6-05-25
Czersk. ZDJĘCIA, WIDEO
CZERSK. Urszula Lipinska: Jak zadbać o pelargonie? ODCINEK IV
.jpg)
Pelargonie – przygotowanie do nowego sezonu. Co zrobić aby pięknie kwitły?
Pelargonie są jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych, dekorujemy nimi balkony, tarasy i nasze ogrody. Są dostępne w wielu różnych kolorach, co pozwala uzyskać ciekawe jednobarwne lub wielobarwne kompozycje, cieszą nas przez cały sezon.
Pelargonie, mimo że są stosunkowo łatwe w uprawie, czasem mogą sprawiać problemy. Aby osiągnąć pełny potencjał kwitnienia, wymagają odpowiednich warunków i właściwej pielęgnacji.
Posłuchajcie:
WIDEO można obejrzeć również TUTAJ-KLIKNIJ
.jpg)
Dlaczego pelargonie nie kwitną? Oto prawdopodobne przyczyny
- Nieodpowiednie podlewanie
Pelargonie wymagają regularnego podlewania, ale nie tolerują nadmiaru wody. Ja podlewam gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Podlejmy w godzinach porannych lub wieczornych. Unikajmy podlewania zimną wodą, użyjmy „deszczówki”
- Za mało słońca
Pelargonie, aby mogły zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć, wymagają dużo światła słonecznego, Brak odpowiedniej ilości słońca prowadzi do słabego wzrostu, mniejszej ilości pąków kwiatowych oraz mniej intensywnego kwitnienia.
- Niewłaściwa ziemia
Pelargonie to rośliny które wymagają odpowiedniego podłoża. Aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu wybierzmy podłoże o odpowiednich właściwościach, przeznaczone do roślin balkonowych.
Ja przygotowuję mieszankę z ziemi dla roślin balkonowych i kompostu, dodaję trochę żwiru, na dnie każdej doniczki umieszczam keramzyt, który poprawia przepuszczalność podłoża.
Aby pobudzić pelargonie do kwitnienia, zadbajmy o ich nawożenie.
Pelargonie to rośliny, które potrafią oczarować obfitym kwitnieniem, pod warunkiem, że otrzymają odpowiednią ilość składników odżywczych.

Wybór odpowiedniego nawozu
Wybierajmy nawozy dla roślin kwitnących, które są bogate w fosfor (P) oraz potas (K). Fosfor wspiera rozwój pąków kwiatowych, a potas wzmacnia roślinę i poprawia jakość kwitnienia. Nawozy z nadmiarem azotu (N) pobudzają wzrost liści, nie kwiatów.
Cykliczne nawożenie
Używając nawozów płynnych, aplikujmy je co dwa tygodnie, w okresie od wiosny do końca lata. Pelargonie, aby kwitły nieprzerwanie przez cały sezon, potrzebują regularnych dostaw składników odżywczych.
Ja wybrałam nawożenie w formie granulatu, ponieważ składniki odżywcze uwalniają się stopniowo. Po przesadzeniu do świeżego podłoża zaraz dodaję nawóz, kolejny raz dopiero w lipcu.

