12-03-25
Czersk. ZDJĘCIA, WIDEO
CZERSK. URSZULA LIPINSKA: OGRÓD TO MOJA PASJA! Marzec to czas na rozpoczęcie siewów i prac przygotowawczych w ogrodzie



Przedstawiamy naszym czytelnikom nowy cykl WIDEO na temat ogrodnictwa. Główną narratorką będzie pani Urszula Lipinska - znana czerszczanka, której pasją jest ogród, rośliny i zwierzęta. Skwery obsadzone według jej projektów można oglądać przy ulicach naszego miasta. W pierwszym odcinku posłuchamy o rozpoczęciu siewów, jak je przeprowadzać, jak się przygotować - marzec jest miesiącem w którym warto już rozpocząć prace. A do prac w ogrodzie warto zachęcić również dzieci, posłuchajcie:


WIDEO można zobaczyć również TUTAJ-KLIKNIJ 

Jak prawidłowo wysiać nasiona – kilka porad


Nasiona kwiatów można wysiewać bezpośrednio do gruntu, jest to najwygodniejszy sposób na uzyskanie własnych roślin. Ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, powinno być ono dobrze spulchnione oraz wilgotne. Wysiewamy rośliny które potrzebują stosunkowo krótkiego czasu od siewu do zakwitnięcia - ok. 10 tygodni np. groszek pachnący, smagliczka, nasturcje, maciejki, maki ozdobne.


Ja głównie wysiewam nasiona do pojemników w celu uzyskania rozsad. Na początku lutego wysiałam nasiona pelargonii, niecierpka waleriana, wilce oraz kilka gatunków szałwii. Szałwia olbrzymia Splendens Compacta Erecta  w tym roku pięknie wykiełkowała, więc będę mogła część siewek posadzić w Parku Borowiackim lub w innym miejscu w Czersku. Na początku marca wysiałam nasiona pierwiosnków oraz meconopsiów – nasiona tych roślin muszę przejść okres stratyfikacji (były od stycznia w lodówce).

Jak prawidłowo wysiać nasiona ?

Do siewu nasion w pojemnikach używam luźnego podłoża, które przygotowuję samodzielnie. Wykorzystuję podłoże uniwersalne do którego dodaje piasek. W sklepach ogrodniczych dostępna jest specjalna ziemia do wysiewu nasion. 

O czym warto pamiętać przy wysiewie nasion, otóż zasada jest prosta – nasiona wysiewa się na głębokość równą trzykrotnej wielkości nasion, a drobne nasiona wysiewamy bezpośrednio na powierzchnię gleby i lekko wklepujemy w podłoże lub przykrywamy minimalną warstwą piasku. Nasiona posiane zbyt głęboko wolno kiełkują lub w ogóle.

Wysiane nasiona należy podlać, ja robię to opryskiwaczem aby nasiona zostały na swoim miejscu. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności jest ważne na każdym etapie rozwoju rośliny, zwłaszcza podczas kiełkowania nasion oraz rozwoju młodych siewek. Ważna jest też temperatura, większość roślin potrzebuje ciepła.

Wysiew nasion uczy cierpliwości, np. nasiona ciemierników należy wysiać zaraz po ich zebraniu, wówczas wykiełkują następnej wiosny. Wysiane zbyt późno nie wykiełkują, przeleżą rok w ziemi i dopiero w kolejnym sezonie pojawią się siewki. Nasiona piwonii czasami kiełkują po kilku latach.
 

Dlaczego warto samodzielnie wysiewać kwiaty ?

Taki sposób rozmnażania daje wiele satysfakcji, można obserwować cały proces rozwoju rośliny, począwszy od kiełkowania nasion, poprzez wzrost siewek, aż do wydawania pięknych kwiatów. Warto do tych prac zaangażować dzieci, zabawa z nasionami to świetny pomysł, by pokazać dzieciom, jak z małego ziarenka wyrasta piękna roślina. Takie działania uczą dzieci obserwacji i troski o rośliny. Wprowadzenie dzieci w świat ogrodnictwa to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu. Jest to doskonała okazja do nauki poprzez zabawę, rozwijanie cierpliwości, odpowiedzialności oraz zainteresowanie naturą.
 
Fot. Pani Urszula regularnie prowadzi kalendarium w którym są zawarte ważne informacje o wysiewach, sadzonkach i pracach w ogrodzie

Ogród moją pasją

Od najmłodszych lat wychowywałam się wśród roślin i zwierząt. Miłości do przyrody uczyli  mnie dziadkowie a  następnie rodzice. Pamiętam z dzieciństwa bukszpanowe alejki w ogrodzie mojej babci, wychylające się przez płot dalie. Pamiętam zapach pięknych lilaków i odpoczynek na kamiennej ławce pod dorodną kaliną. Pamiętam jak moja mama uczyła mnie odróżniać chwasty od kwiatów, jak zachęcała do pracy w ogrodzie. Ojciec natomiast uczył szacunku do przyrody. Rodzice dużo mnie nauczyli i za to jestem im bardzo wdzięczna.  

Oboje z mężem pragnęliśmy mieć swój kawałek ziemi, ja dlatego, że chciałam mieć swój ogród i hodować rośliny, a mąż Marek, miłośnik gołębi pocztowych, chciał zbudować gołębnik. Szukaliśmy swojego miejsca na ziemi do 1991 r. Wybór padł na Czersk, dzisiaj nie wyobrażam sobie abym mogła mieszkać w innym miejscu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tutaj mieszkamy, cieszy mnie widok nowo powstających ogrodów.

Chętnie służę pomocą, dzielę się doświadczeniami i nadwyżkami roślin. Uważam, że jeśli ludzie mają jakieś zainteresowania, to ich życie jest ciekawsze, cokolwiek to jest. Oboje z mężem poznaliśmy dużo ciekawych osób o takich samych zainteresowaniach, zawiązaliśmy przyjaźnie i to jest piękne. Od 2019 roku pracuję również jako koordyantor ds. zieleni w UM w Czersku.

(red)
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.