nich – zwłaszcza pszczoły murarki, złotooki, biedronki, muchówki, chrząszcze, trzmiele, ważki i motyle – to bardzo pożyteczne owady. Zapylają rośliny, doprowadzają do ich owocowania i tworzą naturalny ekosystem. Są podstawą równowagi ekologicznej i pomagają zwalczać szkodniki roślin, np. mszyce, przędziorki, dlatego warto postarać się, aby jak najczęściej gościły w naszych ogrodach.

Urszula Lipinska
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.