Rozmnażanie pelargonii
Co zrobić, aby cieszyć się samodzielnie ukorzenionymi pelargoniami ? – zacznijmy je rozmnażać.
Rozmnażanie pelargonii z sadzonek
Jedną z najprostszych metod pozwalających na rozmnażanie pelargonii jest pobieranie szczepek z rośliny matecznej. Należy wybrać pędy o długości ok. 10 cm, włożyć do wody i ustawić w ciepłym, jasnym miejscu. Ukorzenienie trwa około 2-3 tygodnie. Przesadzamy do podłoża gdy pojawią się korzonki.
Inną metodą ukorzeniania jest umieszczenie ich w podłożu wymieszanym pół na pół ze żwirem. Ja stosuję obie metody.
Rozmnażanie pelargonii z nasion
W ten sposób rozmnażam od wielu lat, wykorzystuję tylko nasiona zebrane od swoich pelargonii. Z własnych nasion prawie wszystkie młode pelargonie nie powtarzają cech matecznych, są różne, czasami wyjątkowo piękne i zachwycające. Nasiona można także kupić, z takich uzyskamy rośliny o określonym kolorze i pokroju.
Kiedy rozmnażać pelargonie?
Rozmnażanie pelargonii można wykonać zarówno wiosną jak i latem. Lepszym terminem jest jednak wiosna, szczepki ukorzenią się przed okresem letnim i zdążą jeszcze zakwitnąć.
Jeśli zdecydujemy się na rozmnażanie latem, będą one wymagały więcej opieki w trakcie zimowego przechowywania, co nie zawsze jest łatwe.
Przechowywanie pelargonii
Jak to wygląda u mnie?
w zależności do jakiej grupy są zaliczane, różnie je przechowuję. Większość jesienią przenoszę do piwnicy i ustawiam na regałach. W styczniu oczyszczam je z zaschniętych liści i lekko nawilżam podłoże (wcześniej nie podlewam)
Moje unikatowe ustawiam na parapetach w pomieszczeniu, gdzie zimą jest jasno ale dość chłodno. Pelargonie (często nazywane „geranium”, pochodzą głównie z Afryki Południowej) są niezwykle popularnymi roślinami ozdobnymi. W uprawie znajduje się ogromna liczba odmian różniących się formą i barwą kwiatów, wielkością, pokrojem mniej lub bardziej zwartym, wzniesionym lub zwieszającym się.
Poszczególne odmiany podzielone są na kilka grup. Najczęściej stosuje się podział na podstawie tego od jakich botanicznych gatunków macierzystych zostały wyhodowane.
Gatunki botanicznych pelargonii bardzo rzadko można znaleźć w uprawie. Są wśród nich pelargonie sukulentowe, z kaudeksem oraz gatunki o pachnących liściach.
W Polsce najczęściej uprawiane są pelargonie rabatowe, bluszczolistne i wielkokwiatowe (angielskie).
Opisy kilku grup pelargonii:
Pelargonie Zonale - rabatowe mają pokrój wzniesiony i po cięciu, wykonywanym celem rozkrzewienia, dorastają w ciągu sezonu do około 40-60 cm., w zależności od odmiany, charakteryzują się intensywnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Pelargonie z tej grupy są najbardziej popularne i najczęściej uprawiane.
Pelargonie Stellar - kwiaty tej pelargonii mają inny kształt płatków, nazywana jest pelargonią o „poszarpanych” kwiatach, ale jej nazwa związana jest bardziej z wyglądem liści, które mają kształt gwiazdki. Większość kwiatów jest dwubarwna, np. występują różne kolory na górnej i dolne części płatków lub płatki są nakrapiane.
Pelargonie Peltatum – bluszczolistne, lub też inaczej - przewieszające w Polsce nazywana jest bluszczolistną ze względu na kształt liści, który przypomina liście bluszczu. Jest to dość popularna grupa pelargonii.
Pelargonie Rosebud - różyczkowe to jedne z najpiękniejszych pelargonii, ich kwiaty są niespotykane, jak z nazwy wynika kwiaty podobne są do kwiatów róż.
Pelargonie Regal – Angielske (wielkokwiatowe) często spotykane są w sprzedaży, są piękne i efektowne, odznaczają się bardzo intensywnym kwitnieniem, kwiaty są duże, pięknie się prezentują. Niestety, z mojego doświadczenia wiem, że te pelargonie często są atakowane przez mączliki szklarniowe.
Pelargonie Bonblading - o barwnych liściach to jedna z ciekawszych grup, ozdobą są barwne liście. Nawet, gdy nie kwitną są atrakcyjne, dodają koloru na rabatach, w Polsce rzadko można zakupić jakąś odmianę.
W mojej kolekcji mam takie, które są zaliczane do poszczególnych grup, nie mam obecnie tylko pelargonii angielskich. Część o wyjątkowych kwiatach lub liściach, niespotykane i nie do nabycia w naszym kraju nazywam pelargoniami unikalnymi, są dla mnie bardzo cenne.
Urszula Lipinska
(red)

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ POZOSTAŁE ODCINKI OGRODNICZEJ SERII:
Odc. I - Urszula Lipinska: ogród to moja pasja! Siewy i prace przygotowawcze
Odc. II - Czas na pracę w ogrodzie - kompostowanie
Odc. III. Domki dla owadów - jak i gdzie je przygotować?
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.