15-09-22
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. Wykład Urszuli Lipinskiej `Jak przygotować
ogród do zimy` (AKTUALIZACJA)
W sali w remizie OSP w Czersku trwa wykład pt. „Jak przygotować ogród do zimy” w ramach projektu Czerski Senior. Zgromadzonych powitała Jolanta Lipska - Pełnomocnik Burmistrza Czerska ds Osób. Niepełnosprawnych i Polityki Senioralnej.
Wykład prowadzi pani Urszula Lipinska, która jest doradcą burmistrza Czerska ds. utrzymania zieleni - ma wieloletnie i bogate doświadczenie dotyczące pielęgnacji roślin. Z uśmiechem przyznała, że teraz cały Czersk jest jej ogrodem, dodając iż chętnie dzieli się wiedzą. Zgromadzeni otrzymają też upominiki w formie nasion.
AKTUALIZACJA (Fragmenty wykładu):
Kiedy lato dobiega końca, w ogrodzie zaczyna gościć jesień. Z drzew opadają liście, przekwitają kwiaty, trzeba zebrać owoce i warzywa. Wtedy też czeka nas sporo porządków i prac związanych z przygotowaniem ogrodu do zimy.
Co robić jesienią w ogrodzie?
Lista prac do zrobienia:
1. Przestajemy nawozić rośliny (Kiedy: wrzesień)
Rośliny ozdobne nawozi się mniej więcej do końca sierpnia.
2. Wykonujemy nowe nasadzenia, przesadzamy rośliny (Kiedy: wrzesień - listopad)
3. Pamiętajmy o podlewaniu roślin (Kiedy: okresy bezdeszczowe aż do pierwszych przymrozków)
4. Spulchniamy i odchwaszczamy glebę na rabatach (Kiedy: wrzesień - listopad)
5. Przygotowujemy warzywnik do zimy
6. Zbieramy owoce i warzywa (Kiedy: wrzesień - październik)
7. Zbieramy nasiona (Kiedy: wrzesień - październik)
8. Przenieś do wnętrza wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe (Kiedy: wrzesień/przed pierwszymi przymrozkami)
Gatunki: m.in. pelargonia, fuksja, oleander, różne gatunki roślin cytrusowych oraz egzotyczne.
Dla niektórych roślin jesień w ogrodzie może się okazać zabójcza. Już we wrześniu należy więc zabrać do domu rośliny typowo pokojowe, które latem zostały wystawione na taras czy do ogrodu. Jeśli zrobisz to później, gdy na zewnątrz zrobi się już chłodniej, a w domu będzie działać ogrzewanie, dla roślin może się to okazać trudnym do zniesienia szokiem termicznym.
9. Przytnij rośliny, które tego potrzebują (Kiedy: wrzesień - listopad)
10. Złota jesień w ogrodzie, czy zbierać opadające liście (Kiedy: wrzesień - listopad)
11. Kosimy trawnik aż do momentu, gdy trawa przestanie rosnąć (Kiedy: do pierwszych mrozów)
12. Oczyść oczko wodne (Kiedy: wrzesień - listopad)
13. Wykop cebule roślin, które nie są mrozoodporne, posadź te, które zakwitną w nowym sezonie (Kiedy: pierwsze przymrozki, najpóźniej w listopadzie)
Gatunki: begonia bulwiasta, kanna, dalia, mieczyk, frezja, galtonia, krokosmia, tygrysówka, warkocznica, lilie orientalne.
14. Jesień w ogrodzie bywa czasami mroźna – zabezpiecz rośliny (Kiedy: listopad/zaraz po pierwszych mrozach, przy ok. - 5 stopniach)
Gatunki: byliny, trawy ozdobne, drzewa owocowe, pnącza, wrażliwe na mróz drzewa i krzewy (zwłaszcza lilia, rododendron, azalia, jukka, hibiskus ogrodowy, róża, hortensja, budleja, bambus)
15. Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy oraz wszystkie elementy ozdobne (Kiedy: listopad)
Na zakończenie była prezentacja zdjęć z mojego ogrodu, po czym kilka osób zadeklarowało chęć odwiedzin i zobaczenia ogrodu na „żywo”
Dla uczestników przygotowałam nasiona roślin ozdobnych; niecierpka balsamina, nikandry, tytoniu leśnego, tytoniu oskrzydlonego, ubiorka jednorocznego oraz ostróżki polnej.
(red)
Mat. UL
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.