6-11-21
Czersk. ZDJĘCIA
Warsztaty (grupa 2) „Programowanie
– Ekologia na co dzień – segregacja odpadów”


W sobotę (tj. 30.10.2021 r.) w Bibliotece Publicznej w Czersku odbyły się warsztaty „Programowanie – Ekologia na co dzień”- segregacja odpadów. „Projekt realizowany w ramach programu Pracownie Orange” sfinansowany ze środków Fundacji Orange.

Tym razem w czerskiej bibliotece kolejna grupa dzieci projektowała roboty Photon, by pomóc naszej Ziemi posegregować odpady. Przeczytany list od Ziemi zaprowadził dzieci do kartonu z przeróżnymi odpadami, które możemy znaleźć na naszych ulicach, w parkach, na plażach itd. Była stara patelnia, papiery, plastikowe i szklane butelki, różne plastikowe pojemniki, zużyte baterie, puszki po napojach i wiele innych. Nie zabrakło koleżeńskiej rywalizacji, która grupa najszybciej dotrze ze swoim robotem do pojemnika z odpadami, zapali odpowiedni kolor czułek i wrzuci prawidłowy śmieć.

Prowadząca warsztaty lider Pracowni Orange Małgorzata Kowalewska-Remisz przygotowała dla dzieci kilka niespodzianek. Przeprowadziła z dziećmi quiz dotyczący prawidłowej segregacji odpadów. Quiz zakończył się remisem. Dwie grupy odpowiedziały prawidłowo na 8 pytań z 10 zadanych. Podczas gdy jedna grupa projektowała trasę robotów edukacyjnych – Photon, druga grupa rozwiązywała łamigłówki, sudoku, labirynty, wykreślanki, czytała komiksy związane z ochroną środowiska.

Dzięki uprzejmości ZZO Nowy Dwór otrzymaliśmy ścinki plastikowych butelek, granulat oraz wzornik przykładowej plastikowej butelki powstającej z recyklingu. Dzieci mogły dotknąć, zobaczyć surowiec i poznać proces przetwarzania starych butelek na nowe. Najbardziej podobał się dziewczynkom granulat.

Grupa wykazała się bardzo dużą kreatywnością i z rozwiązanych łamigłówek w ramach Zero Waste stworzyła papierową składankę „Piekło Niebo”. Chłopcy zbudowali labirynt z pojemników na odpady oraz krzeseł, które były torem przeszkód dla robotów. Oczywiście odbyły się wyścigi, kto prawidłowo zaprojektuje robota i pokona trasę najszybciej.

Dziękujemy ZZO Nowy Dwór za materiały związane z segregacją odpadów, które  utrwaliły wiedzę naszych uczestników: co to są odpady, dlaczego należy je segregować, w jaki sposób segreguje się odpady i jak można je ponownie wykorzystać.

Dziękujemy Fundacji Orange za wspaniałe edukacyjne roboty - Photony, które rozbudziły w dzieciach chęć projektowania, były największą atrakcją sobotniego spotkania i przyniosły wiele radości, zabawy oraz pomogły wykształcić u dzieci proekologiczną postawę w dbaniu o naszą planetę Ziemię poprzez segregację odpadów.

Na koniec warsztatów uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobny upominek ufundowany przez GCK w Czersku.

Dziękujemy Pracowni Orange oraz Fundacji Orange za sfinansowanie projektu dzięki czemu mogliśmy wspólnie z robotami bawić się oraz rozwijać wiedzę i umiejętności.
 
Mat. GCK Biblioteka Publiczna w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.